Rusko chystá další anexi? Padlo varování před povinnou registrací lodí

Poněkud stranou zájmu médií zůstalo oznámení Ruska, že si bere pod svou ochranu Severomořskou cestu. Rusko nyní požaduje od vojenských plavidel cizích států registraci, přičemž tvrdí, že to je v souladu s Úmluvou OSN o mořském právu. Podle kritiků tím porušuje mezinárodní status cesty. Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili varuje, že se tím Rusko chystá na zabrání území některého severského státu.

Přidejte svůj názor 367 komentářů

Rusko-Čínské námořní cvičení (2016).
doporučujeme

Severomořská cesta propojuje východní Asii a západní Evropu přes Severní ledový oceán. Rusko má obrovský zájem na obnovení velkého provozu, kterého se cesta těšila během období SSSR. Slibuje si o ní značný ekonomický profit, zatím se ale potýká s tím, že cesta má pro obchodní plavbu některé značné nevýhody. Aby jí propluly, lodě potřebují vyčistit cestu ruským ledoborcem, což pro ně je bývá příliš nákladné. Navíc je kratší než doposud nejpoužívanější trasa přes Suezský průplav.

Poslední oznámení Ruska se nezdá, že by mohlo pomoci zvýšit atraktivitu této trasy v očích mezinárodního společenství. Rusko oznámilo, že cizí vojenské lodě musí oznámit Rusku 45 dní před uskutečněním plavby, že se hodlají vydat skrze Severomořskou cestu. Musí získat „povolení“ a na svou palubu musí vzít ruského průvodce.

I v případě splnění těchto podmínek Rusko může bez udání důvodu odmítnout lodi proplout skrze tuto trasu. Ty lodi, které tyto podmínky nesplní, budou zabaveny, případně i rovnou zničeny.

Rusko tvrdí, že tyto nové regulace jsou zamýšleny k ochraně životního prostředí a komerčního lodního obchodu, jak to stanovuje článek 234 Úmluvy OSN o mořském právu. Server Polygraph.info. upozorňuje, že Washington považuje vojenské lodě za suverénní pravidla a tedy za lodě vyjmuté z článku 234.

Podle Heather Conleyové z Central Arctic Ocean Center for Strategic and International Studies jsou ruská opatření naopak v rozporu s Úmluvou OSN o mořském právu, protože v důsledku zpochybňují mezinárodní užití Severomořské cesty, která je mezinárodní pasáží.

Alexej Chepa, místopředseda výboru pro mezinárodní záležitosti ruské Státní dumy, tvrdí, že kontrola nad touto trasou je v současné mezinárodní situaci „jednoduše nezbytná“. Rusové odkazují na incident z minulého roku, kdy francouzské plavidlo prošlo Severomořskou cestou bez předchozího upozornění. Ruský vojenský expert Vladislav Šurigin říká, že tento případ dokazuje, že NATO a USA by se mohly pokusit vytvořit další ohnisko napětí podél severních hranic Ruska.

Varovná slova

Michail Saakašvili, bývalý gruzínský prezident, ve svém článku pro magazín Foreign Policy tvrdí, že ne NATO, ale naopak Rusko se pokouší využít napětí na Severomořské cestě k vytvoření situaci, kdy bude moci použít vojenskou sílu k zabrání území některého severského státu. Podle Saakasviliho přesně takovou taktiku použil Putin v případě Gruzie a Ukrajiny, aby obnovil svou klesající popularitu, která nyní je na jeho historickém minimu.

Bývalý gruzínský prezident si myslí, že Putin nezaútočí na žádný bývalý stát SSSR, protože z toho by měl jen malý politický profit mezi ruským obyvatelstvem. Nezaútočí ani na jakýkoliv stát NATO, protože daný stát by mohla aktivovat článek 5 Severoatlantické smlouvy a Rusko by se pak muselo potýkat s celou vojenskou silou aliance, včetně USA.

Saakašvilimu tak vychází, že jediné, kde Rusko může zaútočit tak, aby vypadalo jako síla schopná zvítězit nad svými západními nepřáteli, jsou Norsko a Finsko. Obě země jsou součástí EU, obě nepochybně patří na Západ a obě nejsou členy NATO.

Saakašvili upozorňuje, že Rusko nenasadí tanky, aby dobyly jejich hlavní města, pouze vezme ty vzdálené severní oblasti jako je švédský ostrov  Gotland, kvůli kterým se NATO nebude chtít pustit do nákladné války s Ruskem. Ačkoliv malého strategického i ekonomického významu, pro Putina bude důležité, že tím bude moci vystupovat jako vítěz, tvrdí bývalý prezident.    

Loading...
Vstupte do diskuze (367)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Budoucnost pražské smlouvy USA a Ruska? Putin je pro její prodloužení

05.12.2019 18:53 Rusko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými…

Ruští hackeři připravili banky o miliardy, stačil škodlivý program

05.12.2019 18:08 Aktualizováno Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama