25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od roku 1945

Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily 8000 muslimských (nyní bosňáckých) mužů a chlapců. Šlo o nejhorší válečný zločin spáchaný v Evropě od druhé světové války. Kvůli koronavirové pandemii se na rozdíl od minulých let mohlo vzpomínkových akcí letos zúčastnit jen málo přeživších.

Vzpomínce obětí hrůzného krveprolití prakticky na samém konci válečného konfliktu v Bosně a Hercegovině je v zemi vždy věnována řada událostí. Patří mezi ně také opětné pohřbení ostatků dalších obětí ve výroční den události, 11. července, na centrálním hřbitově v Potočari nedaleko Srebrenice. Letos tam přibylo devět zavražděných, kteří byli nedávno identifikováni.

What does the #Srebrenica flower symbolise?pic.twitter.com/maO20zayxZ

— IlmFeed (@IlmFeed) July 11, 2020

Masakr spáchaný na východě země v oblasti, která se dnes nachází v bosenské Republice srbské, je jediným zločinem z války v letech 1992-1995 označeným mezinárodní justicí za genocidu. Srbské jednotky ve snaze zahladit stopy po zločinu naházely těla svých obětí do četných hromadných hrobů rozesetých na východě Bosny.

Části těl se v takových hrobech nacházejí do dneška a forenzní odborníci se je snaží poskládat dohromady a pomocí rozboru DNA identifikovat. Uvádí se, že doposud byly nalezeny a identifikovány ostatky přibližně 7000 obětí.

Obvykle se pietní ceremonie a pohřbu nových ostatků v Potočari účastní i více než deset tisíc návštěvníků z různých zemí, včetně státníků. Letos však kvůli šíření koronavirové infekce smělo na hřbitov v Potočari přijít podstatně méně lidí, nicméně i tak jich podle webu listu Dnevni avaz bylo několik tisíc.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

bosna a hercegovina Válka v Jugoslávii válečné zločiny

Aktuálně se děje

před 39 minutami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

Princ Harry sbírá neúspěchy v kauze ohledně policejní ochrany v Británii

Princ Harry neuspěl se svým prvním odvoláním v případu, ve kterém soud v únoru rozhodl, že mladší syn britského krále Karla III. oprávněně přišel o ochranu placenou ze státní kasy poté, co se vzdal povinností člena královské rodiny a s manželkou Meghan a dětmi se přestěhoval do USA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy