Atentát na Skripala: Ruské dezinformační weby šíři jednu lež za druhou

Otrávení bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury ve Velké Británii vyvolalo mezinárodní skandál. Ruský prezident Putin dokonce uvedl, že použitý jed typu novičok mohl pocházet z České republiky. O průběhu události stále šíří ruské weby dezinformace.

Sergej Skripal
doporučujeme

Podle analýzy King’s College v Londýně web Sputnik a ruská státní stanice RT rozšiřují dezinformace prostřednictvím opakovaného publikování nejrůznějších verzí události, během níž byl otráven Sergej Skripal a jeho dcera Julia Skripalová. Ve výsledku se snaží prezentovat zmatečný obraz události.

Skripalovi byli otráveni téměř přesně před rokem. I přes původní odhady oba útok jedem přežili a dnes žijí v utajení. Takové štěstí neměl Dawn Sturgess, který přišel náhodou do kontaktu s nádobou naplněnou otravnou látkou použitou útočníky. Z útoku a zabití jedné osoby byli obviněni britskou policií dva příslušníci ruské rozvědky.

Podle analýzy z King’s College je možné shrnout sedm základních verzí, které ruská média neustále šíří. Zahrnují především konspiraci o tom, že útok spáchala britská, americká nebo jiná západoevropská rozvědka za cílem poškodit Rusko nebo, že celá událost je pouze hoax (poplašná zpráva), jelikož v Salisbury nebyla nalezena žádná stopa po nějakém druhu novičoku.

Jedna z nejabsurdnějších verzí zahrnuje okopírování zápletky celé události z televizního seriálu Sky TV, jehož zápletka zahrnuje ruského vědce, který vynalezl jed novičok.

Prezentace nejrůznějších klamných narativů je typickou metodou dezinformačních médií. Cílem je zamlžit fakta a nabízet jen nejrůznější klamné informace, které neumožňují se v událostech zorientovat.

"Porozumění souvislostem, jak jsou tyto techniky používány médii napojenými na ruskou vládu jako RT, je důležitým krokem směrem k prevenci proti šíření dezinformací a proti zničujícímu efektu na žurnalistiku a veřejnému mínění," uvedl Gordon Ramsey, jeden z autorů analýzy.

V RT se britskému protiútoku jen diví. "Jsme udiveni tím, jak někdo ve Velké Británii obviňuje RT z novinářské troufalosti požadovat fakta a pokládat otázky," odpověděli na dotaz ohledně šíření dezinformací představitelé RT listu Financial Times. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí…

05.08.2020 15:37 Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodö, kvůli zjištěné…

Covid-19: Počet nakažených v Rusku roste o tisíce denně, rekord hlásí…

05.08.2020 12:02 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala dalších 1271 případů nákazy novým koronavirem, což představuje…

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama