Bezradnost brexitu? Známý historik Timothy Snyder vtipně glosuje

Známý americký historik a publicista Timothy Snyder je znalcem nejen evropských, ale zejména středoevropských dějin. Několikrát navštívil i Česku republiku. Profesor Yaleovy univerzity vtipně glosuje i politickou krizi v ostrovním království způsobenou brexitem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Timothy Snyder (historik)

Historik, který hovoří jedenácti jazyky, se drží názoru, že historie není jen disciplínou zaměřenou na přerovnávání archivních dokumentů. Znalost dějin je podle něj zásadní pro porozumění současnosti, a tak se začal vyjadřovat z perspektivy hlubokých historických znalostí k současnosti. Pro mnohé je ceněným intelektuálem, pro jiné válečným provokatérem, jelikož jedním z jeho názorů je, že mír, který dnes mezi evropskými národy převládá není nic automatického.

V obdobných intencích zhodnotil i aktuální politickou krizi v britském parlamentu. Dohoda uzavřená britskou premiérkou Theresou Mayovou s představiteli Evropské unie neprošla ani na druhý pokus. V britském parlamentu totiž pro ni logicky nehlasují odpůrci brexitu, ale ani jeho radikální podporovatelé, protože jim nepřipadá dostatečně radikální a odchod Velké Británie by se tak stal pouze symbolický. Za poslední několik měsíců se tak opakovaně ozývá takřka jediná odpověď. "Budeme jednat..."

Jenže poslanci na ostrovech si neuvědomují zásadní zákonitosti mezinárodní politiky a diplomatického vyjednávání. Připomněl jim je slavný historik. "VB bude vyjednávat s EU do nekonečna, protože EU je její nejdůležitější obchodní partner. Možnosti VB jsou tak následující: 1) Odejít bez dohody a pokusit se svým vyjednáváním dojmout; 2) Odejít s dohodou a vyjednávat z pozice slabšího; 3) Neodcházet a vyjednávat z pozice síly," uvedl Timothy Snyder na svém účtu na Twitteru.

Někteří britští poslanci totiž očividně zapomněli, že Evropská unie chrání především zájmy svých členů. Ovšem svého členství se chtějí Britové dobrovolně vzdát, tudíž představitelé EU nemají potřebu hopsat, jak rozháraný britský parlament píská. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bombardování Jugoslávie i po 20 letech budí vášně, Havel schvaloval údery…

21.03.2019 07:59 Převážně Albánci obývané Kosovo, považované za kolébku srbského státu, se již koncem 80. let stalo…

V Treťjakovské galerii se před obrazem Krista svlékl neznámý muž

20.03.2019 22:04 Neznámý muž se dnes v moskevské Treťjakovské galerii svlékl před obrazem Kristus v Getsemanské…

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama