V Maďarsku se opět protestovalo. Vědcům se nelíbí Orbánův návrh financování výzkumu

Maďarští vědci dnes protestovali proti snaze vlády převzít kontrolu nad financováním výzkumu. Tento krok podle nich ohrožuje akademickou svobodu. Několik tisíc lidí proto vytvořilo lidský řetěz okolo sídla akademie věd. Vyzvali její vedení, aby se postavilo na odpor proti záměru vlády a hájilo nezávislost, napsala agentura AP. Protestující vědci podle agentury Reuters drželi nad hlavami knihy, aby tak vyzdvihli význam nezávislé vědy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Maďarsko
doporučujeme

Vláda loni rozhodla o přesměrování finančních prostředků z akademie věd a minulý měsíc zahájila výběrové řízení na finanční prostředky, namísto aby je přidělila výzkumným ústavům, které by je rozdělily podle svého uvážení.

Premiér Viktor Orbán tvrdí, že cílem vlády je zlepšit inovace ve vědeckém výzkumu. Výzkumné projekty, financované z veřejných zdrojů, by podle něj měly přinášet "přímý ekonomický zisk".

"Ve výzkumném a inovačním systému stále chybí záruka ekonomického přínosu ze znalostí. Zvýšení přidané hodnoty v domácím průmyslu je možné jen soustředěním zdrojů," vzkázal dnes Orbán svým kritikům v otevřeném dopise.

Pod akademii věd spadají ústavy s přibližně 5000 výzkumníky, zabývajícími se nejrůznějšími oblastmi od astronomie až po zdravotnictví. Podle protestujících je v ohrožení budoucnost celé vědecké komunity.

Akademie, která provádí vědecký výzkum pomocí sítě specializovaných výzkumných institucí, je financována výhradně vládou. Její rozpočet dosahuje 40 miliard forintů ročně (asi 3,2 miliardy Kč).

Fyzik Zoltán Beréenyi se domnívá, že hlavním prohřeškem akademie je přílišná nezávislost na Orbánovi. "V dnešním Maďarsku se může leccos přihodit i na univerzitách a ve vědě. Víme, co se stalo Středoevropské univerzitě," poznamenal v narážce na školu založenou finančníkem a filantropem Georgem Sorosem, která byla donucena přesunout své aktivity z Budapešti do Vídně. "Jedinou věcí jsem si jistý - nejde o žádnou snahu zvýšit efektivitu výzkumu," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co zlomilo vaz Porošenkovi? Profesor mluví o poučení pro Západ

25.04.2019 00:01 Petro Porošenko prohrál prezidentské volby na Ukrajině s větší ztrátou než jakýkoliv jiný kandidát…

loading...

Ruští blogeři točí na Kima. Děkují mu za silnici

24.04.2019 19:02 Příjezd severokorejského vůdce do Vladivostoku, kde se Kim Čong-un ve čtvrtek setká s ruským…

Ukřižování, těla na kůlech. Hromadná poprava v Saúdské Arábii vyvolala…

24.04.2019 17:04 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za…

Jak je na tom s církevními restitucemi Rusko? Církev si nárokuje i to, co…

24.04.2019 17:01 Sněmovna v úterý potvrdila takzvané zdanění církevních restitucí. Církve tak mají od příštího roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama