Gang přepadl severokorejskou ambasádu s gumovými noži, ukradená data nabídl USA

Mezinárodní gang nabízel americké tajné službě FBI data, která ukradl při únorovém přepadení severokorejské ambasády v Madridu. Vyplývá to ze zprávy španělského soudu, který dnes zveřejnil výsledky vyšetřování a o které informovala španělská média.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Podle soudce Josého de la Maty útok na velvyslanectví provedla skupina deseti cizinců pod vedením Mexičana žijícího v USA, který vystupuje pod jménem Adrián Hong Chang. Tento muž pět dní po přepadení madridské ambasády kontaktoval ve Spojených státech Federální úřad pro vyšetřování (FBI), kterému údajně nabízel materiál ukradený na ambasádě KLDR v Madridu. Zpráva neuvádí, zda americká strana nabídku přijala.

Zpráva neuvádí, zda americká strana nabídku přijala, a zřejmé není ani to, jak se o ní vyšetřovatelé dozvěděli. FBI k případu vydala prohlášení, v němž věc odmítla potvrdit, či vyvrátit. Americké ministerstvo zahraničí dosud informaci nekomentovalo.

Skupina deseti osob, v níž byl kromě Changa také Američan či Jihokorejec, přepadla severokorejskou ambasádu 22. února odpoledne. Ozbrojena atrapami pistolí a noži tam několik hodin zadržovala její zaměstnance a přesvědčovala je, aby zběhli z KLDR.

Podle soudní zprávy se útočníci prezentovali jako skupina, která usiluje o "osvobození Severní Koreje". List The Washington Post v polovině března napsal, že útok provedla skupina s názvem Cheollima Civil Defense, která se snaží svrhnout režim severokorejského diktátora Kim Čong-una. Španělský list El País dříve útok dával do souvislosti s aktivitami americké CIA, tuto linku však soud nepotvrdil.

Všem ze skupiny se podařilo krátce po činu uprchnout ze Španělska přes Lisabon do Spojených států. Soudce podle agentury Reuters hodlá podat formální žádost o vydání podezřelých zpět do Španělska, kde jim hrozí až 28 let vězení za trestné činy vniknutí na cizí pozemek, ublížení na zdraví a loupež.

Žádná obvinění dosud nebyla vznesena proto, že Severokorejci případ oficiálně nenahlásili. Španělská policie se o případu dozvěděla jenom díky tomu, že ji zavolala žena jednoho z pracovníků velvyslanectví, které se oknem podařilo uprchnout. Chang, který se po příjezdu hlídky vydával za zaměstnance ambasády, však přivolané policisty přesvědčil, že se v budově nic neděje. S pomocí této lsti mohli útočníci nerušeně uprchnout do USA.

Incident se časově shodoval s dobou konání druhého summitu mezi Kimem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Hanoji. Mnozí tuto událost proto spojovali s blízkým spolupracovníkem severokorejského vůdce a bývalým velvyslancem v Madridu Kim Hjok-čcholem, kterého Španělsko v roce 2017 vyhostilo v reakci na severokorejské testy jaderné zbraně.

Podle britského deníku The Telegpraph, který se odvolává na prohlášení zběhlého severokorejského diplomata Tche Jong-ha, bylo cílem akce na madridském velvyslanectví získání šifrovacího počítače, kterým Pchjongjang posílá rozkazy na své ambasády po celém světě. Pro Severokorejce má podle něj toto zařízení "větší cenu než lidský život" a jeho ztráta může "kriticky ohrozit" tamní režim.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko na koberečku: Moskva ostře protestuje proti "zhanobení" pomníku…

23.08.2019 19:16 Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a…

Američan Whelan je v ruském vězení mučen? Obvinil dozorce z napadení, soud…

23.08.2019 17:34 Občan čtyř západních států, včetně USA, Paul Whelan, který od prosince čeká v ruské vazbě na proces…

V Čečensku otevřeli obří mešitu. Stavěla se sedm let, Putin poslal…

23.08.2019 17:15 V čečenském městě Šali na severním Kavkaze dnes otevřeli novou mešitu označovanou ruskými médii za…

Nový Tomahawk dráždí Rusko. Putin nařídil symetrickou odpověď na test USA

23.08.2019 14:28 Ruský prezident Vladimir Putin na poradě bezpečnostní rady státu dnes nařídil ministerstvům obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama