Moskva obviňuje Ukrajinu z provokací. Tvrdě reaguje na pondělní výbuchy v Donbasu

Rusko šest týdnů před prezidentskými volbami na Ukrajině vystupňovalo protiukrajinskou propagandu a obvinilo Kyjev z nejtěžších zločinů. Ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě vydalo prohlášení, podle něhož se Ukrajina nezastaví před "nejodpornějšími provokacemi", utápí se v chaosu a korupci a v další válce, kterou každou chvíli vyvolá na Donbasu, se nebude štítit žádných obětí.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ruská vlajka
doporučujeme

Do svých nečistých her hodlá Kyjev zatáhnout pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří monitorují donbaskou frontu, uvedlo ruské ministerstvo. "Západní kurátoři" by podle Moskvy měli ukrajinské vedení pacifikovat, aby se nepustilo do dalších válečných dobrodružství.

Za bezprostřední důvod mimořádně tvrdého prohlášení si ruské ministerstvo zvolilo pondělní incident ve východoukrajinském Doněcku, kde explodovaly tři nálože nedaleko od hotelu, kde nocují pozorovatelé OBSE. Akce, kterou Rusko jednoznačně připisuje Kyjevu, může mít podle dnešního prohlášení ruského ministerstva "katastrofální následky".

Výbuchy v Doněcku nezpůsobily žádná zranění. Podle povstaleckého velení byly exploze následkem útoku ukrajinských armádních dronů. Ukrajinská média napsala, že dva z výbuchů poničily obytné budovy nedaleko obydlí povstaleckého vůdce Děnise Pušilina. Připomínají atentát na Pušilinova předchůdce Alexandra Zacharčenka z loňského srpna, který byl podle Kyjeva výsledkem sporů mezi separatisty nebo zásahem z Moskvy.

Kyjev se podle ruského prohlášení dopouští zločinů "na pozadí doutnajícího ozbrojeného konfliktu na Donbasu, který může v kterémkoli okamžiku s novou silou rozpoutat bez ohledu na oběti, jen aby vrátil oblast pod svou kontrolu".

Před březnovými prezidentskými volbami se "Kyjev nezastaví před těmi nejodpornějšími provokacemi, do nichž se snaží zatáhnout pozorovatele OBSE. Po státním převratu z roku 2014, který otevřeně podporovaly USA a řada západních zemí, se Ukrajina stále hlouběji propadá do pavučiny politického chaosu, korupce, bezpráví a agresivního nacionalismu," varuje dokument.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na ruská letiště se vrátí kuřárny, nacionalista Žirinovskij marně láteřil

12.12.2019 14:57 Na ruská letiště se vrátí kuřárny, ale budou se nalézat pouze v tranzitních zónách a tak, aby na…

Ruskou letadlovou loď zachvátil požár. Valí se hustý kouř, počet zraněných…

12.12.2019 14:50 Aktualizováno Požár na jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která podstupuje opravy v severoruském…

Ukrajina prodloužila zvláštní status povstaleckých území, proti byla…

12.12.2019 12:52 Ukrajinský parlament o rok prodloužil platnost zákona o zvláštním postavení části východoukrajinské…

Roztržka dokonána. Rusko v odvetě vyhostilo německé diplomaty

12.12.2019 11:16 Aktualizováno Rusko dnes vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama