V Donbasu operuje 2100 ruských vojáků a 35 tisíc dalších ozbrojenců, varuje Porošenko

Na východě Ukrajiny operuje na území ovládaném separatisty 2100 aktivních příslušníků ruské armády a 35.000 ozbrojených proruských vzbouřenců. Na schůzi Valného shromáždění OSN věnované situaci na Ukrajině to dnes řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podél ukrajinsko-ruských hranic podle něj udržuje Moskva ozbrojené jednotky v počtu víc než 87.000 mužů.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

"Ukrajina žije po dobu pěti let v podmínkách nejdelšího konfliktu v moderní evropské historii," upozornil podle agentury Unian ukrajinský prezident. Rusko se podle něj chystá k vojenskému úderu, rozsáhlá válka už není nereálnou perspektivou. "Ruská vojska rozmístěná na hranicích jsou útočnou armádní formací," konstatoval.

Z přípravy agresivních vojenských plánů naopak v úterý obvinilo Rusko ukrajinské vedení. Ministerstvo zahraničí v Moskvě vydalo prohlášení, podle něhož se Kyjev v další válce, kterou prý každou chvíli vyvolá na Donbasu, nebude štítit žádných obětí. "Západní kurátoři" by podle Moskvy měli ukrajinské vedení pacifikovat, aby se nepustilo do dalších válečných dobrodružství.

Porošenko dnes v New Yorku řekl, že světové společenství musí zajistit všestranný monitoring ukrajinsko-ruské hranice, protože "agresor se nejvíce bojí transparentnosti, veřejné pozornosti a informovanosti světa o jeho plánech".

Ukrajinský prezident poukázal na pokračující militarizaci okupovaného Krymského poloostrova. Rusko na Krymu rozmístilo 32.500 vojáků, 88 dělostřeleckých a 52 protivzdušných baterií, přes 370 obrněnců, 113 bojových letounů a 62 vrtulníků, řekl Porošenko. V krymských přístavech kotví šest ruských bojových plavidel a šest ponorek vyzbrojených raketami s plochou dráhou letu Kalibr. Vyloučit podle ukrajinského prezidenta nelze ani rozmístění jaderných zbraní.

V Moskvě dnes o hlavních úkolech Ruska v oblasti zahraniční politiky promluvil v poselství parlamentu prezident Vladimir Putin. Někteří komentátoři v této souvislosti upozorňují, že o vztazích s Ukrajinou ani o situaci v Donbasu se kremelský šéf slovem nezmínil.

S komentářem k situaci na Ukrajině dnes naopak oslovil své bývalé spoluobčany exprezident Viktor Janukovyč, pobývající od převratu z roku 2014 v ruském exilu. Jeho nástupce Porošenko prý "celých pět let lhal o brzkém míru, o ekonomice a o budoucnosti země".

Nynější státní moc podle svrženého prezidenta udělá všechno, aby se udržela u moci - bude lhát a podplácet, uchýlí se k násilí. "Její konec ale bude neslavný - lidový ukrajinský tribunál i (mezinárodní trestní) tribunál v Haagu uvedou všechno na pravou míru," předpověděl Janukovyč.

Rusko může zaútočit, varuje politolog. Doporučuje razantní protiopatření

24.07.2021 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin uspěl v bitvě o plynovod Nord Stream 2, kritizuje Maximilian…

Breivikovo citování Klause je zneklidňující, české adresy si vybral cíleně…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Nechal se bohužel inspirovat i českou stopou. Masový vrah Anders Behring Breivik, který…

Vakcíny fungují, ujišťuje expertka z Oxfordu. Objasňuje hospitalizace…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Hlavní britský vědecký poradce Patrick Vallance oznámil, že 40 % pacientů s covidem-19…

Ruská vláda označila za zahraničního agenta nezávislé médium The Insider

23.07.2021 19:23 Ruské ministerstvo spravedlnosti dnes umístilo na seznam takzvaných zahraničních agentů další…

Papež František po operaci neodslouží nedělní mši

23.07.2021 14:04 Papež František kvůli nedávné operaci neodslouží nedělní mši, která byla naplánovaná ještě před…

Zaměstnanci britských supermarketů dostanou výjimku z nařízené karantény

23.07.2021 10:12 Britská vláda dnes oznámila, že vybraní dodavatelé a skladníci obchodů s potravinami dostanou…

Radikál Breivik před 10 lety vraždil v Oslu a na ostrově Utøya. Policie…

22.07.2021 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Expert na terorismus David Rožek je přesvědčený, že norská po-licie podcenila zásah…

V Británii hrozí kvůli vysokému počtu nakažených nedostatek potravin a…

22.07.2021 20:51 Aktualizováno Británie, kde v posledních týdnech přibývá nakažených koronavirem, se potýká s velkým počtem…

Rusko zažalovalo Ukrajinu u soudu pro lidská práva ve Štrasburku

22.07.2021 12:58 Rusko poprvé podalo u Evropského soudu pro lidská práva žalobu na jiný stát. Ukrajinu obvinilo ze…

Londýn žádá po EU změny v severoirském protokolu, Dublin to odmítá

21.07.2021 16:23 Aktualizováno Britská vláda dnes oznámila, že chce docílit "významné změny" v části brexitové dohody týkající se…

Související:

Právě se děje