Raketová válka o Evropu? Rusko počítá s tvrdou vojenskou reakcí USA

Moskva počítá s velice tvrdými vojenskými opatřeními Washingtonu proti Rusku a udělá vše pro to, aby se americké rakety neobjevily v Pobaltí. Uvedl to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Rakety Patriot, ilustrační fotografie

"Musíme vycházet z toho, že (Američané) budou uskutečňovat opatření k vojenskému zadržování Ruska, a to velice tvrdá. Budeme na ně reagovat odvetou," prohlásil Rjabkov. Podle agentury TASS současně ujistil, že Rusko tyto kroky nebude iniciovat. Ruští vojáci a diplomaté podle Rjabkova také udělají vše pro to, aby se americké rakety neobjevily v Pobaltí. Nelze totiž "dopustit vznik situace, která by znamenala, že se hroutí vše, co po desítky let představovalo podstatu evropské bezpečnosti".

Američané obviňují Rusko, že porušuje smlouvu INF svými střelami s plochou druhou letu SSC-8 (v Rusku označované Novator 9M729). Ty prý mohou být odpalovány i z odpalovacích zařízení raket Iskander, které jsou mimo jiné v Kaliningradské oblasti, nejzápadnější výspy Ruska na březích Baltu.

zdroj: YouTube

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg minulý týden v sobotu odmítl, že by aliance měla v úmyslu rozmístit v Evropě nové jaderné rakety. O den dříve k rozmístění amerických raket v Evropě vyzval šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz.

Spojené státy předloni na jaře údajně zvažovaly, že možná v Pobaltí dočasně rozmístí rakety Patriot, ale toto opatření se mělo týkat jen letního vojenského cvičení NATO, zaměřeného na protivzdušnou obranu. Americká armáda už několikrát na omezenou dobu vyslala baterie Patriot do Polska, které se snaží posílit svou obranyschopnost před ruskou hrozbou.

Americkým odstoupením od INF začala běžet půlroční výpovědní lhůta, během které lze o osudu smlouvy ještě jednat. Den po oznámení amerického kroku ohlásil odstoupení od smlouvy i ruský prezident Vladimir Putin. Americký prezident Donald Trump se mezitím zmínil o možnosti uzavřít novou smlouvu, která by měla zahrnout i další země, disponující raketami středního doletu, jako je Čína či Severní Korea.

"Se zájmem si počkáme na konkrétní návrh předložený na papíře, anebo jiným způsobem předložení pořadu pro taková jednání" uvedl Rjabkov podle agentury Interfax. "Až američtí kolegové dospějí k tomu, aby nám něco praktického předali, se zájmem se na to podíváme. Ale až dosud jsme nic neviděli, kromě návrhu uzavřít takovou dohodu v hezkém pokoji. To samozřejmě vítáme," dodal.

Diplomat připomněl, že Rusko - a to i s podporou USA - v polovině minulého desetiletí usilovalo rozšířit smlouvu INF na další země, ale zjistilo, že dotyčné státy nejeví valný zájem.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tento týden nařídil během dvou let vyvinout pozemní verzi námořních střel s plochou dráhou letu Kalibr a novou pozemní verzi nadzvukové rakety, aby odpovědělo Spojeným státům na odstoupení od smlouvy INF. USA podle ministra už aktivně pracují na vytvoření pozemních raket s doletem přes 500 kilometrů, které překročí rámec omezený smlouvou INF. Rusko má podle prezidenta Vladimira Putina odpovědět zrcadlově.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 12:10 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Ukrajině přislíbily státy G7 další miliardy dolarů

20.05.2022 15:09 Skupina sedmi velkých ekonomik G7 podpoří ukrajinský rozpočet 9,5 miliardou dolarů (221,5 miliardy…

Ruský voják u soudu v Kyjevě řekl, že zabití ukrajinského civilisty lituje

20.05.2022 13:58 Ruský voják obžalovaný ze zabití ukrajinského civilisty dnes u soudu v Kyjevě řekl, že svého činu…

Bývalý německý kancléř Schröder se rozhodl opustit ruskou Rosněfť

20.05.2022 13:50 Aktualizováno Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné…

Útočník v Norsku pobodal nejméně čtyři lidi, jednoho těžce ranil

20.05.2022 12:15 Aktualizováno Útočník na jihovýchodě Norska pobodal nejméně čtyři lidi, jeden je raněný těžce, tři lehce.…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas dle…

20.05.2022 12:10 Aktualizováno Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Rusko zvažuje zrušení věkových omezení pro zájemce o vojnu

20.05.2022 11:24 Dolní komora ruského parlamentu se zabývá úpravami zákona, které by znamenaly zrušení věkového…

Nové důkazy prokazují zabíjení civilistů ruskými vojáky v Buči

20.05.2022 10:55 Na dvou videích jsou vidět ruští výsadkáři, jak vedou s namířenými zbraněmi několik mužů ulicí…

85. den války: Ukrajina údajně zaútočila na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Aktualizováno Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

NATO řeší obavy Turecka ohledně členství Švédska a Finska, řekl Stoltenberg

19.05.2022 19:36 Aktualizováno Severoatlantická aliance se zabývá obavami, které Turecko vyjádřilo ohledně rozšíření o Švédsko a…

V Kyjevě pokračuje soud s ruským vojákem, prokurátor pro něj chce doživotí

19.05.2022 17:21 Aktualizováno Ukrajinský prokurátor dnes požádal o trest vězení na doživotí pro ruského vojáka, obžalovaného z…

Související:

Právě se děje

reklama