Skandál na Eurovizi: Ukrajina se nezúčastní finále mezinárodní hudební soutěže

Ukrajina se nezúčastní finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize, které se v květnu uskuteční v Tel Avivu. Podle médií to dnes oznámila ukrajinská veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice NSTU. Ta se dříve nepohodla s vítězkou národního kola Annou Korsunovou, která se následně finále odmítla účastnit. Důvodem sporu je skutečnost, že sedmadvacetiletá zpěvačka občas vystupuje ve znepřáteleném Rusku. Reprezentovat Ukrajinu odmítli i další hudební interpreti.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Maruv (zpěvačka)
doporučujeme

"Kvůli nadměrně politizaci během národního kola se provozovatel vysílání rozhodl neúčastnit se mezinárodní písňové soutěže Eurovize 2019," uvedla dnes v prohlášení NSTU. Podle ní národní kolo ukázalo, že spojení některých ukrajinských umělců s Ruskem je stále velmi silné, což je však přijatelné jen pro část ukrajinské společnosti.

zdroj: YouTube

Korsunovou, která používá umělecké jméno Maruv, za koncertování v Rusku kritizovala celá řada ukrajinských politiků. NSTU si její reprezentaci ve finále proto podmiňovala tím, že se do budoucna vystoupení v Rusku zřekne. To však zpěvačka odmítla jako absurdní a ultimativní. "Jsem muzikantka, ne nástroj v politické aréně," uvedla v prohlášení.

NSTU následně nabídla účast ve finále soutěže triu Freedom Jazz, které v národním kole obsadilo třetí příčku, a skupině Kazka, která skončila třetí. Oba interpreti ale nabídku odmítli. Svůj nezájem dnes předem oznámila i kapela Brunettes Shoot Blondes, která skončila čtvrtá. Odůvodnila to tím, že v národním kole nevyhrála.

Politický konflikt mezi Moskvou a Kyjevem ovlivnil chod prestižní písňové soutěže již poněkolikáté. V roce 2017 hostila finále Eurovize Ukrajina a zakázala vstup do země ruské invalidní interpretce Juliji Samojlovové, protože bez souhlasu ukrajinských úřadů jezdila na Krym. O rok dříve vzbudila mezi Rusy pohoršení ukrajinská zpěvačka Džamala, která mezinárodní soutěž vyhrála s písní nazvanou "1944" o deportacích Tatarů z Krymu za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina.

Loading...
Vstupte do diskuze (39)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský opozičník Jašin byl propuštěn z vězení, vzápětí ho znovu zatkli

18.08.2019 17:05 Sotva dnes ruský opoziční politik Ilja Jašin vyšel z vězení, kde si odpykával tresty v souvislosti…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

V Rusku havaroval autobus, nejméně jeden mrtvý a 32 zraněných

17.08.2019 20:20 Nejméně jednoho mrtvého a 32 zraněných si dnes vyžádala nehoda linkového autobusu ve městě Perm na…

Seznam zakázaných profesí pro ženy se zkrátí. Zůstane jich 100

17.08.2019 10:29 Ruské ministerstvo práce od roku 2021 výrazně zkrátí seznam profesí, které nemohou vykonávat ženy.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama