Blíží se Putinův pád? Analytik dospěl k jednoznačným závěrům

Navzdory číslům z průzkumů, které se přinejlepším blíží době před anexí Krymu, nečelí ruský prezident Vladimir Putin v žádném případě politickým problémům, deklaruje Aaron Schwartzbaum v komentáři pro server Moscow Times. Analytik z think tanku Foreign Poilicy Research Institute tvrdí, že lidové povstání nelze v Rusku v dohledné době očekávat.

Vladimir Putin

K destabilizaci řádu nedochází

Sergeji Kirijenkovi, zástupci vedoucího ruské prezidentské kanceláře, se Západní média  věnují pouze okrajově, což však neodpovídá jeho významu v ruském politickém systému, poukazuje analytik. Připouští, že Kirijenko sice nevypadá na první pohled příliš zajímavě, ale ve skutečnosti odpovídá za "řízení demokracie" v současném Rusku, což znamená, že vytváří Putinovu domácí politickou legitimitu.  

Z pohledu Kirijenka musí být data z posledních průzkumů veřejného mínění důvodem ke znepokojení, tvrdí Schwartzbaum. Připomíná, že Putinova popularita se propadla ze závratné úrovně - kam vyšplhala po anexi Krymu, kdy se hovořilo o "krymském konsensu" - někam k 60-65 %, což je srovnatelné s lety před Krymem, kdy Ruskem zmítaly protesty.  

O 20 %, tedy čísla před Krymem, poklesl také počet Rusů, kteří v průzkumech uvádějí Putina coby nejdůvěryhodnějšího politika, uvádí odborník. Dodává, že na otázku, zda se daří konsolidovat ruské hospodářství, převládá odpověď, že situace se momentálně alespoň nezhoršuje.

"Přesto, jen málo naznačuje větší politický problém pro Putina," píše Schwartzbaum. Podotýká, že indikátor protestního potenciálu, který je zřejmě nejpřímějším ukazatelem rizika veřejných nepokojů, od vyhlášení kontroverzní penzijní reformy v létě loňského roku klesá.

Boj v rámci ruské elity je sice často předmětem spekulací na v Rusku populární sociální síti Telegram, ale závislost nejvyšších vrstev na státní ekonomické a politické moci činí povstání vysoce nepravděpodobným, soudí  analytik. Doplňuje, že navzdory neuspokojivým výsledkům strany Jednotné Rusko v posledních regionálních volbách, především na Sibiři a Dálném východě, se nehlasovalo o Putinovi a při posledních volbách, kdy tomu tak bylo, zajistil jeho tým potřebnou volební účast i míru podpory.

Státní aparát nevykazuje žádný náznak zmírnění represí, což mnohdy bývá známkou potíží pro autoritáře, jako je Putin, připouští Schwartzbaum. Domnívá se však, že celoplošné represe nemusí být ve skutečnosti nutné, protože úřady dokážou - a také tak činí - nechat nespokojené voliče ventilovat jejich hněv politickými mechanismy, například možností volit "opoziční" loajální strany, aniž by docházelo k destabilizaci existujícího řádu.

Stagnace přináší stabilitu

"Pokud by výše uvedené selhalo, Putin si ponechává možnost vyhodit premiéra Medveděva, aby nastolil dojem reformy," pokračuje analytik. Zmiňuje též názor politoložky Natalie Zubarevičové, že Rusko se dělí na čtyři skupiny - velká městská centra, regionální průmyslová města, venkovské oblasti a periferii -, přičemž poslední ekonomická krize v nich měla rozdílné politické a hospodářské dopady.

Finanční krize z roku 2009 zasáhla nejsilněji velká městská centra, která se v důsledku toho změnila v ohniska protestů, poukazuje Schwartzbaum. Vysvětluje, že poslední recese naopak postihla nejvíce regionální průmyslová města, především ta na Sibiři a Dálném východě, která jsou často závislá na jedné firmě.

Klíčové přitom je, že ani jedna krize nepřinesla natolik zásadní propad, aby postihla více než jednu ze čtyř uvedených oblastí, deklaruje analytik. Zdůrazňuje, že krom ekonomiky a politiky hraje roli také ruská geografie, protože je mnohem těžší mobilizovat obyvatelstvo měst, která leží daleko od sebe, což ukázaly protesty řidičů kamionů, jejichž požadavky byly úzké - týkaly se výše mýtného - a demonstrace značně roztříštěné.   

Jen ostřejší krize, možná v bankovním sektoru, by mohla vyvolat tlak, kterého by se Putin a jeho tým skutečně báli, myslí si Schwartzbaum. Přesto vidí jen málo signálů, že taková krize nastane v dohledné budoucnosti,  a i kdyby k ní skutečně došlo, Rusko může těžit z talentovaných ekonomických kádrů a zvláštních rezerv vytvořených právě pro takové situace.

Mnozí tvrdí, že stávající Rusko připomíná politickou a ekonomickou stagnaci, která panovala v SSSR za Leonida Brežněva v 70. letech, připomíná odborník. Přiznává, že některé podobnosti jsou zjevné, například nízký ekonomický růst, politika za zavřenými dveřmi a chmurný výhled na možné reformy v obou sférách.

"Taková stagnace však s sebou přináší stabilitu. Může být sice neefektivní, ale politici a přední byznysmeni chápou pravidla systému a dopady jeho zpochybnění," píše Schwartzbaum. Zdůrazňuje, že v dnešním Rusku lze pozorovat spíše nespokojenost a apatii než revoluční zápal a i kdyby Putinovy politické pozice začaly oslabovat, půjde o dlouhý, pomalý proces.

Brežněvovská stagnace byla sice historicky důležitá, ale především kvůli politické stabilitě, uvádí analytik. Dodává, že období, které po ní následovalo, bylo mnohem zajímavější.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Zemřel režisér Wolfgang Petersen, natočil kultovní Nekonečný příběh, Troju…

16.08.2022 21:56 Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála…

Počasí bude ode dneška tropické. Třicítky vydrží místy až do pátku

17.08.2022 06:30 Česko už dnes zasáhnou tropické teploty. Varovali před nimi meteorologové s tím, že vě většině…

Ukrajina: Ruská armáda ztratila 44.000 mužů, útočí na několika místech…

17.08.2022 10:07 Ruská vojska se snaží útočit na několika místech najednou, ve směru na Charkov a Slovjansk a u…

Nejméně dva mrtvé si vyžádalo ruské ostřelování a nálety

17.08.2022 11:32 Nejméně dva mrtvé a sedm zraněných civilistů si během uplynulých 24 hodin vyžádalo ruské…

Ukrajinské obilí v srpnu zatím nejčastěji mířilo do Turecka, Íránu a Jižní…

17.08.2022 10:39 Ukrajinské obilí, které bylo v první polovině srpna přepraveno do zahraničí přes Černé moře,…

Rusko se snaží útočit na několika místech najednou, podle Ukrajiny přišlo…

17.08.2022 10:02 Ruská vojska se snaží útočit na několika místech najednou, ve směru na Charkov a Slovjansk a u…

Ukrajinští technici pracují v Záporožské jaderné elektrárně pod hlavněmi…

17.08.2022 08:01 Ukrajinští technici pracují v Záporožské jaderné elektrárně pod hlavněmi ruských zbraní a čelí…

ROZHOVOR: Vzdušná válka na Ukrajině ukázala, že vychvalované ruské zbraně…

17.08.2022 00:01 Ukrajinské politické vedení nebralo hrozbu ruské invaze dostatečně vážně a v tomto světle je velkým…

Severem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym ráno otřásly výbuchy

16.08.2022 21:40 Aktualizováno Severem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym dnes ráno otřásly výbuchy, informovaly ruské…

Navalnyj kritizoval jako nedostatečné západní sankce uvalené na ruské…

16.08.2022 21:34 Vězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj dnes na sociálních sítích kritizoval jako…

Ukrajinci vyhodili do povětří šest stožárů vysokého napětí v západní části…

16.08.2022 16:48 Ukrajinští diverzanti vyhodili do povětří šest stožárů vysokého napětí, které byly součástí…

Boje uvázly ve slepé uličce, ale zmrazení konfliktu se nehodí Moskvě ani…

16.08.2022 15:39 Boje uvázly ve slepé uličce, ale zmrazení konfliktu se nehodí Moskvě ani Kyjevu. Politické cíle…

Případný únik radiace ze Záporožské jaderné elektrárny by se Česka zřejmě…

16.08.2022 11:45 I za velmi dramatických okolností lze předpokládat, že v případě uvolnění radioaktivních látek ze…

Související:

Právě se děje

reklama