Pieta v Kyjevě: Tusk s Porošenkem uctili památku hrdinů nebeské setniny

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes v doprovodu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka uctil památku obětí krvavých událostí na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan) před pěti lety, které vyústily v pád proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Tusk označil Ukrajince za vzor pro ostatní a později v ukrajinském parlamentu prohlásil, že bez Ukrajiny nemůže Evropa existovat.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Donald Tusk
doporučujeme

"Ukrajinci jsou inspirací pro nás všechny. Když je třeba, jsou to hrdinové. Když je zapotřebí, tak jsou pragmatici, kteří stojí pevně na zemi," napsal na twitteru Tusk. Dopoledne položil věnec u památníku více než stovky lidí, kteří během demonstrací v Kyjevě a dalších městech zahynuli.

"Společně s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem jsme uctili památku hrdinů nebeské setniny," napsal na twitteru Porošenko, který pro oběti z Majdanu použil na Ukrajině běžného označení. "Čest a sláva jejich památce. Hrdinové nikdy neumírají," dodal.

Při setkání s Porošenkem před pietním aktem Tusk ocenil reformní úsilí ukrajinského prezidenta. Podle jeho slov si Kyjev díky hlubokým strukturálním změnám vysloužil velké uznání nejen v Bruselu, ale ve všech evropských metropolích.

Z Majdanu odjel Tusk do ukrajinského parlamentu, kde v projevu v ukrajinštině ujistil zákonodárce, že Evropa nikdy neuzná ruskou anexi autonomního poloostrova Krym a nikdy se nesmíří s násilnými akty v Azovském moři.

"Bez Ukrajiny nemůže Evropa existovat a bez bezpečné Ukrajiny nemůže být ani bezpečná Evropa," řekl Tusk. Uvedl také, že z toho, co si člověk myslí o Ukrajině, lze určit, co si myslí o Evropě.

Odpoledne Tuska čeká jednání s předsedou ukrajinské vlády Volodymyrem Hrojsmanem.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA nabourávají energetický systém Ruska? Kyberválka je možná, připustila…

17.06.2019 13:54 Aktualizováno Hypotetickou možnost kybernetické války mezi Ruskem a Spojenými státy dnes v reakci na zprávy o…

Moldavský oligarcha Plahotniuc se schovává v cizině, z exilu poslal řízný…

17.06.2019 13:34 Moldavský oligarcha Vlad Plahotniuc ovládající nemalou část místní politické scény v pátek opustil…

Rusové jsou mimo? Okupace nám prý pomohla

17.06.2019 12:16 Aktualizováno Ruští komunističtí poslanci se pokouší prosadit legitimizaci okupace Československa vojsky…

Rozmrazování britsko-ruských vztahů? Mayová zvažuje schůzku s Putinem

17.06.2019 09:17 Britská premiérka Theresa Mayová zvažuje schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama