Tisíce raket ve všech koutech světa a návrat studené války? Expert má jasno

Rusko dne 2. února pozastavilo dodržování studenoválečné smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého dosahu (INF), čemuž předcházel stejný krok USA, konstatuje vojenský analytik Dmitrij Stefanovič v komentáři pro server Moscow Times. Expert z Ruské rady pro mezinárodní vztahy připomíná, že Moskva a Washington se dlouho vzájemně obviňovaly z porušování dohody, což ji učinilo dále neudržitelnou.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Jaderné zbraně

Hrozí závažné důsledky

Tato vzájemná podezíravost z porušování smlouvy INF může mít závažné důsledky, varuje odborník. Podotýká, že existují signály, že Rusko i USA se chystají alespoň částečně přezbrojit.

Aktuální zprávy o krátkodobém vývoji amerických raket si sice protiřečí, ale existují hrubé obrysy, že Spojené státy začnou rozmístěním střel osazených konvenčními hlavicemi, uvádí Stefanovič. Dodává, že USA s vysokou pravděpodobností zahájí letové testy nových zbraní ještě před vypršením smlouvy INF, což dohoda oficiálně zakazuje.

Analytik očekává, že Spojené státy začnou uvedené kroky podnikat již na jaře. "Poté, co smlouva oficiálně vyprší, USA zřejmě rozmístí rakety PrSM, které jsou v zásadě obdobou ruských 'balistických' střel Iskander-M s dosahem delším než dříve udávaných 499 kilometrů," píše Stefanovič. Za další pravděpodobnou možnost označuje vývoj pozemní verze raket s plochou dráhou letu JASSM, které jsou nyní odpalovány pouze ze vzduchu.

Co se týká plánu Kremlu a ruského ministerstva obrany, ty hovoří mnohem otevřeněji o tom, jaké zbraňové systémy se budou vyvíjet a kdy, poukazuje expert. Konstatuje, že předně jde o plán vývoje ze země odpalované verze střely s plochou dráhou letu Kalibr, která zřejmě bude vykazovat značnou technologickou podobnost s nechvalně známou raketou 9M729, která podle americké strany porušila smlouvu INF.

Tyto plány nejsou tak přelomové, jelikož střely Kalibr již nyní existují v námořních verzích odpalovaných z různých platforem, uvádí Stefanovič. Neočekává, že by vývoj takové zbraně měl pro ruský zbrojní průmysl představovat větší výzvu, jelikož příslušné odpalovací zařízení bude velmi podobné tomu pro již vyráběný expertní Kalibr "Club-M".

Bezobsažný humbuk

"Ruští představitelé také avizovali novou ze země odpalovanou hypersonickou střelu," píše odborník. Deklaruje, že okolo tohoto typu zbraní je hodně rušno, ale ve skutečnosti jde především o bezobsažný humbuk.

Ze země odpalované hypersonické střely krátkého, středního a dlouhého doletu zmiňuje v poslední době při mnoha příležitostech ruský ministr obrany Sergej Šojgu, připomíná analytik. Dodává, že tyto plány podpořil také ruský prezident Vladimir Putin a ministerstvo obrany minulý týden potvrdilo, že nové hypersonické střely budou připravené do roku 2020.

O ruské schopnosti dostát těmto slibům by podle experta nemělo být pochyb. Pokládá však otázku, zda jsou takové zbraně ve skutečnosti potřeba. "I v nejhorším případě nedojde k rozmístění raket v rozsahu podobném studené válce, kdy byly po celé Evropě rozmístěny stovky střel," míní Stefanovič. Očekává spíše symbolické kroky, v rámci kterých by mohlo dojít k dislokaci raket na Ukrajině s doletem okolo 800 kilometrů namířených na Moskvu.

Rusko a USA zůstanou na špici v raketových technologiích, ať se situace vyvine jakkoliv, zdůrazňuje odborník. Dodává, že pokud se obě země rozhodnout rozmístit své moderní zbraně středního dosahu v Asii, nejvíce poškozeným bude Čína.

K takovému scénáři ovšem nemusí dojít, protože Putin dává jasně najevo své odhodlání nerozmístit rakety středního a krátkého doletu v regionu, pokud tak USA neučiní jako první, poukazuje analytik. To považuje za výborný příklad zdrženlivosti, který může nakonec pomoci utlumit současnou krizi.

Jednostranné závazky sice nejsou tak pevné jako mezinárodní smlouvy, ale momentálně mohou být užitečné, konstatuje Stefanovič. I ti nejzarytější  kritici kontroly zbrojení tak nakonec mohou připustit, že oboustranná zdrženlivost při dislokaci je levnější a bezpečnější než rozmístění tisícovek raket a příslušných protiraketových systémů ve všech koutech světa.  

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou ČR a Polsko skutečně proti imigraci? Známý komentátor si všiml…

21.02.2019 09:40 Dvojí volby na Ukrajině, prezidentské a parlamentní, může krom jiných faktorů výrazně ovlivnit…

Rusy už nezajímáme? Pouze klid před bouří. Rýsuje se aliance proti…

21.02.2019 09:13 Domácí i světová média nás drží v neustálé atmosféře strachu z Ruska a jeho hybridní války proti…

Budíček pro Rusko? Vláda na krizi reaguje pomalu, burcuje politoložka +…

21.02.2019 00:01 Záběry zachycující lední medvědy na ruském dálném severu, na souostroví Nová země, přitáhly…

Putin drsně hrozí Západu: Odpálíme rakety na Evropu i USA

20.02.2019 22:01 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes varoval Spojené státy před rozmístěním nových jaderných střel v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama