Bezvízový styk po brexitu? Gibraltar může všechno zhatit

Členské země a europarlament se tento týden nedokázaly shodnout na společné podobě textu pravidel, která mají pro případ britského odchodu z EU bez dohody na konci března zajistit pro příští měsíce bezvízové cestování. Blok, způsobený existencí poznámky pod čarou, která po španělském tlaku k nelibosti Londýna označuje Gibraltar za britskou kolonii, je dokladem rostoucí složitosti situace před blížícím se 29. březnem, kdy by měla Británie z EU odejít.

Přidejte svůj názor

Gibraltar

Původní návrh příslušného nařízení, který předložila Evropské komise, je přitom prostý. EK jím před několika týdny reagovala na možnost, že britská strana neschválí dlouhé měsíce dojednávanou dohodu o vystoupení a brexit se tak odehraje bez ní.

Aby Britové náhle víza nezačali potřebovat, komise navrhla schválit pro ně u cest do EU kratších než 90 dní bezvízové cestování za předpokladu, že britská strana bude obdobným způsobem vstřícná k občanům zemí unie. Plán je jedním z 19 legislativních návrhů, kterými komise na úrovni EU připravuje možnost brexitu bez dohody, sedm už bylo odsouhlaseno.

Při projednávání v Radě EU, tedy mezi členskými zeměmi, však Španělsko dokázalo do jednoho nařízení prosadit poznámku pod čarou, v níž označuje Gibraltar za britskou kolonii. Londýn to ihned razantně odmítl s tím, že enkláva na jihu Pyrenejského poloostrova je "součástí rodiny Spojeného království" a všichni by měli respektovat demokratické přání tamních obyvatel být britskými občany. V jiných právních textech "krizové přípravy" EU - třeba v nedávno domluveném materiálu o letecké dopravě - Gibraltar podobným způsobem popisován není.

Otázka Gibraltaru už loni v prosinci zdramatizovala dokončování smlouvy o vystoupení Británie z EU. Výhrady Madridu se odstranit podařilo. Věc je ale nyní z jiných důvodů problematická v britském parlamentu a dlouhé měsíce dojednávaná smlouva tak vůbec nemusí začít platit.

Příslušný výbor europarlamentu analogickou změnu původního textu komise nepřijal a zástupci EP tento týden už poněkolikáté vyjednávali s rumunským předsednictvím o finální podobě kompromisu přijatelného pro všechny.

Stínovým zpravodajem liberální frakce v EP k materiálu je v europarlamentu český poslanec Petr Ježek. Věcí se ale více zabývá i proto, že věc má ve výboru pro občanské svobody EP na starosti britský europoslanec Claude Moraes, který má vzhledem ke svému občanství nyní zúžený vyjednávací prostor.

Členské státy podle Ježka svůj postoj k textu měnit nechtějí. "Pokud se to nepřijme, budou mít občané Spojeného království víza. A předpokládám, že asi i oni recipročně zavedou víza pro EU, aby měli do budoucna nějakou negociační páku," poznamenal europoslanec. Pro Brity by to kromě jiného znamenalo nutnost platit při žádosti poplatek 60 eur (asi 1500 Kč).

Ježek je přesvědčen, že shoda se nakonec najde, času na ni ale ubývá. "Členské země se musí sebrat a svým španělským přátelům říci, že brexit je sám o sobě nešťastný a snažit se to ještě využít pro posílení nějaké vlastní pozice u Gibraltaru není nic dobrého," myslí si.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Putin hovoří o nukleárním ozbrojováním víc než všichni američtí prezidenti…

20.03.2019 14:37 Ruský prezident Vladimir Putin během svého tradičního projevu pro federálního shromáždění ostře…

Rozzuření demonstranti vtrhli do srbské televize. V kauze dnes došlo k…

20.03.2019 13:41 Bělehradský soud zrušil nedělní rozsudek nad pěti demonstranty, kterým byli odsouzeni k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama