V Donbasu operuje 2100 ruských vojáků a 35 tisíc dalších ozbrojenců, varuje Porošenko

Na východě Ukrajiny operuje na území ovládaném separatisty 2100 aktivních příslušníků ruské armády a 35.000 ozbrojených proruských vzbouřenců. Na schůzi Valného shromáždění OSN věnované situaci na Ukrajině to dnes řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podél ukrajinsko-ruských hranic podle něj udržuje Moskva ozbrojené jednotky v počtu víc než 87.000 mužů.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

"Ukrajina žije po dobu pěti let v podmínkách nejdelšího konfliktu v moderní evropské historii," upozornil podle agentury Unian ukrajinský prezident. Rusko se podle něj chystá k vojenskému úderu, rozsáhlá válka už není nereálnou perspektivou. "Ruská vojska rozmístěná na hranicích jsou útočnou armádní formací," konstatoval.

Z přípravy agresivních vojenských plánů naopak v úterý obvinilo Rusko ukrajinské vedení. Ministerstvo zahraničí v Moskvě vydalo prohlášení, podle něhož se Kyjev v další válce, kterou prý každou chvíli vyvolá na Donbasu, nebude štítit žádných obětí. "Západní kurátoři" by podle Moskvy měli ukrajinské vedení pacifikovat, aby se nepustilo do dalších válečných dobrodružství.

Porošenko dnes v New Yorku řekl, že světové společenství musí zajistit všestranný monitoring ukrajinsko-ruské hranice, protože "agresor se nejvíce bojí transparentnosti, veřejné pozornosti a informovanosti světa o jeho plánech".

Ukrajinský prezident poukázal na pokračující militarizaci okupovaného Krymského poloostrova. Rusko na Krymu rozmístilo 32.500 vojáků, 88 dělostřeleckých a 52 protivzdušných baterií, přes 370 obrněnců, 113 bojových letounů a 62 vrtulníků, řekl Porošenko. V krymských přístavech kotví šest ruských bojových plavidel a šest ponorek vyzbrojených raketami s plochou dráhou letu Kalibr. Vyloučit podle ukrajinského prezidenta nelze ani rozmístění jaderných zbraní.

V Moskvě dnes o hlavních úkolech Ruska v oblasti zahraniční politiky promluvil v poselství parlamentu prezident Vladimir Putin. Někteří komentátoři v této souvislosti upozorňují, že o vztazích s Ukrajinou ani o situaci v Donbasu se kremelský šéf slovem nezmínil.

S komentářem k situaci na Ukrajině dnes naopak oslovil své bývalé spoluobčany exprezident Viktor Janukovyč, pobývající od převratu z roku 2014 v ruském exilu. Jeho nástupce Porošenko prý "celých pět let lhal o brzkém míru, o ekonomice a o budoucnosti země".

Nynější státní moc podle svrženého prezidenta udělá všechno, aby se udržela u moci - bude lhát a podplácet, uchýlí se k násilí. "Její konec ale bude neslavný - lidový ukrajinský tribunál i (mezinárodní trestní) tribunál v Haagu uvedou všechno na pravou míru," předpověděl Janukovyč.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opilci evidentně rozestupy nedodržují, řekl předseda policejní federace

05.07.2020 17:21 Je zcela evidentní, že opilí lidé nejsou schopni dodržovat správné rozestupy, které mají zabránit…

Rusko ohlásilo dalších 6736 nových případů nákazy koronavirem

05.07.2020 12:09 Rusko dnes ohlásilo 6736 nových případů nákazy koronavirem, celkově tak počet nakažených v zemi…

WHO zastavila část testů léků proti koronaviru

05.07.2020 08:24 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s…

Rekordní denní nárůst: Počet nakažených dnes stoupl o více než 200 tisíc

04.07.2020 21:56 Aktualizováno Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za posledních 24 hodin zvýšil o rekordních 212.326,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy