"Izrael nasadil smrtící prostředky." OSN odsoudila zabíjení Palestinců, ČR rezoluci odmítla

Rada OSN pro lidská práva dnes schválila rezoluci odsuzující Izrael za "záměrné používání smrtících prostředků a nepřiměřené síly" proti protestům civilistů z palestinského Pásma Gazy. Usnesení je založené na vyšetřování OSN, podle nějž Izraelci loni při protestech zabili 189 Palestinců a spáchali při tom zřejmě válečné zločiny. Izraelská zástupkyně hlasování označila za další důkaz nespravedlivého posuzování Izraele, palestinský zástupce upozornil, že mezi mrtvými jsou také děti a zdravotníci. Mimo jiné Česko text odmítlo.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Rada dokument schválila podle izraelských sdělovacích prostředků 23 hlasy, devět států bylo proti a 14 se zdrželo. Mezi zeměmi, jež byly proti textu, byla Česká republika a z členských zemí Evropské unie také Rakousko, Bulharsko a Maďarsko. USA, jež jsou spojenci Izraele, nehlasovaly, protože od loňska v radě nejsou na protest proti jejímu údajném protiizraelskému postoji.

Palestinci protestují na hranici mezi Gazou a Izraelem rok proti izraelské blokádě pásma a na podporu svých nároků na návrat do domovů předků v dnešním Izraeli. O život jich tam přišlo od loňského března přes 200. OSN pověřila vyšetřením zvláštní skupinu, která prověřovala případy loňských násilností. Došla k závěru, že Izraelci zabili 189 Palestinců a zranili jich 6100. Vojáci se zřejmě dopustili válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

"Cílit na civilisty je závažná věc, která by neměla být prominuta," sdělil dnes palestinský zástupce v radě Ibráhím Chrajší a připomenul, že mezi mrtvými je 35 dětí, novináři a zdravotníci.

Zástupkyně Izraele Aviva Raz Šechterová rezoluci označila za "zřejmý důkaz politického zaměření proti Izraeli". Vyšetřovatelé podle ní nevzali v úvahu "reálnou hrozbu", jíž jsou protesty pro 70.000 Izraelců žijících u hranice a vystavených palestinským raketám.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajinský prezident Zelenskyj nechal rozpustit parlament a vypsal…

21.05.2019 21:47 Aktualizováno Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nařízení o rozpuštění parlamentu. Stejným…

Frontex zahájil misi v Albánii, poprvé mimo členské státy

21.05.2019 18:28 Aktualizováno Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) dnes v Albánii zahájila svou první…

Lasery ze sci-fi filmů? Rusko má zbraně budoucnosti, tvrdí Putin

21.05.2019 17:00 Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že nové typy vyvíjených laserových zbraní významně posílí…

Za Nord Strem 2 budou následovat sankce, uvedl americký ministr

21.05.2019 13:53 Aktualizováno Schválení amerického zákona, který obsahuje restrikce vůči firmám a osobám podílejícím se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama