Napětí kolem Venezuely roste, Lavrov varoval Pompea před použitím síly

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterním telefonátu se svým americkým protějškem Mikem Pompeem varoval před jakýmkoli použitím síly ve Venezuele, která se potýká s mocenskou krizí. Informovala o tom agentura AFP. Pompeo byl v úterý na návštěvě Slovenska.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sergej Lavrov
doporučujeme

"Lavrov varoval před jakýmkoli vměšováním do vnitřních záležitostí Venezuely, včetně použití síly, kterým Washington pohrozil a které by bylo porušením mezinárodního práva," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. "Lavrov je ochoten jednat o Venezuele v souladu se zásadami OSN."

Ruský ministr tak reagoval na poznámku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tento měsíc řekl, že ve hře zůstává i možnost vojenské intervence do Venezuely.

Z celého světa sílí diplomatický tlak na odstoupení venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, který zvítězil v loňských volbách, jež podle všeobecného mínění provázely podvody. Letos v lednu se proto vůdce opozice a šéf parlamentu Juan Guaidó prohlásil prozatímním prezidentem.

Evropská unie a skupina evropských a latinskoamerických ministrů vyzvala k uspořádání nových prezidentských voleb ve Venezuele, což Maduro odmítá. Spojené státy předložily Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce vyzývající k dodávce mezinárodní humanitární pomoci do Venezuely a k vypsání nových prezidentských voleb.

Venezuelská ekonomika se pod Madurovým vedením rozpadla, v zemi chybějí základní životní potřeby, jako jsou potraviny a léky. Mzdy a úspory ztratily hodnotu vinou hyperinflace a zhruba 2,5 milionu Venezuelanů od roku 2015 uprchlo z vlasti.

Americká pomoc se zatím hromadí v Kolumbii na hranici s Venezuelou. Hraniční most ale na Madurův příkaz zabarikádovala venezuelská armáda. Maduro popírá, že je v zemi humanitární krize a celou záležitost označuje za "politickou show" a záminku pro invazi pod vedením Spojených států.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský kosmodrom Vostočnyj v ohrožení, blíží se stepní požár

26.04.2019 13:13 K ruskému kosmodromu Vostočnyj se nebezpečně blíží stepní požár, který vznikl při neopatrném pálení…

Ruská propaganda píše o Česku: V Praze proti Bruselu protestovalo 25 tisíc…

26.04.2019 12:43 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se včera sešly stovky lidí,kteří se zúčastnily demonstrace sněmovního…

Český turista vypadl z okna hotelu v Tatrách. Důvod překvapil i lékaře

26.04.2019 11:46 Aktualizováno Devětatřicetiletý český turista z Brna se těžce zranil při pobytu v slovenských Tatrách. Vypadl z…

Kauza Huawei bobtná. Ve světě je opět poprask, do akce se chystá policie

26.04.2019 11:34 Oznámení britského deníku Daily Telegraph, že britská Národní bezpečnostní rada schválila, aby se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama