Polskem otřásá nová kauza. V parlamentu se prodával rasistický týdeník

Vlnu nevole vyvolal v Polsku článek, v němž nacionalistický týdeník radil čtenářům, jak rozeznat Žida. Periodikum se objevilo i ve stánku s novinami v polském parlamentu, což podle některých kritiků dokazuje ochotu poslanců tolerovat projevy antisemitismu. Instituce už oznámila, že list nadále odebírat nebude, napsala dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Článek v pravicovém týdeníku Tylko Polska (Jen Polsko) popisuje, jak rozpoznat Žida na základě jeho jména, vlastností či rysů v obličeji. Židovským ženám podle autorů "chybí křehkost, skromnost a pocit studu, které jsou vlastní polským ženám".

"Protože jim patří celý svět... předpokládá se, že jsou v každé zemi, převezmou moc nad národy a povedou k vytvoření jednoho celosvětového židovského státu," cituje agentura Reuters z článku.

Vydání se objevilo i v novinovém stánku polského parlamentu, který následně rozhodl, že list už nebude odebírat. Židovské skupiny ale žádají tvrdší opatření vůči listu.

Za znepokojující označila šéfka Amerického židovského výboru (AJC) ve střední Evropě Agnieszka Markiewiczová zejména absenci odsouzení incidentu ze strany klíčových politiků, jako například předsedy parlamentu. S kritikou vůči vládní straně vystoupili i někteří opoziční poslanci.

Podle Krzysztofa Brejzy z opoziční Občanské platformy je publikace "symptomem netolerance", kterou podporuje vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. "Je nechutné, že se v chrámu demokracie, v polském parlamentu, objevil takový materiál," prohlásil poslanec.

Mluvčí strany PiS zatím incident nekomentoval.

Polská vláda se v minulosti vůči obviněním z antisemitismu ostře ohrazovala. Premiér Mateusz Morawiecki v únoru zrušil svou účast na summitu visegrádské čtyřky (tedy Polska, Česka, Slovenska a Maďarska) a Izraele v Jeruzalémě. Reagoval tak na výroky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a následně také úřadujícího ministra zahraničí o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský opozičník Jašin byl propuštěn z vězení, vzápětí ho znovu zatkli

18.08.2019 17:05 Sotva dnes ruský opoziční politik Ilja Jašin vyšel z vězení, kde si odpykával tresty v souvislosti…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

V Rusku havaroval autobus, nejméně jeden mrtvý a 32 zraněných

17.08.2019 20:20 Nejméně jednoho mrtvého a 32 zraněných si dnes vyžádala nehoda linkového autobusu ve městě Perm na…

Seznam zakázaných profesí pro ženy se zkrátí. Zůstane jich 100

17.08.2019 10:29 Ruské ministerstvo práce od roku 2021 výrazně zkrátí seznam profesí, které nemohou vykonávat ženy.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama