Putin hovoří o nukleárním ozbrojováním víc než všichni američtí prezidenti dohromady. Co jej k tomu vede?

Ruský prezident Vladimir Putin během svého tradičního projevu pro federálního shromáždění ostře zkritizoval USA a vyzdvihl sílu a dosah ruského jaderného arzenálu. V porovnání s americkými prezidenty, kteří o nukleárních schopnostech USA hovoří poměrně málo, se ruský prezident na toto téma dlouhodobě zaměřuje. Server Defense One se pokusil najít odpověď, proč tomu tak je.

Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu (7.5.2018).
doporučujeme

Putin se v únoru před federálním shromážděním pochvalně zmínil o hypersonických raketách vyvíjených Ruskem. Varoval USA, že pokud budou pokračovat v „konfrontační“ politice, bude muset Rusko náležitě zareagovat a použít je v zasažení „ center rozhodování“.

„Lídři Spojených států chtějí mít o převahu nad celým světem. Snad ale umějí počítat. Ať si tedy spočítají rychlost a dolet našich zbraňových systémů a teprve pak ať konají rozhodnutí, která mohou vést k ohrožení naší země,“ prohlásil nekompromisně ruský prezident.

Podle Defense One byla jeho ostrá řeč v porovnání s předchozím rokem „ruskou verzí zdrženlivosti“. Zatímco tento rok představil jen jednu hypersonickou raketu, v předchozím roce se chlubil hned pěti jadernými zbraněmi, které dle jeho slov mají být schopné překonat americkou obranu.

Toto lpění na nukleárních zbraní v řečech ruského prezidenta silně kontrastuje s množstvím pozornosti, které tématu nukleárního ozbrojování věnují američtí prezidenti. Od konce studené války ve svých projevech o stavu unie – americkém ekvivalentu ruských projevů k federálnímu shromáždění – američtí prezidenti o tomto tématu řekli přesně 38 slov, přičemž projev současného amerického prezident Donalda Trumpa v roce 2018 byl teprve druhý, který zmiňoval nutnost posílení jaderného ozbrojení jako prostředku k odstrašení, poukazuje server.

Proč takový nepoměr? Podle Defense One jsou možná tři vysvětlení, proč ruský prezident tolik zdůrazňuje nukleární ozbrojování. Zaprvé, jedná se o zprávu domácí veřejnosti. Prezident vyzdvihováním vojenského potenciálu Ruska chce jak posílit svůj dlouhodobě budovaný obraz neochvějného obránce ruského lidu před agresí Západu a odvrátit pozornost od ekonomických problémů země (jeho projev v roce 2018 byl těsně před prezidentskými volbami – poznámka redakce).

Druhá možnost je, že ruský prezident takto vysílá zprávu USA a evropským státům, aby se zalekly a upustily od těch aktivit, které Rusko považuje za provokaci a ohrožení jeho suverenity. Např. místopředseda ruského výboru pro obranu a bezpečnost varoval Norsko, že bude přidáno na list „cílů našich strategických zbraní“ kvůli umožnění 300 amerických vojáků cvičit v zemi, která má hranice s Ruskem.

Třetí možností je, že Putin se pokouší o zopakování taktiky, kterou používal Sovětský svaz k zamezení pokusům o modernizaci nukleárních zbraní na Západě. Svou ostrou rétorikou se SSSR pokoušel vyděsit západní veřejnost a přinutit ji, aby začala protestovat proti dalšímu posilování jaderného zbrojení a nutila své vlády k přijetí takových politik, které by vedly k redukci nukleárního arzenálu, tvrdí odtajněné dokumenty CIA. 

Tento scénář by zapadal do dlouhodobé Putinovy rétoriky, která jako jednoznačného agresora vykresluje USA. Putin se snaží vystupovat jako někdo, kdo musí přistupovat k vývoji jaderných zbraní v podstatě proti své vůli a pouze kvůli obavě o bezpečnost své země, které jinak hrozí v zásadě pád do chaosu.

Není to nepodobné odůvodněním, kterými svoje pokusy o vývoj nukleárních zbraní zaštituje severokorejský vůdce Kim Čong-un, podle něhož právě držení nukleárních zbraní mohlo libyjskému vůdci Muammarovi Kaddáfího zajistit přežití. Severokorejský diktátor i ruský prezident jsou přesvědčeni, že to USA jsou za jeho pádem a že by si na něj nikdy nedovolily, kdyby měl k dispozici odstrašující jaderné střely schopné ohrozit města na americkém kontinentu. .    

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Ukrajině končí přísná uzávěra, otevírají se školy i restaurace

25.01.2021 11:47 Na Ukrajině se ode dneška opět mohou otevřít restaurace, tělocvičny a školy pro prezenční výuku…

Johnson se v otázce nezávislosti Skotska bojí demokracie, řekla Sturgeonová

24.01.2021 16:28 Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová dnes obvinila britského ministerského předsedu Borise…

Putin je podle Kremlu připraven k dialogu s Bidenovou vládou

24.01.2021 16:20 Ruský prezident Vladimir Putin je připraven k dialogu s administrativou nového amerického…

Velká Británie eviduje desítky případů mutace koronaviru z Jižní Afriky

24.01.2021 12:29 Británie zaznamenala 77 případů jihoafrické mutace koronaviru, řekl dnes ministr zdravotnictví Matt…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama