Britští zákonodárci odmítli dlouhý odklad brexitu. K odchodu dojde nejpozději ke konci června

Britský parlament se dnes vyslovil proti dodatku k vládnímu návrhu na krátký odklad brexitu; dodatek předpokládal mnohem zazší konečné datum vystoupení Británie z Evropské unie. Návrh labouristických zákonodárců vyzýval kabinet, aby Dolní sněmovně poskytl dostatečný, nijak omezený čas na nalezení východiska z patové situace, v níž se parlament kvůli sporům ohledně brexitu ocitl. Vláda je ochotná brexit odložit jen do 30. června.

Přidejte svůj názor

Theresa Mayová

Pro možnost, aby vláda požádala nejspíš o poměrně dlouhý odklad brexitu, se vyslovilo 302 poslanců, 318 jich bylo proti.

Poslanci hledají shodu ohledně dalšího postupu ve vztazích s EU neúspěšně už několik měsíců, podle dosavadních plánů má přitom Británie z unie odejít už 29. března, tedy za 15 dní.

Vláda dnes parlamentu předložila k hlasování návrh, který se také týká odkladu brexitu. Brusel by však o posunutí termínu na 30. června požádala pouze v případě, že parlament do 20. března schválí dohodu o brexitu, kterou premiérka Theresa Mayová dojednala s Bruselem v závěru loňského roku. Tuto dohodu přitom britští poslanci už dvakrát odmítli, naposledy toto úterý. Na výsledky hlasování o vládním návrhu se nyní čeká.

O případný odklad termínu brexitu stanoveného článkem 50 Lisabonské smlouvy by musela Británie požádat ostatní členské státy EU. Jejich zástupci se sejdou na summitu v Bruselu koncem příštího týdne. Zda by unie takový odklad schválila není jisté, předseda Evropské rady Donald Tusk však dnes oznámil, že by prezidenty a premiéry sedmadvacítky vyzval, aby odklad brexitu umožnili.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bombardování Jugoslávie i po 20 letech budí vášně, Havel schvaloval údery…

21.03.2019 07:59 Převážně Albánci obývané Kosovo, považované za kolébku srbského státu, se již koncem 80. let stalo…

V Treťjakovské galerii se před obrazem Krista svlékl neznámý muž

20.03.2019 22:04 Neznámý muž se dnes v moskevské Treťjakovské galerii svlékl před obrazem Kristus v Getsemanské…

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama