Putin, Erdogan a Ruhání jednali v Soči o Sýrii, atmosféra byla napjatá

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes po schůzce se svými protějšky z Ruska a Turecka v Soči kritizoval OSN za nedostatek konkrétní akce při obnovování míru v Sýrii. Spolupráci Moskvy, Teheránu a Ankary označil Rúhání za klíčovou pro stabilitu Sýrie i světa. Tématem summitu v Soči bylo také chystané stažení amerických jednotek ze Sýrie a situace v syrské provincii Idlib, kterou stále kontrolují radikálové a povstalci.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Vladimír Putin

"Jednali jsme o důsledcích chystaného stažení amerických jednotek ze Sýrie a o budoucnosti Sýrie," uvedl na společné tiskové konferenci po summitu ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že stažení USA ze Sýrie považují všichni tři prezidenti za pozitivní krok. Rúhání kritizoval přítomnost USA v Sýrii i v dalších zemích, podle něj by měl Washington změnit svou blízkovýchodní politiku.

Dalším tématem vrcholné schůzky byla situace v provinci Idlib na severozápadě Sýrie, kam se stahovali radikálové z fronty An-Nusra a povstalci, když armáda režimu syrského prezidenta Bašára Asada s pomocí Ruska a íránských milic postupně dobývala zpět ostatní části Sýrie. Moskva si stěžuje, že lidé z fronty An-Nusra nyní kontrolují téměř celý Idlib.

Putin dnes řekl, že je třeba zvážit konkrétní kroky, jak skoncovat s teroristy v provincii Idlib. Jejich přítomnost je podle něj nepřípustná. Rúhání, který je téhož názoru, uvedl, že je třeba znásobit snahu a dohodnout se o Idlibu. "Nemůžeme nechat bojovníky An-Nusry vyváznout tím, že si změní název," řekl íránský prezident o skupině, která se hlásí k Al-Káidě a v minulosti se přejmenovala.

Summit v Soči byl čtvrtým setkáním v tomto formátu. Původně byly vrcholné schůzky těchto zemí svolávány do kazašské metropole Astany, a Rusko je proto označuje za astanský proces.

Válka v Sýrii trvá od roku 2011 a Rusko se do ní zapojilo v roce 2015. Syrský režim nyní kontroluje asi dvě třetiny země, na severu a severovýchodě působí Kurdové, na východě, u irácké hranice, se nyní odehrává boj proti posledním členům organizace Islámský stát (IS).

Erdogan na summit přijel hájit požadavek Ankary na vytvoření bezpečnostní zóny u jižní hranice Turecka. Ruská diplomacie ale dala najevo, že k tomu bude zapotřebí souhlas syrského prezidenta Asada.

Turecko na rozdíl od Ruska a Íránu Asada nepodporuje, stojí naopak za některými skupinami, které bojovaly proti jeho režimu. Rúhání řekl, že Írán rozumí tureckým obavám o bezpečnost a že tyto obavy lze rozptýlit jedině spoluprací Ankary s legitimní vládou v Damašku.

Summit v Soči se konal ve stejný den, kdy ve Varšavě jednaly o situaci na Blízkém východě USA se svými spojenci. Hlavním tématem schůzky v Polsku byl původně Írán, který USA považují za největší hrozbu stability Blízkého východu. Hovořilo se ale také o izraelsko-palestinském konfliktu.

Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu tragicky zahynul populární srbský zpěvák, balkánská země je v…

18.02.2019 13:24 Srbsko oplakává smrt jednoho ze svých nejznámějších zpěváků lidové hudby Šabana Šauliče, který…

EU je nasupená na Rusko, zvažuje nové sankce kvůli zajetí ukrajinských lodí

18.02.2019 10:16 Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes mohli potvrdit sankce vůči dalším občanům Ruska v…

Naivní státy EU? Litva varuje před "prolhaným" Ruskem a vymýváním mozků

18.02.2019 07:48 Některé státy Evropské unie (EU) jsou ve vztahu k ruské politice naivní, domnívá se litevský…

Švédský paradox: země se zbavuje kvalifikovaných migrantů kvůli těm…

17.02.2019 19:36 V současném velmi konkurenčním prostředí jsou velmi důležití vysoce kvalifikovaní pracovníci.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama