Blíží se brexitový chaos? Mayová opět prohrála, poslanci dohodu neschválili

Dolní sněmovna britského parlamentu i při druhém hlasování odmítla dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu, ke které Mayová v pondělí dojednala doplňky kvůli takzvané irské pojistce, dnes večer podpořilo jen 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391.

Ilustrační foto
doporučujeme

Poprvé poslanci Dolní sněmovny hlasovali o brexitové dohodě v polovině ledna. Tehdy ji podpořilo 202 poslanců a odmítlo 432, a britská vláda tak utrpěla historicky největší porážku v parlamentu.

Mayová parlamentu předložila smlouvu o odchodu z EU a politickou deklaraci, na jejichž textu se po pondělním nočním jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nic nezměnilo. Názor poslanců chtěla změnit pomocí tří nových textů.

Jedním z nich byl "právně závazný nástroj" vztahující se k brexitové smlouvě, který má Bruselu znemožnit, aby po neomezenou dobu vázal Británii k unijním pravidlům pomocí tazvané irské pojistky.

Další úpravou bylo společné prohlášení připojené k politické deklaraci, které mimo jiné zavazuje obě strany, aby se usilovně snažily do prosince 2020 najít "alternativní ujednání", díky nimž by nemusela sporná pojistka vůbec vstoupit v platnost.

Posledním novým bodem bylo jednostranné prohlášení Británie, podle něhož bude moci Londýn přijmout opatření, díky nimž bude platnost pojistky pouze dočasná.

Premiérka v projevu bezprostředně po oznámení výsledku hlasování poslanců, kteří její návrh brexitové dohody již podruhé odmítli, řekla, že odmítavého postoje parlamentu hluboce lituje. Nadále je přesvědčena, že odchod s dohodou by byl nejlepším možným řešením.

Nyní chce Mayová od parlamentu vědět, co přesně žádá, zda to je odchod bez dohody, odvolání rozhodnutí odejít z EU, prodloužení vyjednávací lhůty, nebo vypsání nového referenda. Upozornila, že pokud se parlament rozhodne pro prodloužení vyjednávací lhůty, bude EU chtít vědět, jak přesně Londýn hodlá čas navíc využít.

"Jsou to nezáviděníhodné volby. K těmto možnostem se ale nyní musíme postavit," řekla Mayová.

Ke středečnímu hlasování nedá vláda podle premiérky konzervativním poslancům žádné pokyny, každý tedy bude moci hlasovat podle svých preferencí. Doplnila, že cítí potřebu naplnit výsledek referenda z června 2016, ve kterém se Britové rozhodli unii opustit, zároveň ale chápe důležitost z bloku odejít s dohodou.

Analytici očekávají, že poslanci odchod bez dohody odmítnou. Pokud se tak skutečně stane, bude parlament ve čtvrtek hlasovat o odklad brexitu. Tim Shipman z The Sunday Times na twitteru napsal, že podle jeho informací bude Mayová hlasovat proti odchodu bez dohody, což znamená, že podpoří odklad.

Spekuluje se, že Spojené království by EU v případě schválení odkladu opustilo zřejmě v červnu, neboť v červenci poprvé zasedne v novém složení Evropský parlament. Pokud by Británie byla ještě v tu dobu členskou zemí unie, musela by se podle právníků účastnit květnových eurovoleb.

Čas získaný odkladem brexitu by Londýn mohl využít k dosažení jiné dohody s EU, případně k odvolání odluky či vypsání nového referenda.

Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová, je zjevně mrtvá. Po dnešním hlasování, ve kterém Dolní sněmovna již podruhé dohodu odmítla, to řekl lídr opozice Jeremy Corbyn. Podle něj je načase, aby se konaly nové parlamentní volby.

Předseda labouristů avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj "vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv".

Corbyn zároveň vyzval, aby byl vyloučen odchod Británie z EU bez dohody, o kterém by se mělo hlasovat ve středu. Mayová podle předsedy labouristů "moc dobře ví", jaké škody by neřízený brexit napáchal. "Je čas na parlamentní volby," dodal Corbyn.

Zpravodajská stanice BBC upozornila, že v celém Corbynově projevu nezazněla ani zmínka o druhém referendu. Podporu konání dalšího lidového hlasování předseda labouristů přitom oznámil po dlouhém váhání na konci února.

Předseda frakce opoziční Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford vyzval Mayovou, aby vyloučila odchod Británie z EU bez dohody a požádala o odložení termínu brexitu, aby se mohlo uspořádat další referendum. "Máme zodpovědnost ukončit tuto nejistotu," řekl Blackford.

Předseda opozičních Liberálních demokratů Vince Cable v reakci na odmítnutí dohody vznesl otázku, zda od americké války za nezávislost vládl Británii nějaký premiér, který by byl dvakrát za sebou poražen a přesto dál prosazoval stejnou politiku.

Podle Nigela Doddse je nejlepším způsobem, jak přece jen nakonec dosáhnout s EU dohody, udržovat stále na stole "hrozbu" brexitu bez dohody. Dodds je předsedou sněmovní frakce severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové, ale v dnešním hlasování se opět postavila proti její brexitové dohodě.

K výsledku hlasování se vyjádřil také starosta Londýna Sadiq Khan, jehož město v referendu v roce 2016 hlasovalo proti odchodu Británie z EU. Porážku Mayové přivítal. "Premiérka musí dát naše město a naši zemi na první místo a stáhnout článek 50," uvedl s odkazem na článek Lisabonské smlouvy, jehož aktivací před dvěma lety začala jednání o brexitu. "Je načase dát britskému lidu konečné slovo k brexitu," dodal Khan.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

30.09.2020 16:17 Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou…

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 15:38 Aktualizováno Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Petříček: Prodloužení trestu pro ruského historika je skandální

30.09.2020 12:59 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil za skandální prodloužení trestu pro ruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama