Lukašenko odmítá hysterii Moskvy: NATO není nepřítelem Běloruska

Bělorusko by na státy Severoatlantické aliance nemělo pohlížet jako na nepřátele navzdory hysterickým reakcím Moskvy. Na konferenci o mezinárodní politice to dnes v Minsku řekl prezident Alexandr Lukašenko. Vztahy vzájemné úcty s NATO by podle něj v konečném důsledku posílily běloruskou bezpečnost.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Prezident upozornil, že tři sousedé Běloruska - Polsko, Litva a Lotyšsko - jsou členy NATO a Ukrajina se o členství usilovně snaží. "Je to jistá výzva a živná půda pro konfrontaci, zejména vzhledem k plánům (aliance) na posílení vojenské přítomnosti," řekl Lukašenko podle státní agentury BelTA. Bělorusko ale o nové příkopy kolem sebe nestojí, poznamenal.

Běloruský prezident se v posledních pěti letech snaží o zlepšení vztahů se Západem, kde byl donedávna označován za posledního evropského diktátora. Když v roce 2014 Rusko, nejtěsnější běloruský spojenec, anektovalo ukrajinský Krym, Minsk odmítl zábor uznat. Běloruský režim rovněž uvolnil tlak na místní disidenty a v pondělí zrušil početní omezení amerického diplomatického personálu platné přes deset let.

O zlepšení vztahů se Západem musí Bělorusko usilovat přesto, že to vyvolává "alergickou a někdy hysterickou reakci našeho hlavního partnera, Ruské federace," konstatoval.

"S NATO je třeba navázat vztahy vzájemné úcty, které mohou v konečném důsledku posílit bezpečnost naší země. Musíme s nimi mluvit, nesmíme na ně pohlížet jako nepřátele," řekl prezident a dodal, že "východní a západní směřování běloruské zahraniční politiky by se ideálně mělo vzájemně vyvažovat".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rána nadějím a optimismu: Vakcína návrat běžného života nepřinese, tvrdí…

23.10.2020 00:01 NÁZOR - Ti, kteří chovají naději v brzký příchod vakcíny proti covidu-19, byli zřejmě povzbuzeni…

Boje v Karabachu si podle Putina vyžádaly už skoro 5000 životů

22.10.2020 21:53 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o Náhorní Karabach si od vyhrocení konfliktu na…

Papežův názor na svazky homosexuálů vyvolal kontroverze, ozvali se…

22.10.2020 17:13 Aktualizováno Papežova podpora registrovaného partnerství homosexuálů se nesetkala na Filipínách, považovaných za…

Sacharovovu cenu dostala běloruská opozice. Nevzdávejte svůj boj, vzkázal…

22.10.2020 16:27 Aktualizováno Evropský parlament dnes udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení běloruské demokratické opozici.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama