Západ vypustil hackery? Ruské instituce včetně Kremlu čelí útokům, stěžuje si Peskov

Weby ruských státních institucí včetně prezidentské kanceláře jsou pravidelně vystaveny kybernetickým útokům z USA nebo z Evropy. Novinářům to dnes řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Kdo za těmito útoky stojí, odmítl spekulovat. Peskov komentoval informace amerického tisku o tom, že Pentagon zablokoval během loňských listopadových voleb do Kongresu přístup hlavní ruské takzvané trollí farmy k internetu.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

"Troll" je v internetovém slangu výraz pro anonymního účastníka onlinových diskusí, do kterých zasílá provokativní či urážlivé příspěvky; pro skupiny organizovaných a v některých případech údajně státem placených trollů se používá označení "trollí farma".

V Rusku je spojováno především s institucí působící pod názvem Agentura pro výzkum internetu (AII) a sídlící v Petrohradě. Právě AII se podle listu The Washington Post v den amerických voleb ocitla bez spojení se světem.

Peskov prohlásil, že o této akci nic neví. "Všeobecně ale mohu říct, že z území USA se organizuje ohromné množství kybernetických útoků na nejrůznější ruské fyzické a právnické osoby. Je to skutečnost, s níž musíme žít," řekl mluvčí.

Trvale je podle něj vystavena útokům z Evropy a Severní Ameriky ruská prezidentská kancelář. "Kdo by za tím mohl být, o tom mluvit nebudu," dodal.

AII je považována za hlavní nástroj ruské rozvědky pro šíření falešných zpráv a demagogické propagandy. Agenturu údajně řídí a financuje Jevgenij Prigožin, oligarcha blízký Kremlu, který je rovněž napojen na aktivity takzvané Vagnerovy soukromé armády operující na Blízkém východě nebo na Ukrajině.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei

09.07.2020 20:59 Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila…

Divadla mohou od víkendu v Anglii pořádat venkovní představení

09.07.2020 20:53 Divadla mohou od víkendu v Anglii opět pořádat alespoň venkovní představení. Příští týden otevřou…

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy