„Jsem banderovec.“ Na ukrajinských sociálních sítích lidé hlásí obdiv k Banderovi, včetně vysoce postavených policejních představitelů

Ukrajinou se šíří video, na kterém policista kope krajně pravicového demonstranta řve „Lehni Bandero“. Řada význačných postav Ukrajiny v reakci na to se začala hlásit ke kontroverznímu veliteli, odpovědného za masakry Poláků a Židů během druhé světové války.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Hlavní štáb Euromajdanu v budově obsazené kyjevské radnice, 14. ledna 2014. Autor: spoilt.exile
doporučujeme

10. února se na demonstraci na podporu kandidátky na prezidenta Julie Tymošenkové, střetla ukrajinská policie s krajně pravicovou skupinou C-14. Kamera zachytila, jak jeden policista sráží jednoho člena skupiny na zem, zatímco jiný jej kope a řve „„Lehni, Bandero!“

Policie zadržela 18 lidí, později je ale musela pro nedostatek důkazů propustit. Státní zástupci nicméně proti skupině zahájili trestní řízení za chuligánství, ublížení na zdraví a neoprávněné obsazení veřejné budovy. Zároveň bylo zahájeno šetření proti zasahujícím policistům za nepřiměřené použití síly.

Video zachycující celou událost vzbudilo na Ukrajině velkou pozornost. Jak upozorňuje Rádio Svobodná Evropa, ani tak kvůli násilí jako kvůli hanlivému označení vysloveného policistou. Andrij Kryščenko, šéf kyjevské policie, zveřejnil ještě 10 února video, ve které se za chování policisty omlouvá a že bude náležitě potrestán.

Ke kauze se vyjádřila řada vysoce postavených postav Ukrajiny. Ministr vnitra Arsen Avakov označil chování policisty za „nepřípustné“. Místopředsedkyně parlamentu Iryna Heraščenková označila postup policistů za „neadekvátní“. Podle ní si musí uvědomit, že „Stepan Bandera je ukrajinský hrdina, nikoli nadávka“.

Na ukrajinských sociálních sítích se začal šířit hastag „#Jsem Banderovec“, kterým dané osoby vyjadřovali obdiv ke kontroverzní veliteli. „Omlouvám se! Jsem také Banderovec. Sláva Ukrajině“ napsal šéf Národní policie Serhij Kňazev.

Mluvčí policie Artem Ševčenko sdělil Rádiu Svobodná Evropa, že hastag je zamýšlen jako ironický a upřímný zároveň. Podle něj za kampaní stojí poradce ministerstva vnitra Zorjan Shkyrjak. Ten během stejné doby jako Kňazev na svém Facebooku zveřejnil fotku, jak sedí pod portérem Stepana Bandery s komentářem: „ Pracuji na ukrajinském ministerstvu vnitra. Toto je moje kancelář. Jsem také Banderovec a jsem na to hrdý! Bandera, můj hrdina.“

Stepan Bandera byl vojenský velitel Ukrajinské povstalecké armády, jejíž členové jsou známi jako banderovci, a bojovník za samostatnost Ukrajiny. Bojoval proti Sovětům a nechvalně proslul útoky na Poláky a Židy. Část Ukrajinců jej považuje za válečného zločince, druhá za válečného hrdinu. Prezident Petr Porošenko podepsal v prosinci zákon, který přisuzuje banderovcům postavení válečných veteránů a s nimi související sociální výhody.

Pozitivní hodnocení Bandery řadou ukrajinských vrchních postav bývá v ruských médiích zdůrazňována jako důkaz fašizace Ukrajiny. Odborníci na Ukrajinu však upozorňují, že krajně pravicové, fašistické strany a hnutí mají jen minimální podporu mezi Ukrajinci a že ruská média jejich vliv cíleně zveličují kvůli vlastním propagandistickým účelům. Nicméně, západní státy opakovaně upozorňují na problém zapojení některých krajně pravicových bojůvek do ukrajinské armády.

Vzývání Bandery je na Ukrajině tvrdě kritizováno ze strany židovských organizací. Eduard Dolinsky, předseda ukrajinského Židovského výboru, upozornil na to, že hastag se objevil den po výročí masakru Poláků banderovci. Židovská komunita obecně bývá velmi znepokojena příležitostnými oslavami Bandery v ukrajinské společnosti.

Podle zjištění deníku The Jerusalem Post však i tak ukrajinští Židé stojí a tvrdí, že v ukrajinské společnosti není rozšířen antisemitismus více než kdekoliv jinde. Příležitostné antisemitické zločiny připisují Rusko, které dle nich chce cílenými provokacemi obrátit Židy proti Ukrajině a zároveň ji vykreslit jako neonacistickou zemi, jak je popisována v ruských médiích.  

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt v Donbasu: Ukrajina zvažuje krok, který podráždí Rusko

14.12.2019 21:47 Aktualizováno Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud…

Rusko opět zasáhla vlna výhrůžek bombou, evakuovány stovky tisíc lidí

14.12.2019 10:21 Rusko znovu postihla vlna anonymních telefonátů, jejichž autoři vyhrožují bombovým útokem. Podle…

Další nátlak na Ukrajinu? Trumpův poradce podnikl podezřelou cestu do…

14.12.2019 09:50 Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém Kongresu, právní…

Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby

13.12.2019 18:19 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama