Rusko nevyšle pozorovatele na volby ukrajinského prezidenta, OBSE je zklamaná

Rusku se rozhodlo z bezpečnostních důvodů nevyslat své pozorovatele na ukrajinské volby. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Kyjev odmítal Rusům udělit akreditaci, nad čímž Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyjádřila politování.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ruská vlajka
doporučujeme

Ukrajinci budou volit hlavu státu 31. března. O prezidentskou funkci se uchází celkem 44 kandidátů, jak dnes oznámila ústřední volební komise.

"Ruská strana se zřetelem na bezpečnost našich zástupců v pozorovatelské misi Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (ODIHR) přijala rozhodnutí zdržet se jejich vyslání na Ukrajinu," uvedlo ministerstvo v komuniké, ze kterého citovala agentura Interfax.

Ukrajinské odmítání akreditovat ruské pozorovatele podle Moskvy svědčí o porušování mezinárodních závazků. To, že budou chybět ruští pozorovatelé, "ladí" s tím, že v prezidentských volbách nebudou smět hlasovat ani miliony Ukrajinců, pobývajících v Rusku. Lze tak pochybovat o transparentnosti a objektivnosti výsledků nadcházejících voleb, usoudila ruská diplomacie.

Kyjev označuje Rusko za agresivní stát, který okupuje část ukrajinského území - poloostrov Krym a část Donbasu na východě Ukrajiny - a vede proti Ukrajině nevyhlášenou válku. Moskva obvinění z vojenské podpory proruských separatistů v Donbasu popírá. Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy Rusko použije jaderné zbraně? Putin představil novou vojenskou doktrínu

02.06.2020 22:08 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil strategický dokument, který označuje vytvoření a…

Britská bilance epidemie za den narostla o 324 mrtvých

02.06.2020 18:47 Britská vláda dnes oznámila úmrtí dalších 324 lidí s pozitivním testem na koronavirus, oficiální…

Během pandemie zemřelo v Británii o 62 tisíc lidí víc, než je obvyklé

02.06.2020 16:26 Během koronavirové pandemie v Británii zemřelo o 62.000 lidí více, než bylo během stejného období v…

Britská vláda terčem posměchu kvůli novému pravidlu, dostalo přezdívku …

02.06.2020 12:51 Britská vláda se stala terčem vtipů kvůli novému pravidlu, které z důvodu šíření koronaviru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy