Skandál na Eurovizi: Ukrajina se nezúčastní finále mezinárodní hudební soutěže

Ukrajina se nezúčastní finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize, které se v květnu uskuteční v Tel Avivu. Podle médií to dnes oznámila ukrajinská veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice NSTU. Ta se dříve nepohodla s vítězkou národního kola Annou Korsunovou, která se následně finále odmítla účastnit. Důvodem sporu je skutečnost, že sedmadvacetiletá zpěvačka občas vystupuje ve znepřáteleném Rusku. Reprezentovat Ukrajinu odmítli i další hudební interpreti.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Maruv (zpěvačka)

"Kvůli nadměrně politizaci během národního kola se provozovatel vysílání rozhodl neúčastnit se mezinárodní písňové soutěže Eurovize 2019," uvedla dnes v prohlášení NSTU. Podle ní národní kolo ukázalo, že spojení některých ukrajinských umělců s Ruskem je stále velmi silné, což je však přijatelné jen pro část ukrajinské společnosti.

zdroj: YouTube

Korsunovou, která používá umělecké jméno Maruv, za koncertování v Rusku kritizovala celá řada ukrajinských politiků. NSTU si její reprezentaci ve finále proto podmiňovala tím, že se do budoucna vystoupení v Rusku zřekne. To však zpěvačka odmítla jako absurdní a ultimativní. "Jsem muzikantka, ne nástroj v politické aréně," uvedla v prohlášení.

NSTU následně nabídla účast ve finále soutěže triu Freedom Jazz, které v národním kole obsadilo třetí příčku, a skupině Kazka, která skončila třetí. Oba interpreti ale nabídku odmítli. Svůj nezájem dnes předem oznámila i kapela Brunettes Shoot Blondes, která skončila čtvrtá. Odůvodnila to tím, že v národním kole nevyhrála.

Politický konflikt mezi Moskvou a Kyjevem ovlivnil chod prestižní písňové soutěže již poněkolikáté. V roce 2017 hostila finále Eurovize Ukrajina a zakázala vstup do země ruské invalidní interpretce Juliji Samojlovové, protože bez souhlasu ukrajinských úřadů jezdila na Krym. O rok dříve vzbudila mezi Rusy pohoršení ukrajinská zpěvačka Džamala, která mezinárodní soutěž vyhrála s písní nazvanou "1944" o deportacích Tatarů z Krymu za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina.

Vstupte do diskuze (39)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužení odchodu z EU je nevyhnutelné, Britové o něj požádají před…

18.03.2019 20:53 Londýn oficiálně požádá Evropskou unii o odklad brexitu ještě před unijním summitem 21. a 22.…

Erdogan nemá zábrany, prezentuje na mítincích záběry ze střelby v…

18.03.2019 20:49 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dočkal kritiky za to, že na předvolebních mítincích…

Rusko slaví anexi Krymu, Putin naplno spustil dvě elektrárny

18.03.2019 20:41 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v rámci oslavování pátého výročí anexe Krymského poloostrova…

Putin nemá zábrany, žertuje o židech i Krymu

18.03.2019 19:43 Ruský prezident Vladimir Putin se podivil finanční nouzi, která prý krymským Židům brání v dostavbě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama