V Srbsku by kvůli Kosovu mohly proběhnout předčasné volby

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes nevyloučil možnost konání předčasných parlamentních voleb v zemi. Závisí to podle něj na tom, jestliže se nezmění situace kolem Kosova, tedy když Priština nezruší stoprocentní zvýšení cla na srbské zboží. Podle opozice ale Vučiče nutí k přemýšlení o volbách trvající sobotní protivládní protesty.

Přidejte svůj názor

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

"Je jasné, že pokud nebude zrušené clo, nebudou rozhovory" (s Prištinou o normalizaci vztahů)," řekl prezident podle televize B92. Dodal, že cíl nynějšího srbského vedení je zachovat momentální mír a stabilitu, aby jednání mohla pokračovat, až se změní nynější politické okolnosti a političtí aktéři.

Srbská sekce regionální televize N1 na svém webu ale citovala jednoho z představitelů opozičního uskupení Svaz pro Srbsko Vuka Jeremiče, který tvrdí, že volby vůbec nezávisejí na pokračování dialogu Bělehradu s Prištinou, nýbrž na protivládních protestech v Srbsku. Kvůli nim Vučić o předčasném hlasování začal intenzivněji přemýšlet.

"Pokud se budou protesty dál šířit, jako že budou, nebudou žádné volby. A až jednou budou, zvítězíme v nich," prohlásil podle N1 Jeremić. Parlamentní volby v řádném termínu by se v Srbsku měly konat příští rok na jaře.

Spontánní občanské protesty, kterých se v Bělehradě a dalších srbských městech už třetí měsíc účastní tisíce lidí, začaly po incidentu z konce listopadu, kdy byl ve městě Kruševac brutálně napaden levicový předák Borko Stefanović. Podle opozičních politiků, kteří se k demonstracím připojili, byli útočníky příznivci Vučiče, což prezidentova Srbská pokroková strana (SNS) důrazně popírá.

Doposud slabá a roztříštěná srbská opozice se snaží tyto občanské protesty využít ke svému posílení a zvýšení naděje na to, že Vučiče a SNS zbaví moci. Před dvěma týdny se vedoucí představitelé opozičních stran domluvili na sedmibodovém "akčním plánu", který nazvali "Dohoda s lidem". Jde o soubor kroků, které mají "zajistit čestné volby a návrat demokratických zásad a právního státu po vítězství nad Vučičovým režimem".

Přes uvedené velké protivládní akce ale podle posledních průzkumů SNS, která je u moci od roku 2012, a Vučiče zatím nadále podporuje kolem 55 procent srbské veřejnosti. Druhou nejvýznamnější politickou silou v zemi je s pouhými 16 procenty Svaz pro Srbsko.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seznam zakázaných profesí pro ženy se zkrátí. Zůstane jich 100

17.08.2019 10:29 Ruské ministerstvo práce od roku 2021 výrazně zkrátí seznam profesí, které nemohou vykonávat ženy.…

Co vybuchlo na ruské základně? Odborník má zcela převratnou odpověď

16.08.2019 22:34 Aktualizováno NÁZOR - Není možné postavit střelu s plochou dráhou letu či balistickou raketu na jaderný pohon,…

Cizinci, o kterých se nemluví. Do EU přišlo čtvrt milionu lidí z Balkánu

16.08.2019 21:21 Do Evropské unie se loni legálně vystěhovalo bezmála čtvrt milionu lidí ze zemí západního Balkánu.…

Moskvu zachvátí "festival protestů". Lze čekat nekompromisní zákrok policie

16.08.2019 17:01 Tento a zřejmě i několik příštích víkendů čekají Moskvu další protesty, jejichž účastníci chtějí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama