Mayová se nevzdává. Zesílí snahu o prosazení brexitové dohody

Britská vláda zdvojnásobí snahu prosadit brexitovou dohodu v parlamentu, který schválil vládní návrh na odklad termínu odchodu z Evropské unie. Po dnešním hlasování Dolní sněmovny to řekl vládní mluvčí, podle něhož se však kabinet stále chystá i na možnost neřízeného opuštění EU. Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že cestou z krize by mohlo být nové referendum, které jeho strana podporuje. Mluvčí Evropské komise připomněl, že žádost o odklad brexitu musí schválit všechny zbývající členské země unie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Theresa Mayová
doporučujeme

"Kabinet kolektivně odsouhlasil, že zdvojnásobí své odhodlání převést do praxe výsledek referenda o vystoupení z Evropské unie tím, že zajistí podporu pro (brexitovou) dohodu," uvedl podle agentury Reuters mluvčí premiérky Theresy Mayové poté, co Dolní sněmovna podpořila její návrh na odklad odchodu z evropského bloku.

Ministerská předsedkyně se zavázala, že vláda nyní předloží zákon, který by právně zaštítil odklad ochodu, řekl mluvčí. Stále však není dané, že Británie nakonec neopustí evropský blok v původním termínu 29. března a bez dohody, na což se podle něho konzervativní kabinet stále rovněž připravuje.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas připomněl, že žádost o prodloužení dvouletého období k jednání o odchodu z EU, což je lhůta stanovená článkem 50 Lisabonské smlouvy, vyžaduje jednomyslnou podporu všech ostatních 27 zemí EU.

Takovou žádost podle něj posoudí Evropská rada, tedy summit 27 zemí. "Priorita bude kladena na zajištění funkčnosti unijních institucí a zohledněny budou důvody a doba trvání možného prodloužení," uvedl mluvčí. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je podle něj v trvalém kontaktu s lídry všech zemí EU.

Vůdce britské levicové opozice Corbyn ihned po hlasování Dolní sněmovny poslancům řekl, že labouristé jsou připraveni podpořit dohodu zohledňující jejich požadavky. Patří mezi ně mimo jiné úzké obchodní vazby na unijní země či zajištění minimálních celních bariér. Taková dohoda by podle Corbyna mohla získat podporu většiny poslanců. EU však na současné variantě dojednané s Mayovou nehodlá nic měnit.

"Zároveň opět zdůrazňuji, že podporujeme (nové) všelidové hlasování, ne kvůli sbírání politických bodů, ale jako realistickou cestu z této bezvýchodné situace," řekl Corbyn. Labourističtí poslanci se přitom při dnešním hlasování o dodatku požadujícím referendum zdrželi.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva na sobotu zakázala všechny demonstrace

20.08.2019 19:03 Moskevská radnice zamítla všechny žádosti opozičních aktivistů o povolení demonstrací, které měly…

Moskva utahuje šrouby opozici, zakázala všechny sobotní demonstrace

20.08.2019 18:27 Moskevská radnice zamítla všechny žádosti opozičních aktivistů o povolení demonstrací, které měly…

Rusko děsí svět. Odpojeny další stanice měřící radiaci, úřady nakupují…

20.08.2019 17:10 Již čtyři stanice měřící radiaci v Rusku přestaly předávat údaje do vídeňského sídla mezinárodní…

Odhození chleba? Netanjahu zlehčuje skandál své manželky na Ukrajině

20.08.2019 13:08 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obhajoval svou manželku Saru, která při slavnostním uvítání na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama