Vatikán hodil Madura přes palubu? Papež poslal do Venezuely kritický dopis

Papež František odpověděl Nicolási Madurovi na nedávný dopis, v němž ho venezuelský prezident žádal o zprostředkování politického dialogu v této jihoamerické zemi. V dopise ze 7. února, z něhož dnes citoval italský deník Corriere della Sera, papež Madurovi připomněl, že se Vatikán o dialog snažil neúspěšně už před dvěma lety. Madura, jehož v textu neoslovil prezidente, nýbrž pane, též vyzval, aby se vyhnul "jakékoli formě krvavého střetu".

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Maduro, Nicolas

Papež v dopise uvedl, že Vatikán už se východisko z venezuelské krize snažil najít. "Jednání byla bohužel přerušena, protože to, co se dohodlo, nebylo posléze podloženo konkrétními činy," připomněl papež neúspěšná jednání mezi venezuelskou vládou a opozicí z konce roku 2016. Papež v dopise také uvedl, že je hluboce znepokojen situací ve Venezuele a utrpením venezuelského lidu, které "zdá se, nebere konce".

zdroj: YouTube

Papeže, který pochází také z Jižní Ameriky, a to z Argentiny, požádal nedávno o zprostředkování dialogu také opoziční lídr a předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó. Toho v posledních týdnech uznala padesátka zemí světa prozatímní hlavou Venezuely s úkolem uspořádat tam svobodné prezidentské volby. Učinily tak poté, co v lednu venezuelský parlament neuznal nový prezidentský mandát Nicoláse Madura, protože podle opozice, EU i většiny amerických zemí, včetně USA, vzešel z neregulérních voleb.

Madurova vláda je obviňována z porušování lidských práv i z toho, že její řízená hospodářská politika výrazně přispěla k současné ekonomické krizi. Lidem se nedostává základních potravin a mnoho jich umírá na běžné nemoci kvůli nedostatku léků.

Tento týden opozice zintenzivnila snahu donutit Madura a armádu k tomu, aby do země vpustili humanitární pomoc. Ta už je připravena v kolumbijském pohraničí, vláda ji ale nechce pustit do země s tím, že jde o americkou intervenci. Maduro tvrdí, že v zemi žádná humanitární krize není a že země si zvládne vyrobit sama vše, co potřebuje. Místní hospodářství přitom téměř nefunguje.

Venezuelská opozice vyslala do Vatikánu delegaci, která tam v pondělí jednala s jeho zástupci. Delegaci vedl bývalý starosta Caracasu Antonio Ledezma, který byl ve své vlasti vězněn a koncem roku 2017 se mu podařilo utéct z domácího vězení do Španělska, kde dodnes žije.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu tragicky zahynul populární srbský zpěvák, balkánská země je v…

18.02.2019 13:24 Srbsko oplakává smrt jednoho ze svých nejznámějších zpěváků lidové hudby Šabana Šauliče, který…

EU je nasupená na Rusko, zvažuje nové sankce kvůli zajetí ukrajinských lodí

18.02.2019 10:16 Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes mohli potvrdit sankce vůči dalším občanům Ruska v…

Naivní státy EU? Litva varuje před "prolhaným" Ruskem a vymýváním mozků

18.02.2019 07:48 Některé státy Evropské unie (EU) jsou ve vztahu k ruské politice naivní, domnívá se litevský…

Švédský paradox: země se zbavuje kvalifikovaných migrantů kvůli těm…

17.02.2019 19:36 V současném velmi konkurenčním prostředí jsou velmi důležití vysoce kvalifikovaní pracovníci.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama