Rusko hrozí EU. Na sankce zareaguje po svém

Rusko nenechá bez odpovědi rozšíření seznamu lidí zasažených protiruskými sankcemi, které zavedla Evropská unie v souvislosti s listopadovým incidentem v Kerčské úžině. Podle tiskových agentur to dnes oznámilo ruské ministerstvo zahraničí. Rada EU v pátek sdělila, že unie rozšířila na dalších osm osob opatření, která již dříve kvůli uvedenému incidentu zavedla vůči lidem, kteří porušují územní celistvost Ukrajiny. Podobný krok učinily ve shodě s EU i Spojené státy.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Moskva, Kreml

Loni v listopadu Rusko ve strategické Kerčské úžině, spojující Černé a Azovské moře, zadrželo několik ukrajinských lodí i s 24 námořníky, kteří jsou v Rusku stále ve vazbě a hrozí jim až šestileté vězení. Kyjev událost označil za ruskou agresi, Moskva hovoří o provokaci druhé strany. Na mezinárodní výzvy k propuštění námořníků Rusko nereagovalo.

Omezující opatření EU, která se nyní vztahují na 170 lidí a 44 právnických subjektů, byla v pátek také prodloužena o dalšího půl roku, tedy do 15. září 2019. Kromě zákazu cest a zmrazení majetku znamenají nemožnost finančních půjček od subjektů z Evropské unie.

Ruské ministerstvo zahraničí v dnešní reakci označilo zařazení dalších ruských občanů do "nelegitimních sankčních seznamů" za "ohromující licoměrnost a cynismus".

"V zásadě jde o pracovníky pohraniční služby Federální bezpečnostní služby (FSB) Ruské federace, kteří statečně plní své povinnosti při ochraně státní hranice naší země," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Jejich vina podle Moskvy spočívá v tom, že "rozhodným jednáním zastavili hrubou provokaci zorganizovanou kyjevskými úřady 25. listopadu 2018 v Kerčské úžině".

Vstupte do diskuze (44)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O propuštění německého novináře Sixe z Venezuely se zasadil Lavrov i…

19.03.2019 20:55 O propuštění německého novináře Billyho Sixe z venezuelského vězení se zasadil ruský ministr…

Agresivní migranti? V Jakutsku to vře kvůli znásilnění ženy

19.03.2019 19:58 Třistatisícový Jakutsk na východě Sibiře ochromily demonstrace proti údajným násilnostem migrantů…

1150. výročí smrti svatého Cyrila: ČR a SR posílají do Vatikánu velkou…

19.03.2019 16:51 Česko-slovenských oslav 1150. výročí smrti svatého Cyrila v Římě se zúčastní delegace České…

Dlouhý hon na balkánského řezníka: Tajemství kolem Karadžiče přetrvávají

19.03.2019 16:49 Aktualizováno Bývalý předák bosenských Srbů Radovan Karadžić byl v roce 2016 odsouzen ke 40 letům vězení za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama