Za útoky na mešity mohou rasističtí politici a média, jsou přesvědčeni australští muslimové. Kontroverzní australský senátor tvrdí opak

Australský senátor Fraser Anning vzbudil velké pobouření. Ačkoliv odsoudil dnešní násilné útoky na novozélandské mešity, zároveň prohlásil, že si za ně muslimové mohou v zásadě sami. Australští muslimové naopak tvrdí, že za útoky stojí rasistické a nenávistivé výroky politiků jako je Anning.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)
doporučujeme

„ Ať je to jasné, muslimové byli dnes oběťmi, obvykle jsou to pachatelé,“ napsal Anning, který islám popisuje jako „náboženský ekvivalent fašismu“. „Jen proto, že následovníci této divošské víry nebyli v tomto případě vrahy, neznamená, že jsou bez viny“ vyjádřil se senátor známý pro své islamofobní názory.

Bouře nevole, kterou jeho výrok vyvolal, jeho postoj nezměnila. „ On někdo stále zpochybňuje vazbu mezi muslimskou imigrací a násilím“, napsal na svém Twitteru později. V jiné zprávě zase napsal, že „islám není kompatibilní s Austrálií a našimi politikami.“

Anning už dříve vzbudil pobouření za své výroky. Minulý rok ve svém parlamentním projevu vyzval ke „konečnému řešení“ muslimských přistěhovalců. Slova připomínají terminologii, kterou užívali nacisté pro vyhlazování Židů v Evropě. „ Konečné řešení imigrantského problému je samozřejmě lidové hlasování,“ měl říci senátor dle listu New York Times.

Jeho dnešní slova byla odsouzena řadou australských politiků, včetně největších špiček. Australský premiér Scott Morrison nazval Anningovi komentáře „nechutnými“. Dle něj „tyto názory nemají v Austrálii místo, natož v australském parlamentu“. Bývalý australský premiér Malcolm Turnbull jej osočil, že šířením nenávisti a obracením Australanů proti sobě dělá práci teroristů.

Anne Alyová, první muslimská poslankyně v Austrálii, uvedla, že považuje za  „nepochopitelné“ jak někdo může užívat „výsady Parlamentu“ k šíření nenávisti. „ Je to smutné, že věci došly do takové bodu, kdy tato nenávistivá řeč bílého rasismu zaznívá v našem vlastním Parlamentu“.

Muslimská senátorka Mehreen Faruqiová vrátila Anningovi úder a obvinila jej, že právě jeho slova jsou odpovědná za masakr Christchurchu. „ Je tu krev na rukou politiků, kteří podceňují nenávist. Pro mě existuje jasná spojitost mezi jejich politikou nenávisti a tímto hloupým, nesmyslným násilím v Christchurchu…. muslimové jsou přímými terči politiků dnem za dnem včetně těch z krajní pravice jako je Pauline Hansonová a Fraser Anning".

Podle ní není náhoda, že došlo k útoku na mešity. „Toto není izolovaná událost s tajemnými příčinami. To není náhodné. To je důsledek islamofobní a rasistické nenávisti, kterou někteří politici a média normalizovali a legitimizovali, “řekla. „ My víme, že muslimové jsou démonizováni konstantně“.

O démonizaci muslimů ze strany politiků a médií hovořili i představitelé australských muslimských komunit. Muslimská Austrálie –Australská federace islámských rad považuje útok za „produkt zvyšující se islamofobie a marginalizace muslimů“ a vyzvala úřady, aby věnovaly „ extra pozornost růstu protimuslimských sentimentů a extremismu“.

Australský a novozélandský Velký muftí Ibrahim Abu Mohamed též částečně klade vinu za útok na mediální prezentaci muslimů. "Vždy zobrazují muslimy jako násilné teroristy," řekl SBS Arabic24. Média zároveň zkritizoval za to, že o incidentu neměla mluvit jako o terorismu.

K dnešnímu útoku na mešity na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch se přihlásil Australan Brenton Tarrant. Za svůj motiv označil touhu pomstít švédskou dívenku, která zemřela během teroristického útoku ve Stockholmu v roce 2017. Tarrant byl aktivních na krajně pravicových fórech, kde varoval před „bílou genocidou“, tj. konspirační teorií, že muslimové nahradí a vyhladí bílé Evropany.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Míra úmrtnosti v Rusku je děsivá. Vláda přišla s akčním plánem pro lidi…

16.07.2019 08:38 Ruské ministerstvo práce navrhlo vyhradit zaměstnaným Rusům volný den pro preventivní zdravotní…

Neštěstí u Moskvy: Piloti, kteří učili létat Putina, zahynuli při pádu…

16.07.2019 07:19 Dva letci, kteří svého času naučili ruského prezidenta létat na motorovém rogalu, přišli o život…

Stovky lidí v Moskvě demonstrovaly za spravedlivé volby

15.07.2019 22:14 Asi 1000 až 1500 Moskvanů dnes znovu demonstrovalo proti tomu, že moskevské úřady odmítají nechat…

Rusko a Ukrajina si vymění zajatce? V Kyjevě jednaly ombudsmanky…

15.07.2019 16:18 Aktualizováno S cílem porovnat seznamy osob zadržovaných na území druhého státu se dnes v Kyjevě sešly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama