Putin hovoří o nukleárním ozbrojováním víc než všichni američtí prezidenti dohromady. Co jej k tomu vede?

Ruský prezident Vladimir Putin během svého tradičního projevu pro federálního shromáždění ostře zkritizoval USA a vyzdvihl sílu a dosah ruského jaderného arzenálu. V porovnání s americkými prezidenty, kteří o nukleárních schopnostech USA hovoří poměrně málo, se ruský prezident na toto téma dlouhodobě zaměřuje. Server Defense One se pokusil najít odpověď, proč tomu tak je.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu (7.5.2018).
doporučujeme

Putin se v únoru před federálním shromážděním pochvalně zmínil o hypersonických raketách vyvíjených Ruskem. Varoval USA, že pokud budou pokračovat v „konfrontační“ politice, bude muset Rusko náležitě zareagovat a použít je v zasažení „ center rozhodování“.

„Lídři Spojených států chtějí mít o převahu nad celým světem. Snad ale umějí počítat. Ať si tedy spočítají rychlost a dolet našich zbraňových systémů a teprve pak ať konají rozhodnutí, která mohou vést k ohrožení naší země,“ prohlásil nekompromisně ruský prezident.

Podle Defense One byla jeho ostrá řeč v porovnání s předchozím rokem „ruskou verzí zdrženlivosti“. Zatímco tento rok představil jen jednu hypersonickou raketu, v předchozím roce se chlubil hned pěti jadernými zbraněmi, které dle jeho slov mají být schopné překonat americkou obranu.

Toto lpění na nukleárních zbraní v řečech ruského prezidenta silně kontrastuje s množstvím pozornosti, které tématu nukleárního ozbrojování věnují američtí prezidenti. Od konce studené války ve svých projevech o stavu unie – americkém ekvivalentu ruských projevů k federálnímu shromáždění – američtí prezidenti o tomto tématu řekli přesně 38 slov, přičemž projev současného amerického prezident Donalda Trumpa v roce 2018 byl teprve druhý, který zmiňoval nutnost posílení jaderného ozbrojení jako prostředku k odstrašení, poukazuje server.

Proč takový nepoměr? Podle Defense One jsou možná tři vysvětlení, proč ruský prezident tolik zdůrazňuje nukleární ozbrojování. Zaprvé, jedná se o zprávu domácí veřejnosti. Prezident vyzdvihováním vojenského potenciálu Ruska chce jak posílit svůj dlouhodobě budovaný obraz neochvějného obránce ruského lidu před agresí Západu a odvrátit pozornost od ekonomických problémů země (jeho projev v roce 2018 byl těsně před prezidentskými volbami – poznámka redakce).

Druhá možnost je, že ruský prezident takto vysílá zprávu USA a evropským státům, aby se zalekly a upustily od těch aktivit, které Rusko považuje za provokaci a ohrožení jeho suverenity. Např. místopředseda ruského výboru pro obranu a bezpečnost varoval Norsko, že bude přidáno na list „cílů našich strategických zbraní“ kvůli umožnění 300 amerických vojáků cvičit v zemi, která má hranice s Ruskem.

Třetí možností je, že Putin se pokouší o zopakování taktiky, kterou používal Sovětský svaz k zamezení pokusům o modernizaci nukleárních zbraní na Západě. Svou ostrou rétorikou se SSSR pokoušel vyděsit západní veřejnost a přinutit ji, aby začala protestovat proti dalšímu posilování jaderného zbrojení a nutila své vlády k přijetí takových politik, které by vedly k redukci nukleárního arzenálu, tvrdí odtajněné dokumenty CIA. 

Tento scénář by zapadal do dlouhodobé Putinovy rétoriky, která jako jednoznačného agresora vykresluje USA. Putin se snaží vystupovat jako někdo, kdo musí přistupovat k vývoji jaderných zbraní v podstatě proti své vůli a pouze kvůli obavě o bezpečnost své země, které jinak hrozí v zásadě pád do chaosu.

Není to nepodobné odůvodněním, kterými svoje pokusy o vývoj nukleárních zbraní zaštituje severokorejský vůdce Kim Čong-un, podle něhož právě držení nukleárních zbraní mohlo libyjskému vůdci Muammarovi Kaddáfího zajistit přežití. Severokorejský diktátor i ruský prezident jsou přesvědčeni, že to USA jsou za jeho pádem a že by si na něj nikdy nedovolily, kdyby měl k dispozici odstrašující jaderné střely schopné ohrozit města na americkém kontinentu. .    

Loading...
Vstupte do diskuze (44)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S kým uzavírat manželství? Ruský pop rozdával věřícím šokující rady

17.02.2020 08:33 Katolík, protestant a v nejhorším případě baptista, ale v žádném případě by pravoslavný věřící…

Muž s nožem útočil v pravoslavném chrámu v Moskvě

16.02.2020 17:55 Moskevská policie zadržela muže, který dnes s nožem zaútočil v pravoslavném chrámu na severovýchodě…

Žena se v Moskvě udusila při soutěži v pojídání dortíků

16.02.2020 17:11 Tragédií skončila soutěž v pojídání zákusů v jednom moskevském baru: jedna ze soutěžících dívek se…

Útok v Kaliningradu: Proč střelec zavraždil manželský pár?

16.02.2020 11:52 Osobní nevraživost stála podle vyšetřovatelů za sobotní střelbou v centru západoruského města…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama