Polskem otřásá nová kauza. V parlamentu se prodával rasistický týdeník

Vlnu nevole vyvolal v Polsku článek, v němž nacionalistický týdeník radil čtenářům, jak rozeznat Žida. Periodikum se objevilo i ve stánku s novinami v polském parlamentu, což podle některých kritiků dokazuje ochotu poslanců tolerovat projevy antisemitismu. Instituce už oznámila, že list nadále odebírat nebude, napsala dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Noviny, ilustrační foto

Článek v pravicovém týdeníku Tylko Polska (Jen Polsko) popisuje, jak rozpoznat Žida na základě jeho jména, vlastností či rysů v obličeji. Židovským ženám podle autorů "chybí křehkost, skromnost a pocit studu, které jsou vlastní polským ženám".

"Protože jim patří celý svět... předpokládá se, že jsou v každé zemi, převezmou moc nad národy a povedou k vytvoření jednoho celosvětového židovského státu," cituje agentura Reuters z článku.

Vydání se objevilo i v novinovém stánku polského parlamentu, který následně rozhodl, že list už nebude odebírat. Židovské skupiny ale žádají tvrdší opatření vůči listu.

Za znepokojující označila šéfka Amerického židovského výboru (AJC) ve střední Evropě Agnieszka Markiewiczová zejména absenci odsouzení incidentu ze strany klíčových politiků, jako například předsedy parlamentu. S kritikou vůči vládní straně vystoupili i někteří opoziční poslanci.

Podle Krzysztofa Brejzy z opoziční Občanské platformy je publikace "symptomem netolerance", kterou podporuje vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. "Je nechutné, že se v chrámu demokracie, v polském parlamentu, objevil takový materiál," prohlásil poslanec.

Mluvčí strany PiS zatím incident nekomentoval.

Polská vláda se v minulosti vůči obviněním z antisemitismu ostře ohrazovala. Premiér Mateusz Morawiecki v únoru zrušil svou účast na summitu visegrádské čtyřky (tedy Polska, Česka, Slovenska a Maďarska) a Izraele v Jeruzalémě. Reagoval tak na výroky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a následně také úřadujícího ministra zahraničí o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Treťjakovské galerii se před obrazem Krista svlékl neznámý muž

20.03.2019 22:04 Neznámý muž se dnes v moskevské Treťjakovské galerii svlékl před obrazem Kristus v Getsemanské…

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama