Rusko bude mít vlastní internet? Kontroverzní zákon prošel prvním čtením

Ruská Státní duma (dolní komora parlamentu) dnes v prvním čtení velkou většinou hlasů schválila kontroverzní návrh zákona o "svrchovaném internetu", který má domácím uživatelům zajistit komunikaci i v případě odpojení od velkých zahraničních serverů. Podle kritiků novela posílí úřední kontrolu internetového provozu a usnadní blokování obsahu označeného za nežádoucí.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Zákon má umožnit ruskému internetu bránit se proti zahraničním kybernetickým a hackerským útokům. Má vytvořit komunikační infrastrukturu schopnou zajistit fungování i v případě odpojení od klíčových zahraničních komunikačních uzlů. Poskytovatelé přístupu k internetu mají být povinni opatřit si technické prostředky, které umožní "centralizovanou kontrolu internetového provozu".

zdroj: YouTube

Program má financovat ruský státní rozpočet a řídit hlavní správa pro kontrolu internetu Roskomnadzor, jehož pravomoci se mají výrazně rozšířit. Agentura by dostala právo přímo zablokovat jakékoli webové stránky, což zatím mohou učinit jen internetoví operátoři. Internetový provoz mezi ruskými uživateli má probíhat z velké většiny prostřednictvím serverů registrovaných v Rusku. Odhadované náklady na pořízení nové infrastruktury se odhadují na 20 miliard rublů (sedm miliard korun).

Rusko už řadu let posiluje úřední kontrolu internetu, zásahy státu jsou častější zejména po roce 2014, kdy se prudce zhoršily vztahy Moskvy se Západem kvůli anexi ukrajinského Krymu. Internetová média, sociální sítě, poštovní servery a účty bloggerů jsou povinny půl roku uchovávat obsah pro případnou státní kontrolu, kterou nemohou odmítnout.

Už od roku 2012 platí v Rusku zákon umožňující likvidovat weby šířící dětskou pornografii, návody k sebevraždám nebo propagandu teroristů. Podle kritiků úřady této normy zneužívají k zásahům proti opozici.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Summit KLDR-Rusko: Kim Čong-un se sejde s Putinem, přípravy jsou v plném…

18.04.2019 12:33 Šéf kanceláře severokorejského vůdce Kim Čong-una navštívil ruské dálnovýchodní město Vladivostok,…

Ruská obdoba Hitlerjugend? Junarmija má zajistit mocným vedení státu

18.04.2019 09:45 Aktualizováno V Rusku stoupá počet dětí, kteří vstupují do vojenského vlasteneckého hnutí Junarmija (Mladá armáda…

Co chystá Rusko na nového ukrajinského prezidenta? Analytik naznačil scénář

18.04.2019 00:01 Během debaty dne 13. dubna, které se zúčastnil sám, ukrajinský prezident Petro Porošenko označil…

Erdogan v Istanbulu prohrál. Stále však hrozí opakování voleb

17.04.2019 21:04 Turecká ústřední volební komise dnes potvrdila, že starostou Istanbulu se stal kandidát Lidové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama