Britští zákonodárci odmítli dlouhý odklad brexitu. K odchodu dojde nejpozději ke konci června

Britský parlament se dnes vyslovil proti dodatku k vládnímu návrhu na krátký odklad brexitu; dodatek předpokládal mnohem zazší konečné datum vystoupení Británie z Evropské unie. Návrh labouristických zákonodárců vyzýval kabinet, aby Dolní sněmovně poskytl dostatečný, nijak omezený čas na nalezení východiska z patové situace, v níž se parlament kvůli sporům ohledně brexitu ocitl. Vláda je ochotná brexit odložit jen do 30. června.

Přidejte svůj názor

Theresa Mayová
doporučujeme

Pro možnost, aby vláda požádala nejspíš o poměrně dlouhý odklad brexitu, se vyslovilo 302 poslanců, 318 jich bylo proti.

Poslanci hledají shodu ohledně dalšího postupu ve vztazích s EU neúspěšně už několik měsíců, podle dosavadních plánů má přitom Británie z unie odejít už 29. března, tedy za 15 dní.

Vláda dnes parlamentu předložila k hlasování návrh, který se také týká odkladu brexitu. Brusel by však o posunutí termínu na 30. června požádala pouze v případě, že parlament do 20. března schválí dohodu o brexitu, kterou premiérka Theresa Mayová dojednala s Bruselem v závěru loňského roku. Tuto dohodu přitom britští poslanci už dvakrát odmítli, naposledy toto úterý. Na výsledky hlasování o vládním návrhu se nyní čeká.

O případný odklad termínu brexitu stanoveného článkem 50 Lisabonské smlouvy by musela Británie požádat ostatní členské státy EU. Jejich zástupci se sejdou na summitu v Bruselu koncem příštího týdne. Zda by unie takový odklad schválila není jisté, předseda Evropské rady Donald Tusk však dnes oznámil, že by prezidenty a premiéry sedmadvacítky vyzval, aby odklad brexitu umožnili.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Rusko: Americké plány na překonání ruské obrany jsou hloupost

20.09.2019 19:41 Za hloupost označil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv tvrzení amerického generála Jeffreyho…

Putin je výtvor temných sil? Šaman, který ho šel vyhnat z Kremlu, dopadl…

20.09.2019 17:09 Ruský šaman Alexandr Gabyšev, kterého ve čtvrtek při pěším pochodu ze sibiřského Jakutska do Moskvy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama