Co je za ruským odtržením se od světového internetu? Podmořské operace naznačují přípravu na válku

Rusko se chystá na dočasné odpojení země od globálního internetu. Chce se tak připravit jeho nezávislé fungování v případě vnější agrese. Podle některých médií však toto opatření znepokojivě naznačuje, že samo Rusko se chystá na válku.

Přidejte svůj názor 82 komentářů

Ilustrační foto

Ruská Státní duma (dolní komora parlamentu) včera už v prvním čtení velkou většinou hlasů schválila kontroverzní návrh zákona o "svrchovaném internetu". Jeho test by měl proběhnout před 1. dubnem. Rusko vyčlenilo na vybudování nové internetové struktury 20 miliard rublů (sedm miliard korun).

Zákon nařizuje, aby všichni poskytovatelé internetových služeb přesměrovali veškerý provoz na fyzické internetové ústředny řízené ruským telekomunikačním regulátorem Roskomnadzor. Jeho pravomoci zákon výrazně rozšiřuje. Zatímco doposud mohli přímo blokovat webové stránky jen internetoví operátoři, nyní to bude moci uskutečnit i tato agentura.

Zákon je vyvrcholením dlouholetých snah ruské vlády kontrolovat internet. Už v roce 2012 byl uveden zákon, který umožňoval likvidaci webů, které mají šířit dětskou pornografii, návody k sebevraždám nebo propagandu teroristů. Minulý týden ruský ekonomický server Vedomosti informoval, že po ročním sporu se internetový gigant Google podvolil požadavkům Ruska a vymazal 70% stránek, které se ocitly na „černém listu“ Roskomnadzoru.

Server The Daily Beast upozorňuje, že současný návrh zákona o svrchovaném internetu přednesl bývalý důstojník KGB Andrej Lugovoj, který je v Británii obviněn z vraždy jiného bývalého agenta KGB a kritika ruského prezidenta Vladimira Putina, Alexandra Litviněnka. Lugovoj má patřit do prominentního vnitřního Putina kruhu bývalých a současných členů ruských zpravodajských služeb, tzv. siloviki (řadí se mezi ně např. Igor Sechin, generální ředitel ruského ropného giganta, společnosti Rosněfť). Návrhy zákonů, kteří přednáší členové této skupiny, reprezentují stanoviska ruských zpravodajských služeb, tvrdí server.

Zákon by přiblížil zemi blíže Číně a jejímu Velkému čínskému firewallu (Great Chinese Firewall), jedné z největších a nejúčinnějších blokací mezinárodního internetu na světě. Čína jeho prostřednictvím si zajišťuje kontrolu nad sociálními médii a obsahem na internetu a blokuje svým občanům přístup k mezinárodním službám jako jsou Mapy Gogole, Facebook, YouTube, Wikipedia, Twitter či Instagram.

Rusko by zřejmě chtělo taktéž zavést vlastní lokální verze těchto populárních služeb. Podle Daily Beast siloviki nechtějí, aby zvláště mladí Rusové strávili tolik času na YouTube a jiných částech „Američany ovládaného internetu“. V jejich pojetí je třeba připravit Rusy na válku a toho nelze dosáhnout, když mladí Rusové budou většinu své pozornosti věnovat internetové zábavě.

Vadim Dengin, první zástupce vedoucího parlamentního výboru, přiznal Daily Beast, že nikdo pořádně nevysvětlil, jak bude odpoutání Ruska od zbytku internetu technicky možné bez toho, aby byly „odříznuty kabely na dně oceánu spojující Rusko s globální sítí“ a aby bylo možné číst světové noviny jako v Číně. Odborníci tvrdí, že pokud Rusko skutečně touží napodobit čínský vzor, začalo příliš pozdě. Čína svůj domácí internet budovala dvacet let 

Denginova slova o odříznutí kabelů možná znepokojivého rozměru v kontextu australským serverem news.com.au reportovaných kroužení ruských ponorek kolem podmořských internetových kabelů. Vojenští odborníci upozorňují, že koordinovaný útok na ně by mohl ohromit celý mezinárodní internet. Není jisté, za jakým účelem se ruské ponorky v blízkosti kabelů nacházeli.

Vstupte do diskuze (82)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu tragicky zahynul populární srbský zpěvák, balkánská země je v…

18.02.2019 13:24 Srbsko oplakává smrt jednoho ze svých nejznámějších zpěváků lidové hudby Šabana Šauliče, který…

EU je nasupená na Rusko, zvažuje nové sankce kvůli zajetí ukrajinských lodí

18.02.2019 10:16 Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes mohli potvrdit sankce vůči dalším občanům Ruska v…

Naivní státy EU? Litva varuje před "prolhaným" Ruskem a vymýváním mozků

18.02.2019 07:48 Některé státy Evropské unie (EU) jsou ve vztahu k ruské politice naivní, domnívá se litevský…

Švédský paradox: země se zbavuje kvalifikovaných migrantů kvůli těm…

17.02.2019 19:36 V současném velmi konkurenčním prostředí jsou velmi důležití vysoce kvalifikovaní pracovníci.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama