Invaze SSSR do Afghánistánu byla povinnost. Vojáci prokázali sílu ducha, zní z Kremlu

Kreml dnes potvrdil snahu rehabilitovat Sovětskou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, kterou označil za "internacionální povinnost", v níž vojáci prokázali nejvyšší profesionalitu, statečnost a sílu ducha. Prohlášení vydané při příležitosti dnešního 30. výročí odchodu sovětských jednotek z okupované země podepsal prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin
doporučujeme

"V těžkých podmínkách a daleko od domova vojáci i civilní specialisté čestně plnili svou povinnost a hájili zájmy vlasti," citovala z prohlášení ruská tisková agentura TASS. I dnes se veteráni afghánské války aktivně účastní života země a společnosti a zachovávají věrnost bojovému bratrství stvrzenému v Afghánistánu, píše se v dokumentu.

Sovětská armáda operovala v Afghánistánu od prosince 1979 do února 1989. Bojové ztráty Moskva dlouho tajila, až za reformního režimu Michaila Gorbačova bylo oznámeno, že tažení si na straně SSSR vyžádalo přes 15.000 mrtvých. Během deseti let bojovalo v Afghánistánu 620.000 sovětských vojáků a miliony Afghánců uprchly do zahraničí.

Agentura TASS dnes zveřejnila anketu mezi ruskými historiky, z nichž většina označila stažení vojsk za chybu.

"Gorbačov spěšně stáhl kontingent z Afghánistánu a vývoj prakticky ponechal svému osudu. (Proruský) režim se zhroutil a v zemi zavládl chaos," hodnotil situaci ředitel Střediska pro výzkum problémů Střední Asie a Afghánistánu Andrej Kazancev.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

V ruském městě se rychle šíří úplavice, mezi otrávenými z vody jsou hlavně…

15.01.2021 09:23 Počet lidí, kteří se v dagestánském Bujnaksku otrávili vodou dál roste. Na lékaře se kvůli tomu už…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama