Pět let od anexe Krymu. Politoložka vysvětlila, jak se změnilo Rusko

Pět let po ruské anexi Krymu přicházejí experti s detailními analýzami toho, jak událost změnila Rusko a jeho společnost, konstatuje Tatiana Stanovajová v komentáři pro server Moscow Times. Politoložka z think-tanku Instituto of Modern Russsia tvrdí, že země se nepochybně změnila, ale neméně významná je změna, kterou prošel sám ruský prezident Vladimir Putin.

Přidejte svůj názor 154 komentářů

Vladimír Putin

Zcela nový politik

Putin zažil dva klíčové momenty, míní odbornice. Za první označuje jeho návrat do prezidentského křesla, kde nahradil Dmitrije Medveděva, který snil o druhém funkčním období. Za druhý pak považuje právě rozhodnutí - které bylo velmi překvapivé, zřejmě i pro Putina samotného - o anexi Krymu.

V uplynulých pěti letech se objevil zcela nový politik, který má jen málo společného s Putinem, kterého země znala a milovala dříve, deklaruje Stanovajová. Tvrdí, že Rusko sice ovládlo Krym, ale poloostrov na oplátku pomyslně pohltil Putina.

"Skutečnost, že režim Vladimira Putina byl založen na jeho vysoké oblibě, nebyla tajemstvím; šlo o klíčový prvek celého politického systému," píše politoložka. Putin byl podle ní schopen vytvořit vlastní mocenskou vertikálu založenou na přímém kontrastu mezi mocí a společností, vykleštěním ruské elity a upřednostněním státní kontroly a represivního aparátu před všemi ostatními politickými aktéry - oligarchy, místními politiky i politickými stranami.

Toto uspořádání podle Stanovajové dosáhlo svého vrcholu okolo roku 2008 a následně prošlo výraznou zkouškou během prezidentství Dmitrije Medveděva. Nejtěžší chvíle však z pohledu Putina nastaly v roce 2013, kdy jeho popularita poklesla na nejnižší úroveň, paběrkovala a absentoval vzestupný trend, poukazuje odbornice.

O rok později se objevily první signály o erozi Putinova režimu a politické depresi v Rusku, konstatuje politoložka. Zdůrazňuje, že toto zvrátila anexe Krymu, která zřejmě vyzdvihla prvky, které rozsáhlé segmenty ruské společnosti od svého lídra očekávají - odhodlanost, historickou spravedlnost a národní hrdost.

"Země opět našla svého hrdinu," pokračuje Stanovajová. Dodává, že následný vzestup Putinovy popularity provázený paralýzou a nakonec i kolapsem liberální opozice, ovšem vytvořil nová politická nebezpečí.

Propast se zvětšuje

Putin začal ztrácet kontakt s náladou ve společnosti, protože "návrat" Krymu nastolil iluzi shovívavosti a vystavil bianko šek pro ambiciózní geopolitické projekty, tvrdí expertka. Domnívá se, že postupem času se začalo ukazovat, že prezident nesleduje zájmy svých voličů, ale své vlastní představy.

Od roku 2014 se tedy Putinův režim vyvíjel v cosi zcela nového, konstatuje politoložka. Vysvětluje, že anexe Krymu byla významným zahraničněpolitickým krokem, který nebral v potaz reakci Západu a podobný přístup byl brzy aplikován v Donbasu a Sýrii, stejně jako v ruské informační a kybernetické politice vůči západním zemím.

Jestliže v prvních dvou funkčních obdobích bylo hlavní Putinovou motivací pozvednout Rusko skrze domácí opatření, po anexi Krymu se ruský prezident vydal zcela novým směrem, který není jakkoliv spojen se sociálními a ekonomickými potřebami země, kritizuje Stanovajová. Míní, že Putinova linie si začala žít svým vlastním životem a dostala se do přímého rozporu s vůlí Rusů.

"Krym sjednotil Rusy za Putinem, ale Putin jim již nenaslouchá," píše politoložka. Dodává, že svým zaměřením na zahraniční politiku se šéf Kremlu rovněž vzdálil vlastní politické elitě, což vede k vytváření vakua v mocenské vertikále. Výsledkem je tvrdý boj uvnitř elity demonstrovaný zatčeními bývalého ministra pro hospodářský rozvoj Alexeje Uljukajeva či senátora Raufa Arašukova, které expertka rovněž interpretuje jako signál Putinovy politické slabosti.

Hlavním důsledkem anexe Krymu z pohledu Ruska je tak postupné oslabování Putina coby domácího vůdce, přičemž vzniklé politické vakuum je pevně ohraničeno a bedlivě bráněno před průnikem alternativních prvků, soudí Stanovajová. Odkazuje na nedávný otevřený dopis Putinova poradce Vladislava Surkova, který paradoxně otevřeně shrnul nedostatek myšlenek a cynismus Putinova nového Ruska jako nikdy předtím.        

Anexe Krymu umožnila Putinovi přistupovat k ruské společnosti jako k mlčící, bezbranné, neschopné mase, která je navždy zavázána svému prezidentovi za to, že získal zpět poloostrov, tvrdí odbornice. Dodává však, že ruská společnost začíná dávat najevo, že na takovou dohodu nikdy nepřistoupila.

Vstupte do diskuze (154)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Treťjakovské galerii se před obrazem Krista svlékl neznámý muž

20.03.2019 22:04 Neznámý muž se dnes v moskevské Treťjakovské galerii svlékl před obrazem Kristus v Getsemanské…

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama