Karadžić rezolutně odmítl doživotní trest, bude žádat revizi rozsudku

Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić je rozhodnut žádat revizi rozsudku, kterým mu justiční orgán OSN v Haagu ve středu uložil doživotní vězení. Tento záměr už dal najevo Karadžičův právní tým, informovala dnes na svém webu srbská sekce regionální televize N1.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce
doporučujeme

Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) v odvolacím řízení uložil 73letému Karadžičovi doživotí za genocidu, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané během války v Bosně v letech 1992 až 1995. Zpřísnil tak prvoinstanční trest z roku 2016, kdy mu soudci vyměřili 40 let odnětí svobody.

Středeční verdikt je pravomocný a nelze se proti němu odvolat, nicméně mimořádný opravný prostředek existuje. "Žádost o revizi rozsudku lze podat a obhajoba na to nemá stanovenou žádnou lhůtu, zatímco obžaloba tak může učinit maximálně do jednoho roku," sdělila televizi N1 mluvčí MICT Helena Egglestonová.

"Nicméně aby se taková žádost projednávala, musí se objevit nějaký nový důkaz, který nebyl dostupný během procesu a který by mohl mít rozhodující význam pro výsledek soudu," dodala Egglestonová.

Mluvčí rovněž potvrdila, že existuje možnost předčasného propuštění na svobodu i pro osoby odsouzené k doživotnímu odnětí svobody. Musejí si však podle současných regulí z trestu odpykat nejméně 30 let, aby se taková žádost mohla projednávat.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co chystá Putin? To nejzajímavější teprve přijde, domnívá se analytik

18.01.2020 00:01 NÁZOR - Po nečekaném oznámení ústavních změn v Rusku a rezignaci vlády, se rychle šíří rétorická…

Ukrajinský premiér podal demisi, Zelenskyj ji odmítl

17.01.2020 19:28 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl dnešní rezignaci předsedy vlády Oleksije Hončaruka,…

USA mají podezření, že velvyslankyni na Ukrajině hrozilo nebezpečí

17.01.2020 19:07 Spojené státy podobně jako Ukrajina prošetří, zda někdejší americká velvyslankyně v Kyjevě Marie…

Lavrov omlouvá Írán? Za sestřelení ukrajinského letadla prý mohly stíhačky

17.01.2020 15:53 Íránskou protivzdušnou obranu v době před nechtěným sestřelem civilního letadla ukrajinských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama