V Donbasu platí "jarní příměří", ukrajinský vyjednávač záhy varoval před Rusy

V Donbasu na východě Ukrajiny od dnešního dne platí nové, jarní příměří mezi vládní vojsky a proruskými separatisty. Podobná příměří byla již vyhlášena mnohokrát, ale až dosud každé bylo porušováno.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ukrajinská armáda
doporučujeme

"Ukrajina zavedla od začátku 8. března klid zbraní po celé linii dotyku s ruskými okupačními vojsky," napsal na svém webu list Ukrajinska pravda. "Příměří platí. Momentálně ostřelování ze strany ukrajinské armády ustalo, na frontové linii vládne ticho," uvedla povstalecká agentura DAN s odvoláním na velení separatistů.

Ukrajinský vyjednávač Jevhen Marčuk, který příměří domlouval, varoval před přehnanými iluzemi, protože "neexistují žádné záruky od vedení Ruska, prezidenta Vladimira Putina a jeho podřízených", ohledně respektování příměří.

Naopak ruská agentura TASS s odvoláním na ruského vyjednávače Borise Gryzlova napsala, že Ukrajina zpočátku příměří odmítala a zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Ruska se museli snažit, aby na klid zbraní přistoupila. Povstalci podle TASS s příměřím souhlasili hned a pochválili zástupce OBSE, že dokázali překonat "destruktivní paličatost" Kyjeva.

Předchozí příměří bylo domluveno na konci prosince před novoročními svátky, prakticky okamžitě se ale obě znepřátelené strany vzájemně obvinily z jeho porušování. Podle TASS šlo o 22. dohodu o klidu zbraní od vypuknutí bojů, podle Interfaxu šlo o už 24. příměří.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů. Moskva to popírá. Konflikt si od jara 2014 vyžádal podle odhadů více než 10.000 mrtvých. Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve Valném shromáždění OSN dokonce uvedl, že za pět let přišlo o život 13.000 Ukrajinců.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uvolňování restrikcí v Černé Hoře vyvolalo spor se Srbskem

27.05.2020 13:57 Rozvolňování koronavirových restrikcí v Černé Hoře vyvolalo nový spor se sousedním Srbskem. Jeho…

Aféra Cummings: Boris Johnson čelí politické krizi, konzervativcům klesá…

27.05.2020 12:13 Britští konzervativci čelí kvůli aféře premiérova poradce Dominika Cummingse ohledně porušení…

Rusko má přes 370 000 nakažených, úmrtí je skoro 4000

27.05.2020 10:16 Rusko dnes ohlásilo 161 úmrtí po nákaze koronavirem za uplynulých 24 hodin, čímž celkový počet…

V Británii s covidem-19 zemřelo dalších 134 lidí, celkem 37 048

26.05.2020 17:28 V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 134 lidí s covidem-19. Na twitteru to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy