Katolické církvi hrozí další skandál. Byl odhalen tajný interní dokument

Na římskokatolickou církev se v poslední době snáší kritika za kritikou. Důvodem jsou šokující případy pohlavního zneužívání nezletilých a jeptišek kněžími. List New York Time zmiňuje další skandál, který může otřást římskokatolickou církví a zostudit ji v očích světové veřejnosti. Jedná se o případy dětí kněží, z nichž některé jsou plodem sexuálního násilí.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Vatikán

Irský psychoterapeut Vincent Doyle cítil velký stud, když ve svých 28 letech zjistil, že katolický kněz, kterého znal jako svého kmotra, je ve skutečnosti jeho biologický otec. Nemohl snést, že je zrozen z církevního skandálu.

Doyle konfrontoval církevní představitele s tím, aby přiznali toto porušování závazku k celibátu. Dočkal se však jen shazování viny na jedince. Duchovní odmítali, že by to byl systematický církevní problém – až mu prý Ivan Jurkovi, vyslanec Vatikánu v OSN, dokázal opak.

Jurkovič ukázal Doylovi církevní dokument s pravidly pro ty kněze, kteří mají děti. Měl mu též říci, že církev tyto děti nazývá „dětmi ordinovaných“. Jurkovič na otázky New York Times ohledně potvrzení Doylových slov neodpověděl.

Jurkovič nechtěl Doylovi půjčit dokument ke kopii s tím, že je tajný. Na otázku New York Times však mluvčí Vatikánu, Alessandro Gisotti, potvrdil, že taková pravidla skutečně existují a že se jedná o „interní dokument“.

„ Je to příští skandál,“ tvrdí Doyle, který založil mezinárodní skupinu Coping International pro lidi, kteří jako on vzešli z porušení církevních pravidel. Doyle se chystá setkat s církevními preláty na ojedinělém mezinárodním biskupském summitu, který svolal na tento týden papež František, aby adresoval skandály sexuálního zneužívání nezletilých a žen duchovními. Oběti těchto skandálů se jej zúčastní.

Kauza dětí kněží je s tímto tématem úzce svázána, protože některé z nich vzešli právě z nedobrovolných sexuálních styků žen s kněžími. Kolik dětí duchovních je obecně (tj. nejen těch vzešlých ze znásilnění), se neví. Jisté číslo poskytuje Coping International, ke kterému se podle jeho webových stránek hlásí 50 000 uživatelů z 175 zemích.

Podle Gisottiho, pravidla interního dokumentu z roku 2017 požadují, aby kněz, který zplodil potomka, opustil kněžský úřad, aby se přijal své rodičovské povinnosti a „zcela se oddal dítěti“. Samotný papež František ve své knize „O nebi a zemi“ tvrdí, že povinnost kněze jako otce má přednost před jeho duchovními povinnostmi.

Podle Andrea Ripy, podtajemníka Kongregace pro duchovenstvo, je to však jen formalita a v praxi lze propustit kněze jen, pokud o to sám požádá. Ripa nicméně dodal, že mlčení kněze může být podnětem k tomu, aby církev uskutečnila akci a skutečně nakonec kněze propustit. Podle Laury Sgroové, specialistky na kanonické právo, se nejedná o kanonický zločin a proto zde neexistuje právní podklad pro propuštění kněze.

Podle Doyelho není samotné propuštění kněze z duchovního stavu a jeho uchopení rodičovských povinností vždy tím nejlepším řešením, protože se dá očekávat, že se bude jednat o jedince bez větších pracovních zkušeností a že bude nezaměstnaným. Někteří potomci kněží ale argumentují, že je správné, aby byl kněz vyhnán z církve. Jedná se především o ty, kteří se narodili ze sexuálního násilí.

Papež František v únoru veřejně přiznal, že dochází k sexuálnímu zneužívání jeptišek kněžími a zmínil i případ, kdy sloužily jako sexuální otrokyně. Některé jeptišky musely jít na potrat, proti kterému římskokatolická církev tvrdě vystupuje. Papež slíbil, že sněm se tyto problémy pokusí vyřešit, podle komentátorů si však církev je není ve skutečnosti připustit a jakákoliv opatření budou natolik obecná, že se duchovní budou snadno obcházet.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Putin hovoří o nukleárním ozbrojováním víc než všichni američtí prezidenti…

20.03.2019 14:37 Ruský prezident Vladimir Putin během svého tradičního projevu pro federálního shromáždění ostře…

Rozzuření demonstranti vtrhli do srbské televize. V kauze dnes došlo k…

20.03.2019 13:41 Bělehradský soud zrušil nedělní rozsudek nad pěti demonstranty, kterým byli odsouzeni k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama