Bezradnost brexitu? Známý historik Timothy Snyder vtipně glosuje

Známý americký historik a publicista Timothy Snyder je znalcem nejen evropských, ale zejména středoevropských dějin. Několikrát navštívil i Česku republiku. Profesor Yaleovy univerzity vtipně glosuje i politickou krizi v ostrovním království způsobenou brexitem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Timothy Snyder (historik)
doporučujeme

Historik, který hovoří jedenácti jazyky, se drží názoru, že historie není jen disciplínou zaměřenou na přerovnávání archivních dokumentů. Znalost dějin je podle něj zásadní pro porozumění současnosti, a tak se začal vyjadřovat z perspektivy hlubokých historických znalostí k současnosti. Pro mnohé je ceněným intelektuálem, pro jiné válečným provokatérem, jelikož jedním z jeho názorů je, že mír, který dnes mezi evropskými národy převládá není nic automatického.

V obdobných intencích zhodnotil i aktuální politickou krizi v britském parlamentu. Dohoda uzavřená britskou premiérkou Theresou Mayovou s představiteli Evropské unie neprošla ani na druhý pokus. V britském parlamentu totiž pro ni logicky nehlasují odpůrci brexitu, ale ani jeho radikální podporovatelé, protože jim nepřipadá dostatečně radikální a odchod Velké Británie by se tak stal pouze symbolický. Za poslední několik měsíců se tak opakovaně ozývá takřka jediná odpověď. "Budeme jednat..."

Jenže poslanci na ostrovech si neuvědomují zásadní zákonitosti mezinárodní politiky a diplomatického vyjednávání. Připomněl jim je slavný historik. "VB bude vyjednávat s EU do nekonečna, protože EU je její nejdůležitější obchodní partner. Možnosti VB jsou tak následující: 1) Odejít bez dohody a pokusit se svým vyjednáváním dojmout; 2) Odejít s dohodou a vyjednávat z pozice slabšího; 3) Neodcházet a vyjednávat z pozice síly," uvedl Timothy Snyder na svém účtu na Twitteru.

Někteří britští poslanci totiž očividně zapomněli, že Evropská unie chrání především zájmy svých členů. Ovšem svého členství se chtějí Britové dobrovolně vzdát, tudíž představitelé EU nemají potřebu hopsat, jak rozháraný britský parlament píská. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko řeší nový problém. Kdo nahradí Putina? Ve hře je neobvyklá osoba

24.08.2019 22:01 Aktualizováno Když se ruská televizní moderátorka Xenija Sobčaková rozhodla kandidovat na prezidentku, už dopředu…

Rusko slaví svátek vlajky. Několik zatčených, předvedla se armádní kapela…

24.08.2019 19:34 Deset opozičníků bylo dnes zatčeno cestou na manifestaci pořádanou v centru Moskvy u příležitosti…

VIDEO: Rusko odpálilo z ponorek strategické střely, zasáhly určené cíle

24.08.2019 13:35 Aktualizováno Ruská armáda dnes vyzkoušela dvě balistické střely Siněva a Bulava vypálené z ponorek v Severním…

Česko na koberečku: Moskva ostře protestuje proti "zhanobení" pomníku…

23.08.2019 19:16 Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama