Agresivní migranti? V Jakutsku to vře kvůli znásilnění ženy

Třistatisícový Jakutsk na východě Sibiře ochromily demonstrace proti údajným násilnostem migrantů ze střední Asie. Oznámila to dnes ruská média. Bezprostřední příčinou napětí, které je podle ruských médií důsledkem horšící se hospodářské a sociální situace v regionu, bylo znásilnění jakutské ženy, kterého se údajně o víkendu dopustili kyrgyzští přistěhovalci.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Násilí
doporučujeme

Ochromena je veřejná doprava, kterou v Jakutsku většinou zajišťují středoasijští migranti. Několik přistěhovalců ze střední Asie bylo napadeno, jejich obchody a stánky na tržištích zůstaly zavřeny, nefunguje taxislužba. Místní úřady se incident nejprve pokusily zamlčet, v pondělí ale informaci o znásilnění potvrdil šéf Republiky Sacha (Jakutska) Ajsen Nikolajev. Informoval i o tom, že podezřelým je Kyrgyz.

Místní úřady oznámily, že provedou "totální" prověrku všech migrantů a veškeré trestné činy, jichž se dopouštějí, budou přísně trestat. Do Jakutska přicestovala delegace vysoce postavených činitelů ze 4000 kilometrů vzdáleného Kyrgyzstánu, která má výbušnou situaci uklidnit. Některá místní média přinášejí informace o chystaném lynčování Kyrgyzů.

Poslanec ruského federálního parlamentu za Jakutsko Fedot Tumusov dnes novinářům řekl, že nepokoje jsou důsledkem snížení životní úrovně a zhoršením sociální situace lidí. "Ruská vláda nemá pro severní regiony žádný program," poznamenal poslanec podle rozhlasové stanice Echo Moskvy.

Jakutsk je mnohonárodnostní město. Největší část obyvatelstva - asi 140.000 - tvoří Jakuti a Rusů je kolem 110.000. Dále zde žijí Burjati, Ukrajinci, Baškirové, Tataři, Čečenci a jiné národnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Salvini pobuřuje, fotografií se samopalem

23.04.2019 20:43 Mediální poradce italského ministra vnitra Mattea Salviniho vzbudil pobouření zveřejněnou…

Erdogan v problémech, soud mu nechce povolit změnu ve výsledcích voleb

23.04.2019 19:03 Ve sporu o výsledek místních voleb v Istanbulu dnes turecká ústřední volební komise YSK v klíčovém…

Bosna odmítla nepřiměřené zacházení s migranty

23.04.2019 17:46 Bosenská pohraniční policie popírá, že by nelidsky zacházela s migranty. Reaguje tak na video z…

Kvůli Kimovi museli přestavět vjezd do nádraží ve Vladivostoku, byl příliš…

23.04.2019 16:57 Vladivostočtí silničáři museli upravit vjezd do budovy místního nádraží, aby se do něj vešla velká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama