Co se stalo s Ďatlovou výpravou? Ruští vyšetřovatelé znovu otevírají děsivou záhadu

V roce 1959 zemřelo na Urale za tajemných okolností devět mladých lidí. Jejich těla objevili záchranáři až po několika týdnech. Vyšetřování tragédie přineslo celou řadu podivných poznatků. Policisté nakonec dospěli k závěru, že smrt všech členů expedice způsobila spontánní síla, kterou nedokázali překonat. Nyní se místní úřady v Jekatěrinburgu rozhodly případ znovu otevřít a za použití dostupných moderních technologií a postupů prošetřit.

Poslední snímek zachycující Djatlovovu výpravu při stavbě stanů

Záhada Ďatlovovy expedice dodnes fascinuje lidi po celém světě. Ani po šedesáti letech není jasné, co vlastně smrt mladých studentů způsobilo. Některé teorie viní mimozemšťany, ruskou verzi yettiho, sovětskou armádu, nepřátelské domorodé obyvatelstvo, uprchlé trestance nebo pád laviny. Podle deníku The Sun existuje 75 různých více, či méně příčetných vysvětlení.

Ruské úřady nyní vyšetřování případu znovu otevřely. Alexandr Kurjakov, vrchní prokurátor z Jekatěrinburgu, o tom v průběhu tohoto týdne informoval média. „Příbuzní obětí, média a veřejnost stále žádají, aby byla vyšetřena pravda a neskrývají podezření, že jim bylo něco zatajeno,“ uvedl ve svém vyjádření. V březnu se proto na místo tragédie vypraví tým, který se pokusí události rekonstruovat.  

V lednu 1959 vyrazila skupina deseti mladých lidí na výpravu do pohoří Ural. Jejich cílem byla hora Otorten, což v tamním domorodém jazyce znamená zhruba „nechoďte tam“. Jeden z členů během výpravy onemocněl, a proto se vrátil. Ostatní pokračovali podle původního plánu, na cestě se však ztratili a dostali se na úbočí jiné hory se zlověstným názvem Kholat Syakhl, neboli Mrtvá hora.

„V noci 1. února něco, nebo někdo, způsobilo, že vystrašení lyžaři uprchli ze stanu. Namísto východu použili k úniku nože, kterými stan zevnitř rozřízli,“ popsal událost Keith McCloskey, autor knihy Hora mrtvých: Incident v Djatlovově pasu. „Poté, co se nevrátili domů, byly do oblasti vyslány pátrací týmy, které nalezly jejich těla, některá s masivními vnitřními zraněními, ale bez vnějších známek násilí.“

Nejprve byli u nedalekého stromu nalezeni dva muži, kteří na sobě měli pouze spodní prádlo. Větve stromu byly zhruba do výšky pěti metrů polámané, z čehož vyšetřovatelé usoudili, že se na strom pokoušeli vylézt. Další tři těla byla nalezena mezi tímto stromem a místem, kde se nacházel stan. Zbývající čtyři členy výpravy našli vyšetřovatelé až o dva měsíce později. Jejich těla ležela v nedaleké rokli. Jedné z žen chyběly oči i jazyk. Další členové utrpěly fraktury kostí a lebky.

Některé kusy oblečení vykazovaly zvýšené dávky radiace a nikde nebyly nalezeny stopy zápasu. Přestože se podle vyšetřování pohybovaly teploty v době tragédie okolo mínus 30 stupňů pod nulou, někteří členové výpravy uprchli ze stanu naboso. Patolog stanovil, že některé úrazy nasvědčují působení síly, která odpovídá nárazu auta. Lékařská zpráva nicméně stanovila jako příčinu úmrtí umrznutí. A Lev Ivanov, hlavní vyšetřovatel případu konstatoval, že byla smrt všech devíti lidí způsobena neznámou spontánní silou.

Dodnes zůstává záhadou, co vlastně v osudnou noc vyvolalo takovou míru paniky, že se devět zkušených horalů uprostřed noci a v mrazu rozhodlo ve spěchu opustit svůj stan. Podle některých teorií mohl skupinu vyděsit hluk padající laviny nebo nepřirozené zvuky, které způsobil vítr. Podezření padlo také na armádu, která v oblasti testovala zbraně.

Podle Andreje Kurjakova se nyní vyšetřovatelé pokusí za pomoci moderních metod zjistit, co se vlastně před šedesáti lety stalo. Znovu prozkoumat chtějí všechny důkazy, včetně stop po radiaci na částech oblečení. Kurjakov nevyloučil ani exhumaci těl. „Nařídíme i lékařské vyšetření, pokud to bude nezbytné,“ uvedl.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 12:18 Nejméně 19 dětí a dva dospělé v úterý zabil střelec vyzbrojený dvěma útočnými puškami na základní…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Rusko schválilo zákon na zrušení horního věkového limitu pro službu v…

25.05.2022 13:52 Obě komory ruského parlamentu dnes schválily zákon na zrušení horního věkového limitu pro…

Za covidové večírky v Downing Street může vedení britské vlády, uvádí…

25.05.2022 13:20 K večírkům v Downing Street, které se konaly za koronavirové uzávěry navzdory tehdy platným…

Moskva umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí ruská…

25.05.2022 12:21 Aktualizováno Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského…

"Hnisající krize v Česku". Prestižní britský deník píše o uprchlících na…

25.05.2022 11:44 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat s Putinem, Rusko vzdalo snahy…

25.05.2022 11:20 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Putin si proti sobě poštval všechny. Není s ním spokojený ani Kreml

25.05.2022 10:42 Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině…

Kyjev: Ruská ofenziva na Ukrajině se změnila, bude využívat více letadel

25.05.2022 07:57 Ruská ofenziva na Ukrajině se změnila. Moskva nemá dostatečné zásoby vysoce přesných raketových…

Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů, řekl Navalnyj u…

24.05.2022 21:10 Aktualizováno Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného,…

Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského Gazpromu

24.05.2022 20:58 Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského energetického…

Francouzský ministr ujistil Ukrajinu, že se jednou stane součástí EU

24.05.2022 19:48 Ukrajina se nakonec stane součástí Evropské unie, řekl dnes francouzský ministr pro evropské…

Související:

Právě se děje

reklama