Jednání o míru v Donbasu stagnuje, miliony civilistů jsou v zoufalé situaci

Minská mírová dohoda o ukončení násilností na východě Ukrajiny zůstává z velké části nenaplněna, jednání stagnuje a lidé stále umírají. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to v úterý prohlásil zmocněnec OSN pro Evropu Miroslav Jenča. Z více než 10.000 obětí, které si konflikt od roku 2014 vyžádal, je 3300 civilistů. Půldruhého milionu lidí přišlo o domov a 3,5 milionu dalších potřebuje humanitární pomoc.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Ukrajinská armáda
doporučujeme

Rozhovory o ukončení konfliktu mezi Kyjevem a povstalci podporovanými Moskvou uvázly na mrtvém bodě, znepřátelené strany se na realizaci minských dohod nejsou schopny dohodnout, zdůraznil slovenský diplomat. Sjednáno bylo už mnoho příměří, ale žádné z nich dlouho nevydrželo.

Podle monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se pozice ukrajinské armády a separatistů v "šedé zóně" kolem frontové linie nebezpečně přibližují. Obě strany tam rozmisťují těžké zbraně.

Šéf monitorovací mise OBSE Ertugrul Apakan členy Rady bezpečnosti informoval o tíživé situaci na přechodech přes frontovou linii v Doněcké a Luhanské oblasti, kterou překračují Ukrajinci s cílem navštívit příbuzné v ukrajinském vnitrozemí nebo vyzvednout si penzi a sociální dávky. Lidé čekají v dlouhých frontách často v mrazivém počasí, jen od loňského prosince na přechodech zemřelo 14 lidí.

Zmocněnkyně OSN pro humanitární záležitosti Ursula Muellerová na schůzi Rady bezpečnosti uvedla, že krize v Donbasu postihuje hlavně děti, ženy a starší lidi. Obtížná je docházka do školy, konflikt blokuje přístup k základním službám včetně lékařské péče.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský kosmodrom Vostočnyj v ohrožení, blíží se stepní požár

26.04.2019 13:13 K ruskému kosmodromu Vostočnyj se nebezpečně blíží stepní požár, který vznikl při neopatrném pálení…

Ruská propaganda píše o Česku: V Praze proti Bruselu protestovalo 25 tisíc…

26.04.2019 12:43 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se včera sešly stovky lidí,kteří se zúčastnily demonstrace sněmovního…

Český turista vypadl z okna hotelu v Tatrách. Důvod překvapil i lékaře

26.04.2019 11:46 Aktualizováno Devětatřicetiletý český turista z Brna se těžce zranil při pobytu v slovenských Tatrách. Vypadl z…

Kauza Huawei bobtná. Ve světě je opět poprask, do akce se chystá policie

26.04.2019 11:34 Oznámení britského deníku Daily Telegraph, že britská Národní bezpečnostní rada schválila, aby se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama