První průzkum po uzavření kandidátek: Favoritem slovenské prezidentské volby je Šefčovič

Z 15 kandidátů na budoucího prezidenta Slovenska se před březnovou přímou volbou největší popularitě těší místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič před vědcem Robertem Mistríkem a právničkou Zuzanou Čaputovou. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu veřejného mínění agentury AKO, které dnes agentura poskytla ČTK. Jde o první sondáž po uzavření kandidátek pro volbu hlavy slovenského státu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Maroš Šefčovič

Šefčoviče, kterého v kandidatuře podporuje nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), by podle průzkumu volilo 18,2 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů. Za ním se ziskem 15,8 procenta skončil Mistrík, jež se o funkci prezidenta uchází i s podporou největší opoziční strany Svoboda a Solidarita. Na třetím místě s 14,7 procenta skončila Čaputová, která se podobně jako Mistrík opakovaně vymezila vůči Směru-SD a jejímu předsedovi, expremiéru Robertu Ficovi.

Dvouciferné podpory (12,8 procenta) se dostalo i kontroverznímu soudci nejvyššího soudu a bývalému ministrovi spravedlnosti Štefanu Harabinovi.

První kolo voleb prezidenta se uskuteční 16. března. Pokud v něm žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů oprávněných voličů, dva nejúspěšnější kandidáti postoupí do druhého kola. To se bude konat o dva týdny později a rozhodne v něm větší počet obdržených hlasů. Současný prezident Andrej Kiska se o znovuzvolení neuchází.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slováci si připomněli Kuciaka. V Bratislavě se vzpomínka změnila v protest…

21.02.2019 18:54 Aktualizováno Slováci dnes v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného…

V Estonsku začaly volby o deset dní napřed? Favoritem je proruská strana

21.02.2019 18:08 V Estonsku dnes začalo s desetidenním předstihem online hlasování v letošních parlamentních volbách…

Bezvízový styk po brexitu? Gibraltar může všechno zhatit

21.02.2019 17:52 Členské země a europarlament se tento týden nedokázaly shodnout na společné podobě textu pravidel,…

Američan Calvey byl v Rusku obviněn z obřího podvodu, vypovídat odmítá

21.02.2019 16:36 Šéfa investičního fondu Baring Vostok, Američana Michaela Calveyho, který již roky působí na ruském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama