Rusko není a nebude demokracií? Putinův poradce má svéráznou teorii

Úkolem Vladislava Surkova, nechvalně proslulého osobního poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro Ukrajinu, je přimět lidi hovořit o všem, jen ne o reálných věcech, konstatuje politolog Sam Greene v komentáři pro server Moscow Times. Expert na Rusko z londýnské King's College připomíná, že 11.února Surkov publikoval další veledílo, které zajisté zvedne odborníky ze židle.

Přidejte svůj názor 132 komentářů

Ruská vlajka
doporučujeme

Všeobecná iluze

"Slyšte veřejné hlášení, nuže, tady je prvotní verdikt: Surkov je provokatér," deklaruje politolog. Připomíná, že bývalý první zástupce šéfa Putinovy kanceláře se na mezinárodní scéně proslavil v roce 2006 jako přední kremelský ideolog, když přišel z pojmem "suverénní demokracie".

Surkovův argument ve stručnosti zní, že Rusko není demokracií, nikdy jí nebylo a nebude, poukazuje Greene. To by nepovažoval za překvapivé, ale dodává, že podle Surkova totiž demokracie vůbec neexistují, výběr je pouhou všeobecnou iluzí.   

Západní společnosti podle Putinova poradce fungují právě proto, že nechávají lidi podlehnout této iluzi, nastiňuje akademik. Dodává, že dle Surkova iluze v Rusku nikdy nefungovala, protože Rusové jdou zpravidla k jádru věci.

"Avšak - a teď přijde to překvapivé - Rusko iluzi ani nepotřebuje, protože má Putina," popisuje politolog Surkovovy myšlenky. Poukazuje, že Putin, jak tvrdí jeho poradce, vytvořil systém, který může v Rusku vládnout dalších sto let, protože je založen na porozumění lidu, napříč všemi jeho vrstvami.   

V Surkovových očích je tak Putin ruským Sigmundem Freudem, terapeutkou Ruth Westheimerovou a starostlivou babičkou v jednom, konstatuje Greene. Vysvětluje, že ruský prezident údajně ví, co lidé potřebují a co je pro ně dobré, což platí i o dalších osobách, které s Putinem řídí zemi, potažmo o celém vládnoucím systému.

Kouřová clona

To, že pro dané tvrzení nepředkládá jediný důkaz, Surkovovi nevadí, poukazuje politolog. Připouští, že Putin je sice mezi Rusy oblíbený, byť méně než dříve, ale dodává, že jeho systém oblíbený není, Rusové si většinou nemyslí, že vládne v jejich prospěch a poskytuje jim dostatečnou možnost volby, a projevují spíše nespokojenost než vděk.

"A to Surkov téměř jistě ví. Také čte průzkumy veřejného mínění," pokračuje odborník. Nabádá proto, abychom se zamysleli nad tím, o co Surkovovi ve skutečnosti jde, než začneme publikovat titulky typu "Putinův poskok říká, že Rusko je šťastným královstvím".  

Surkov podle politologa hraje hru. Greene pokládá řečnickou otázku, zda lze skutečně čekat od člověka, který tvrdí, že politika je hra kouřových clon a zkreslujících zrcadel, že se konečně odhodlal říct pravdu a upřímně promluvil o svém šéfovi, idolu a "carovi".  

Prací Surkova - resp. jedním z jeho mnoha úkolů, protože zároveň se zabývá také ruským přístupem k Ukrajině - vždy bylo a bude přimět lidi hovořit o všem vyjma skutečných problémů, míní expert. Surkov podle něj figuruje jako pomyslná návnada a nástražný systém.

Namísto soustředění se na složité politické otázky, kterým Kreml čelí - například jak obhájit posílení výdajů na infrastrukturu na úkor sociálních služeb -, se bude debata v následujících dnech a týdnech točit okolo ruského politického systému, vysvětluje odborník. Dodává, že stejně tak se kvůli Surkovovým tezím můžeme zaměřit na rok 2024, kdy proběhnou další prezidentské volby, nikoliv na současnost.

"Tvrdím, proč ne? Co by mohlo být vlastně důležitějšího?" táže se ironicky Greene. Surkovovy teze tak označuje za pouhé rutinní veřejné hlášení, po jehož vyslechnutí nic nebrání návratu k běžnému programu.    

Loading...
Vstupte do diskuze (132)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šestiletý chlapec si přál darovat orgány. Po pádu z okna se mu přání…

25.04.2019 16:54 Šestiletý britský chlapec spadl z okna, když si četl knížku. Jeho rodina si myslela, že spí venku.…

loading...

Ženu zachránilo její nenarozené dítě. Lékaři při prohlídce nevěřili…

25.04.2019 16:46 Aktualizováno 29letá Yasmin Randallová zaplatila 65 liber (1 933 korun) za soukromý sken, když byla v osmém týdnu…

"Klacek" na ruštinu. Ukrajinský parlament schválil sporný jazykový zákon

25.04.2019 16:08 Aktualizováno Ukrajinský parlament dnes schválil jazykový zákon kritizovaný proruskou opozicí, který potvrzuje…

Putin poprvé komentuje ukrajinské volby. Zelenskému poslal vzkaz ohledně…

25.04.2019 15:00 Aktualizováno Pokud bude nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plnit minské mírové dohody, Rusko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama