Britští zákonodárci odmítli dlouhý odklad brexitu. K odchodu dojde nejpozději ke konci června

Britský parlament se dnes vyslovil proti dodatku k vládnímu návrhu na krátký odklad brexitu; dodatek předpokládal mnohem zazší konečné datum vystoupení Británie z Evropské unie. Návrh labouristických zákonodárců vyzýval kabinet, aby Dolní sněmovně poskytl dostatečný, nijak omezený čas na nalezení východiska z patové situace, v níž se parlament kvůli sporům ohledně brexitu ocitl. Vláda je ochotná brexit odložit jen do 30. června.

Theresa Mayová
doporučujeme

Pro možnost, aby vláda požádala nejspíš o poměrně dlouhý odklad brexitu, se vyslovilo 302 poslanců, 318 jich bylo proti.

Poslanci hledají shodu ohledně dalšího postupu ve vztazích s EU neúspěšně už několik měsíců, podle dosavadních plánů má přitom Británie z unie odejít už 29. března, tedy za 15 dní.

Vláda dnes parlamentu předložila k hlasování návrh, který se také týká odkladu brexitu. Brusel by však o posunutí termínu na 30. června požádala pouze v případě, že parlament do 20. března schválí dohodu o brexitu, kterou premiérka Theresa Mayová dojednala s Bruselem v závěru loňského roku. Tuto dohodu přitom britští poslanci už dvakrát odmítli, naposledy toto úterý. Na výsledky hlasování o vládním návrhu se nyní čeká.

O případný odklad termínu brexitu stanoveného článkem 50 Lisabonské smlouvy by musela Británie požádat ostatní členské státy EU. Jejich zástupci se sejdou na summitu v Bruselu koncem příštího týdne. Zda by unie takový odklad schválila není jisté, předseda Evropské rady Donald Tusk však dnes oznámil, že by prezidenty a premiéry sedmadvacítky vyzval, aby odklad brexitu umožnili.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

30.09.2020 16:17 Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou…

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 15:38 Aktualizováno Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Petříček: Prodloužení trestu pro ruského historika je skandální

30.09.2020 12:59 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil za skandální prodloužení trestu pro ruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama