Oligarchové, komik, agent Kremlu. Profesor promluvil o situaci na Ukrajině

Prezidentské volby na Ukrajině mají být milníkem v politické konsolidaci země, konstatuje profesor Nikolas Gvosdev v komentáři pro server National Interest. Expert na mezinárodní vztahy, který přednáší na prestižní U.S. Naval War College, vysvětluje, že "modro-oranžové" rozdělení, jež charakterizovalo ukrajinskou politiku a stavělo zvolené prezidenty před volby, zda navazovat užší vztahy s euroatlantickým světem, nebo obnovit těsnější vztah s Ruskem, již není klíčovým faktorem.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

Sliby Majdanu se nenaplnily

Navzdory konfliktu, který zničil Donbas, vyrval Krym z kontroly Kyjeva a vyžádal si tisíce životů, je jádrem sporu s Ruskem tendence vyřadit miliony proruských voličů z ukrajinské politiky, což by teoreticky nastolilo větší míru konsensu ohledně podoby reforem ukrajinské společnosti, domnívá se odborník. Dodává, že v praxi může na prezidenta kandidovat téměř kdokoliv, o úřad se uchází přes 40 osob a průzkumům dominuje komik Volodomyr Zelenskyj.

Stejná vlna populismu a anti-establishmentu, která vynáší po celé Evropě do politiky nové síly, je přítomná také na Ukrajině, kde se během prezidentství Petro Porošenka nenaplnily přísliby slušnosti, které v roce 2014  hnaly kupředu revoluci z Majdanu, uvádí Gvosdev.

Pocit, že Porošenko musí více ukázat své odhodlání změnit tradiční ukrajinskou zkorumpovanou oligarchickou politiku, odráží i mimořádný krok americké velvyslankyně v Kyjevě Marie Jovanovičové, která prezidenta veřejně vyzvala, aby odvolal Nazara Cholodnitského, ředitele protikorupčního úřadu, které je podezřelý, že instituci využívá k ochraně spřátelených oligarchů, poukazuje expert.

"Je stále jasnější, že ukrajinská šance na změnu, která přichází jednou za generaci, za níž se před pěti lety na Majdanu zaplatila tak vysoká cena, zatím nevyústila v protikorupční či vládu práva posilující reformy, které Ukrajinci očekávají a které si zaslouží," cituje Gvosdev slova velvyslankyně. Doplňuje, že Washington ovšem investoval mnoho do podpory Porošenka, včetně poskytnutí výcviku a vybavení ukrajinské armádě, a nyní nechce, aby tato investice přišla vniveč.

Existují obavy, že Zelenskyj nedokáže svá slova a zapálení převést do efektivního vládnutí, navíc je příznačné, že komik bývá obviňován, že představuje pouhou loutku oligarchy Oleha Kolomojského, který by v případě hercova zvolení řídil vládu z pozadí, vysvětluje politolog. Podotýká, že o prezidentství usiluje také bývalá premiérka, hrdinka oranžové revoluce z roku 2004 a nejslavnější ukrajinská politická vězenkyně Julia Tymošenková, která se prezentuje jako jediná postava schopná jednat s Kremlem a vést zemi.

Tymošenková je ovšem obviňována, že v roce 2009 uzavřela nevýhodnou dohodu o dodávkách plynu z Ruska, tudíž na oplátku označuje Porošenka za nejbližšího agenta Kremlu, který nevyvinul dostatek snahy, aby dostal Donbas zpět pod kontrolu, a umožňuje, aby Rusko nadále získávalo zbraňové komponenty z ukrajinských továren, nastiňuje Gvosdev. Konstatuje, že jádrem kampaně Tymošenkové je tvrzení, že ona bude mít lepší pozici pro vyjednávání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Kreml je spokojen

Zelenskyj sice vede v průzkumech, ale není pravděpodobné, že by některý z kandidátů získal potřebnou nadpoloviční většinu již v prvním kole, a tak se zřejmě rozhodne v kole druhém, kam postoupí dva nejsilnější kandidáti z kola prvního, připomíná odborník. Uvádí, že Tymošenková obviňuje Porošenka, že využívá síly svého úřadu, aby si zajistil hlasy "administrativními prostředky" a postoupil do druhého kola spolu s Zelenským.  

Podle tvrzení Tymošenkové, by si pak ukrajinští voliči raději zvolili současného prezidenta než protestního kandidáta, zatímco volby by měly být spíše referendem o Porošenkově důvěryhodnosti, vysvětluje Gvosdev.

Z pohledu Moskvy jsou politické otřesy na Ukrajině žádoucí, míní expert. Zdůrazňuje, že ukrajinská politika zůstává nestabilní namísto toho, aby ukazovala konsolidaci země coby demokratického státu, ruským zásahům navzdory.

"Navíc, na obzoru se rýsují účty, jelikož dluhy se platí a původní přiliv evropské pomoci v rámci asociační dohody nyní nahradil předpoklad ukrajinských závazků," píše odborník. Podotýká, že navzdory příslibům Washingtonu pokračuje výstavba ruských plynovodů, které obejdou Ukrajinu, a francouzsko-německý kompromis, který toto umožnil, garantuje, že Kyjev bude mít v budoucnu jen zlomek příjmů z transitu ruských energií.

Podobně jako důchodová reforma vyvolala politické napětí v Rusku, závazky Ukrajiny vůči Mezinárodnímu měnovému fondu, v rámci kterých dochází k rušení dotací na energie, jejichž cena pro běžného zákazníka roste, vytvářejí opozici proti Porošenkovi, poukazuje Gvosdev. Předvídá, že současný prezident nakonec úřad obhájí, ale nebude mít velkou podporu veřejnosti a silný mandát.

"Pak bude otázkou, zda Ukrajina dokáže naplnit své evropské a západní aspirace," uzavírá politolog.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

19.09.2019 17:39 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Po demonstraci v Moskvě byl uvězněn i známý herec, strhla se lavina kritiky

19.09.2019 14:14 Ruská generální prokuratura požádala soud o propuštění herce Pavla Ustinova, který byl za údajné…

Jak fungují represe v Rusku? Profesor upozornil na překvapivé skutečnosti

19.09.2019 00:01 NÁZOR - "Kdo by tušil, že ochránci Kremlu jsou tak křehcí?" táže se ironicky úvodem svého komentáře…

Při přestřelce v Rusku zemřel policista

18.09.2019 22:02 Přestřelka mezi policisty si dnes v Moskvě vyžádala jednoho mrtvého a jednoho zraněného. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama