Jednání o míru v Donbasu stagnuje, miliony civilistů jsou v zoufalé situaci

Minská mírová dohoda o ukončení násilností na východě Ukrajiny zůstává z velké části nenaplněna, jednání stagnuje a lidé stále umírají. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to v úterý prohlásil zmocněnec OSN pro Evropu Miroslav Jenča. Z více než 10.000 obětí, které si konflikt od roku 2014 vyžádal, je 3300 civilistů. Půldruhého milionu lidí přišlo o domov a 3,5 milionu dalších potřebuje humanitární pomoc.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Ukrajinská armáda

Rozhovory o ukončení konfliktu mezi Kyjevem a povstalci podporovanými Moskvou uvázly na mrtvém bodě, znepřátelené strany se na realizaci minských dohod nejsou schopny dohodnout, zdůraznil slovenský diplomat. Sjednáno bylo už mnoho příměří, ale žádné z nich dlouho nevydrželo.

Podle monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se pozice ukrajinské armády a separatistů v "šedé zóně" kolem frontové linie nebezpečně přibližují. Obě strany tam rozmisťují těžké zbraně.

Šéf monitorovací mise OBSE Ertugrul Apakan členy Rady bezpečnosti informoval o tíživé situaci na přechodech přes frontovou linii v Doněcké a Luhanské oblasti, kterou překračují Ukrajinci s cílem navštívit příbuzné v ukrajinském vnitrozemí nebo vyzvednout si penzi a sociální dávky. Lidé čekají v dlouhých frontách často v mrazivém počasí, jen od loňského prosince na přechodech zemřelo 14 lidí.

Zmocněnkyně OSN pro humanitární záležitosti Ursula Muellerová na schůzi Rady bezpečnosti uvedla, že krize v Donbasu postihuje hlavně děti, ženy a starší lidi. Obtížná je docházka do školy, konflikt blokuje přístup k základním službám včetně lékařské péče.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU je nasupená na Rusko, zvažuje nové sankce kvůli zajetí ukrajinských lodí

18.02.2019 10:16 Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes mohli potvrdit sankce vůči dalším občanům Ruska v…

Naivní státy EU? Litva varuje před "prolhaným" Ruskem a vymýváním mozků

18.02.2019 07:48 Některé státy Evropské unie (EU) jsou ve vztahu k ruské politice naivní, domnívá se litevský…

Švédský paradox: země se zbavuje kvalifikovaných migrantů kvůli těm…

17.02.2019 19:36 V současném velmi konkurenčním prostředí jsou velmi důležití vysoce kvalifikovaní pracovníci.…

Neviditelná raketa, která udeří kdekoliv na světě. Rusko vyvinulo děsivou…

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Rusko úspěšně zakončilo zkoušky jaderného pohonu pro střelu s plochou dráhou letu Burevestnik …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama