Rusko nebude regulovat internet jako Čína, krotí Medveděv rozruch

Rusko se při regulaci internetu nevydá čínskou cestou, prohlásil dnes v Moskvě premiér Dmitrij Medveděv. V Číně regulace často nepřinesla očekávané výsledky a Rusko tohoto příkladu nebude následovat, uvedl předseda ruské vlády v komentáři k novému zákonu o "ochraně" ruského internetu, který vyvolává stížnosti kritiků.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Dmitrij Medveděv
doporučujeme

Ruská Státní duma přijala zatím v prvním čtení zákon o administrativních a technických opatřeních, která mají "chránit spolehlivý provoz internetu" v Rusku. Podstatou zákona je vytvoření autonomní komunikační struktury odolné vůči vnějším zásahům, jejíž provoz by byl pod kontrolou ruských úřadů. Zákon kritizuje řada internetových expertů a liberálních politiků, kteří se obávají cenzurních zásahů obdobných kontrole internetu v Číně.

"U nás samozřejmě nebude taková regulace jako v Číně," řekl dnes Medveděv, podle médií horlivý uživatel internetu a mobilních sítí.

"V Číně regulace často vedla k výsledkům, které původně nebyly jejím cílem. Tím spíš o nic takového neusilujeme," citovala premiéra agentura Interfax.

Ruský zákon je před druhým čtením v připomínkovém řízení ministerstev a v nejbližší době se má do Státní dumy vrátit. Důležité slovo při konečné úpravě bude mít kontrarozvědka FSB, napsal Interfax.

Ruský premiér rovněž komentoval nový zákon o ochraně internetu před lživými zprávami, který před deseti dny podepsal prezident Vladimir Putin.

Zákon trestá i "pomluvy" státních symbolů, ruské společnosti a mocenských orgánů a umožňuje blokování internetových zdrojů, které takové informace šíří. O tom, které informace budou považovány za vymyšlené, rozhodnou cenzurní úředníci.

Medveděv dnes upozornil, že při uplatňování zákona je třeba "oddělit zrno od plev". Je podle něj nepřípustné trestat chyby médií, postihu musejí být vystaveny hlavně vědomě lživé informace šířené z anonymních zdrojů. Premiér nesouhlasí s názorem, že zákon nemůže se lživými zprávami bojovat. "Můžeme to aspoň zkusit," poznamenal.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krutá smrt Chášukdžího: Stopy vedou k saúdskému princi. Máme důkazy, tvrdí…

19.06.2019 21:21 Aktualizováno Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva doporučila zahájit vyšetřování saúdskoarabského korunního…

Zelenského strana by ve volbách získala většinu, ukázal průzkum

19.06.2019 19:06 Nová ukrajinská politická strana Sluha národa, kterou založil prezident Volodymyr Zelenskyj, by…

Ruská diplomacie považuje obvinění Rusů kvůli MH17 za nepodložená

19.06.2019 17:34 Ruská diplomacie považuje obvinění z vraždy vznesená vůči ruským občanům podezřelým kvůli…

Zkáza letu MH17: Vyšetřovatelé zveřejnili jména viníků, mají být souzeni

19.06.2019 15:57 Aktualizováno Z odpovědnosti za katastrofu malajsijského letounu na lince MH17, při níž v roce 2014 zahynulo na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama