Atentát na Skripala: Ruské dezinformační weby šíři jednu lež za druhou

Otrávení bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury ve Velké Británii vyvolalo mezinárodní skandál. Ruský prezident Putin dokonce uvedl, že použitý jed typu novičok mohl pocházet z České republiky. O průběhu události stále šíří ruské weby dezinformace.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Sergej Skripal
doporučujeme

Podle analýzy King’s College v Londýně web Sputnik a ruská státní stanice RT rozšiřují dezinformace prostřednictvím opakovaného publikování nejrůznějších verzí události, během níž byl otráven Sergej Skripal a jeho dcera Julia Skripalová. Ve výsledku se snaží prezentovat zmatečný obraz události.

Skripalovi byli otráveni téměř přesně před rokem. I přes původní odhady oba útok jedem přežili a dnes žijí v utajení. Takové štěstí neměl Dawn Sturgess, který přišel náhodou do kontaktu s nádobou naplněnou otravnou látkou použitou útočníky. Z útoku a zabití jedné osoby byli obviněni britskou policií dva příslušníci ruské rozvědky.

Podle analýzy z King’s College je možné shrnout sedm základních verzí, které ruská média neustále šíří. Zahrnují především konspiraci o tom, že útok spáchala britská, americká nebo jiná západoevropská rozvědka za cílem poškodit Rusko nebo, že celá událost je pouze hoax (poplašná zpráva), jelikož v Salisbury nebyla nalezena žádná stopa po nějakém druhu novičoku.

Jedna z nejabsurdnějších verzí zahrnuje okopírování zápletky celé události z televizního seriálu Sky TV, jehož zápletka zahrnuje ruského vědce, který vynalezl jed novičok.

Prezentace nejrůznějších klamných narativů je typickou metodou dezinformačních médií. Cílem je zamlžit fakta a nabízet jen nejrůznější klamné informace, které neumožňují se v událostech zorientovat.

"Porozumění souvislostem, jak jsou tyto techniky používány médii napojenými na ruskou vládu jako RT, je důležitým krokem směrem k prevenci proti šíření dezinformací a proti zničujícímu efektu na žurnalistiku a veřejnému mínění," uvedl Gordon Ramsey, jeden z autorů analýzy.

V RT se britskému protiútoku jen diví. "Jsme udiveni tím, jak někdo ve Velké Británii obviňuje RT z novinářské troufalosti požadovat fakta a pokládat otázky," odpověděli na dotaz ohledně šíření dezinformací představitelé RT listu Financial Times. 

Loading...
Vstupte do diskuze (63)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neštěstí u Moskvy: Piloti, kteří učili létat Putina, zahynuli při pádu…

16.07.2019 07:19 Dva letci, kteří svého času naučili ruského prezidenta létat na motorovém rogalu, přišli o život…

Stovky lidí v Moskvě demonstrovaly za spravedlivé volby

15.07.2019 22:14 Asi 1000 až 1500 Moskvanů dnes znovu demonstrovalo proti tomu, že moskevské úřady odmítají nechat…

Rusko a Ukrajina si vymění zajatce? V Kyjevě jednaly ombudsmanky…

15.07.2019 16:18 Aktualizováno S cílem porovnat seznamy osob zadržovaných na území druhého státu se dnes v Kyjevě sešly…

Ruské kosmické centrum se hemží špióny? Soud poslal do domácího vězení…

15.07.2019 12:06 Ruská kontrarozvědka pokračuje v postihu vědeckých pracovníků hlavního ruského výzkumného ústavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama