Demokracie v troskách? Lidé touží po vůdcích, neuvědomují si, co jim hrozí

Ekonomická liberalizace ve východní Evropě má po 30 letech traumatické následky jako vojenská intervence. Šoková terapie přinesla vznik nerovností, které ničí sociální důvěru, nutnou ke konsolidaci společnosti, a přivádí k moci demagogy, píše americký středo-levicový magazín The New Republic.

Ekonomika, ilustrační fotografie
doporučujeme

Šoková terapie liberalizace zničila sociální důvěru

Bude tomu již 30 let. „V roce 1989 občané povstali a zničili berlínskou zeď. Jakmile lidé ve východní Evropě svrhli sochy komunistických vůdců ve svých městech a shromáždili se na svých hlavních náměstích, světoví vůdci vyhlásili vítězství svobody," píše Kristen R. Ghodeeová, profesorka na Pensylvánské univerzitě.

Hlavními aktéry změn, k nimž docházelo, byli „ekonomové z Harvardu" a „odborníci z Mezinárodního měnového fondu" (MMF): ti se podle autorky shodli na „zásadách privatizace" a „deregulačních opatřeních", o kterých se tehdy souhrnně mluvilo jako o „šokové terapii". „Téměř přes noc ceny potravin a dalších komodit raketově vyletěly. V bývalé Německé demokratické republice dosáhla nezaměstnanost 40 procent; v Rusku se inflace zvýšila na 2500 procent. HDP klesl, banky se zhroutily a lidé ztratili své životní úspory v rozsáhlých pyramidových systémech," popisuje dramaticky stav ve východní Evropě.

Architekti změn režimu věřili, tvrdí autorka, že takové problémy jsou „rozumnou cenou" za „stabilní demokratické vlády", která nemůže vzniknout jinak než v rámci svobodného trhu. „Ale džíny Levi´s a cigarety Marlboro přinesly jen málo světla, aby odklidily bolest, způsobenou rychlou liberalizací," píše soucitně.

Téměř 30 let později, se mnoho z těchto národů východní Evropy, znovu vrací zpátky do náruče nových představitelů autoritářských tendencí. Mnozí badatelé a výzkumní pracovníci dnes diskutují o tom, proč se tak stalo. „Proč Maďarsko přijalo neliberální vůdce tak brzy poté, co odmítlo komunismus? Proč Polsko, příkladná země ekonomické liberalizace, prochází opět fází vlastního sebeopevnění?" ptá se.

Odpověď, přinejmenším zčásti, je podle ní ta, že Američané opomněli jednu podstatnou skutečnost, že totiž „reformy šokové terapie" mohou přivést populaci k nerovnosti - což může následně zničit „sociální důvěru" nutnou k udržení a konsolidaci nově liberální politiky.

Klesala délka života, děti byly menší, lidé byli vystresovaní

„Nestabilita, která se stala výsledkem změny ekonomiky země, měla za následek dalekosáhlejší dopad než by byl vojenský zásah, mohlo to být stejně traumatické, neboť se po generacích udržuje psychologicky, přinesl vlastní počty úmrtí a vytváří nové sociální podmínky, které jsou nyní zralé pro nové autokratické vůdce," míní autorka.

V Rusku to bylo asi nejhorší: mezi léty 1991 a 1994 délka života klesla o pět let; přechod, jímž prošla země přinesl nejméně jednoho milión předčasných úmrtí. V Německu vědci zjistili, že zvýšená míra úmrtnosti přímo souvisí se sociálními změnami, které východní Němci označují za „změnu". Psychosociální stres a nedostatky mikronutriční nedostatky se zanechaly stopu i na generaci dětí. Děti, které se narodily v době tohoto přechodu, byly v průměru v jeden centimetr menší, tvrdí autorka, než děti narozené před nebo po nich – odpovídá to výškovém rozdílu, který byste mohli najít srovnatelně „ve válečné zóně".

„Chudoba, která je vždy obtížná, je těžší o to více, že tvrdě srovnává. Ve východní Evropě náhlý nárůst hrubé nerovnosti vůči dosud poměrně rovnocenným společnostem šokoval, pobouřil a nakonec odcizil obyčejné občany," popisuje sociální vývoj. Lidé, kteří se snažili přežít, museli bojovat s extrémním bohatstvím nové třídy dravých oligarchů, soudí, kteří si kupovali luxusní automobily a stavěli obří panské domy ve stylu „kriminálního baroka", stejně jako to dělali donedávna v rámci státního socialismu.

Podle profesorky z Pensylvánské univerzity, američtí političtí činitelé tyto problémy zcela ignorovali, v některých případech se poměry ještě více zhoršily. V roce 1993 například Clintonova administrativa rychle opustila od své podpory šokové terapie v Rusku, a Strobe Talbott, nejvyšší ruský specialista z Clintonova okruhu, se správně obával, že na příliš volné trhy půjdou naúkor obyčejných občanů. To, co ti potřebovali, řekl tehdy Talbott, bylo „méně šoku, a naopak více léčebné terapie".

Harvardský ekonom Jeffrey Sachs, který přesvědčil Východoevropany, aby přijali šokovou terapii, vyzval Spojené státy americké, aby poskytly dodatečné granty na podporu sociální síť kvůli ruskému zadlužení. Prezident Bill Clinton to odmítl, vysvětluje The New Republic. „Místo toho souhlasil s tím, že byla urychlena důležitou půjčku MMF ve výši 10 miliard dolarů a vyslal své poradce, kteří „zachránili" prezidenta Borise Jelcina ve volbách v roce 1996 a udrželi Rusko na cestě radikální ekonomické reformy další čtyři čtyři roky.

Do konce desetiletí západní korporace šťastně využily nových trhů pro své zboží a služby, NATO se rozšířilo na východ a Spojené státy získaly přístup na nové strategické vojenské základny na Balkáně. Dnes je šoková terapie stále vyučována jako úspěšný příklad na mnoha amerických univerzitách.

Liberální politika zničila jejich životy – hlavně v Rusku, Moldavsku a Srbsku

Miliony východoevropských občanů však nikdy nezapomněly na to, jak tyto politiky zničily jejich životy, a některé z nich propadali nostalgii a toužily po stabilitě a předvídatelnosti starých komunistických režimů. Před dvěma lety výzkumné středisko Pew zjistilo, že méně než polovina občanů dvanácti zemí bývalého sovětského bloku upřednostňovala demokracii vůči jiným formám vlády, přičemž obzvlášť nepříznivé výsledky to měla pro Rusko (kde jen 31 procent preferovala demokracii), Moldavsko (26 procent), a Srbsko (25 procent). Přibližně polovina Rusů a Moldavců cítila, že „za určitých okolností může být lepší než nedemokratická vláda".

Nikdo nepodporuje návrat k takovým represivním režimům, které padaly před 30 lety ve východní Evropě, ale musíme si uvědomit, že „silní lidé" často sílu, která se zasazuje o nápravu sociálních a ekonomických nespravedlností. Lidé ale, kteří trpí, se nevyhnutelně obrátí na vůdce, kteří jim slibují úlevu.

Neurologové naznačují že společenskou bolest pocítíme ve stejných částech našeho mozku, kde cítíme i fyzická bolest, což považují za destabilizující. „Dokud americký recept na změnu režimu povede k extrémní nerovnosti, občané budou mít tendenci volně volit autokraty, kteří slibují prosperitu pro všechny," soudí profesorka.

Dnes se američtí vůdci opět odvolávají na prezidenta socialistické země: Venezuela Nicoláse Maduro, která je pro mnoho Venezuelanů skutečně katastrofální, ale pokud se Donaldu Trumpovi podaří pokračovat ve sledování standardního receptu na změnu režimu, pak může být stejně jako Bush nebo Clinton brzy zodpovědný za to, že jenom přibude bohatých oligarchů v zemi, jejíž vůdci jednou slíbili spravedlivější rozdělení bohatství.

Bez ohledu na to, jakým způsobem se může Venezuela v příštích několika letech vracet k demokracii, hmatatelná nerovnost ji nakonec může podkopat. Pokud demokraté přijmou boj proti nerovnosti za svou, budeme ji potřebujeme také zahraniční politiku, která propojí prosazování demokracie s cíleným úsilím zabránit drastickým rozdílům v příjmech, a to i přesto, že to bude znamenat omezení privatizace a ekonomické liberalizace. Zmírňování nerovností je základní složkou receptury na stabilní demokracie, staré i nové," uzavírá Kristen R. Ghodeeová, profesorka na Pensylvánské univerzitě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 22:58 Aktualizováno NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama