Soud v Albánii zrušil doživotí pro vraha policistů, je z toho politická krize

Důrazný nesouhlas vlády i opozice vyvolalo v Albánii rozhodnutí odvolacího soudu zmírnit vrahovi čtyř policistů doživotní trest na 25 let vězení. Zatímco z vládních míst zaznívá kritika na adresu soudců, opozice podle serveru Balkan Insight případu využila k opětnému útoku na premiéra a jeho kabinet s obviněním, že je to výsledek tajné dohody vlády se zločinci.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Věznice
doporučujeme

Odsouzený Dritan Dajti byl zadržen v roce 2009 po přestřelce, při níž zemřel jeden z jeho druhů a čtyři policisté a on sám utrpěl zranění. Dajti byl od roku 2004 na útěku, když unikl od soudu v Tiraně při procesu, v němž byl obžalován z vraždy podnikatele v roce 1999.

zdroj: YouTube

Proces v první instanci trval pět let, protože Dajti odmítal jmenovat svého obhájce a advokáti určení soudem ho nechtěli obhajovat. V roce 2014 soud Dajtiho konečně uznal vinným z vraždy a uložil mu doživotní trest vězení. Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil, když dospěl k závěru, že bylo porušeno právo obžalovaného zvolit si obhájce, a kauzu postoupil odvolacímu soudu pro závažné trestné činy. Jeho pětičlenný senát minulý týden v pátek ve "zkráceném řízení" doživotní trest zmírnil.

Toto rozhodnutí vyvolalo hněvivou reakci jak vládních činitelů, tak představitelů opozice. Prezident Ilir Meta například vyzval k vyšetřování soudců a okolností vynesení verdiktu. Žádal také prověření rozsudku nejvyšší soudcovskou radou.

Ministr vnitra Sander Lleshaj verdikt označil za "zločin, jenž uráží památku policistů, kteří padli při výkonu služby". Podle něj nejvyšší soud musí rozhodnutí zrušit a "pachatelé tohoto zločinu v taláru musí čelit důsledkům toho, co udělali". Podle ministryně spravedlnosti Etildy Gjonajové jde o korupční aféru a porušení trestního řádu.

Demokratická strana, která je hlavní opoziční silou v zemi, rozhodnutí soudu rovněž kritizovala, ale reakci členů kabinetu označila za "tyátr". Rozsudek je totiž podle ní výsledkem "tajné dohody vlády se zločinem" a byl nařízen premiérem Edim Ramou. Ministerstvo spravedlnosti by prý místo prolévání krokodýlích slz mělo zveřejnit, "s kým Dajti z vězení komunikoval, koho vydíral a kdo mu zaručil svobodu".

Albánské soudy jsou často kritizované kvůli přílišné shovívavosti vůči známým zločincům, poznamenal v této souvislosti Balkan Insight. V prosinci 2016 byl z vězení propuštěn bývalý zločinecký boss Lulzim Berisha. Nejprve byl odsouzen k doživotí za nařízení šesti vražd, později mu byl trest zmírněn na 25 let a nakonec se podmínečně ocitl na svobodě.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Ruska bylo transportováno přes 50 dětí islamistů, akci nařídil Putin

20.04.2019 18:18 Od loňského prosince bylo do Ruska ze Sýrie a Iráku přepraveno přes 50 dětí ruských občanů, kteří…

Muž vařil ženě večeři a zkazil ji. To, co následovalo, šokovalo i policii

20.04.2019 16:47 Každému, kdo občas vaří, se někdy stane, že se jídlo nepovede. Většinou ale má partner či partnerka…

Rozsáhlý požár sežehl jihovýchod Ruska, zasáhl rezervaci. Stovky lidí…

20.04.2019 14:41 Značné škody způsobil rozsáhlý požár, který se v pátek rychle rozšířil v Zabajkalském kraji na…

TASS odtajnil na internetu průvodce táborů Gulag

20.04.2019 13:33 Aktualizováno Ruská státní agentura TASS zpřístupnila na internetu soubor informací a archivních dokumentů, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama