V Donbasu platí "jarní příměří", ukrajinský vyjednávač záhy varoval před Rusy

V Donbasu na východě Ukrajiny od dnešního dne platí nové, jarní příměří mezi vládní vojsky a proruskými separatisty. Podobná příměří byla již vyhlášena mnohokrát, ale až dosud každé bylo porušováno.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ukrajinská armáda
doporučujeme

"Ukrajina zavedla od začátku 8. března klid zbraní po celé linii dotyku s ruskými okupačními vojsky," napsal na svém webu list Ukrajinska pravda. "Příměří platí. Momentálně ostřelování ze strany ukrajinské armády ustalo, na frontové linii vládne ticho," uvedla povstalecká agentura DAN s odvoláním na velení separatistů.

Ukrajinský vyjednávač Jevhen Marčuk, který příměří domlouval, varoval před přehnanými iluzemi, protože "neexistují žádné záruky od vedení Ruska, prezidenta Vladimira Putina a jeho podřízených", ohledně respektování příměří.

Naopak ruská agentura TASS s odvoláním na ruského vyjednávače Borise Gryzlova napsala, že Ukrajina zpočátku příměří odmítala a zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Ruska se museli snažit, aby na klid zbraní přistoupila. Povstalci podle TASS s příměřím souhlasili hned a pochválili zástupce OBSE, že dokázali překonat "destruktivní paličatost" Kyjeva.

Předchozí příměří bylo domluveno na konci prosince před novoročními svátky, prakticky okamžitě se ale obě znepřátelené strany vzájemně obvinily z jeho porušování. Podle TASS šlo o 22. dohodu o klidu zbraní od vypuknutí bojů, podle Interfaxu šlo o už 24. příměří.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů. Moskva to popírá. Konflikt si od jara 2014 vyžádal podle odhadů více než 10.000 mrtvých. Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve Valném shromáždění OSN dokonce uvedl, že za pět let přišlo o život 13.000 Ukrajinců.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Zelenskyj rozhodil Rusko i Ukrajinu. Darem dostal knížku pro děti

24.05.2019 16:58 Aktualizováno Ukrajinská média se snaží vypátrat podrobnosti politického programu nového prezidenta Volodymyra…

Porošenko přejmenoval svou stranu, už se nejmenuje po něm

24.05.2019 16:35 Aktualizováno Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko nechal po drtivém neúspěchu v dubnových prezidentských…

Wikipedia se kvůli blokaci v Turecku obrátila soud pro lidská práva ve…

23.05.2019 20:07 Nadace Wikipedia se kvůli dvouleté blokaci všech jazykových verzí stejnojmenné internetové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama