Co spojuje Čaputovou s Babišem? Známý komentátor si všiml zajímavé skutečnosti

Tento víkend proběhnou na Slovensku i Ukrajině prezidentské volby. Známý ruský komentátor agentury Bloomberg, Leonid Bershidsky, si všímá jejich zajímavé spojitosti. Jak na Slovensku, tak na Ukrajině jsou favority lidé, kteří pochází mimo politické prostředí. Podle komentátora oba dva kandidáti jsou populisty stejného typu jako je populistou současný český premiér Andrej Babiš, který se do čela státu dostal na podobné protikorupční vlně.

Zuzana Čaputová

Slovenská kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová bývá v zahraničních médiích s jistým obdivem citována jako hráz proti populistům. Podobně na ní nahlíží i česká média. Novináři, komentátoři a analytici přitom vychází z nyní obecně přijímaného narativu, který současné politické zápasy vnímá jako kulturní válku mezi tzv. liberály a konzervativci.

Čaputová a její protikandidát, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, nepochybně se zdají tento narrativ naplňovat. Zatímco Čaputová prosazuje progresivistické ideje (ostatně její mimoparlamentní strana se jmenuje Progresivní Slovensko) jako je adopce dětí homosexuály, Šefčovič se proti nim vymezuje a hlásá návrat k tradičním konzervativním křesťanským hodnotám – tedy zastává tytéž názory, které bývají dnes spojovány s tzv. pravicovým populismem.

Ačkoliv ukrajinský kandidát na prezidenta. herec a komik Volodymyr Zelenskyj, vzbuzuje mnohem méně mediálního nadšení než Čaputová, i v jeho případě jej lze částečně vnímat jako hráz proti konzervativnímu, nacionalistickému populismu, silně zdůrazňující křesťanskou identitu Ukrajinců, jak to dělá současný prezident a jeho protivník v prezidentském zápase, Petr Porošenko.

Bershindsky souhlasí, že oba tyto „outsideři“ jsou odlišní od vln pravicově populistických hnutí, které ovládly volby v Polsku, Itálii, Maďarsku a částečně i v Německu. Zároveň však upozorňuje, že oba kandidáti jsou též populističtí, jen jiným směrem. Na rozdíl od pravicového populismu se nesoustředí na externí problémy, ale na ty interní.

Čaputová a Zelenskyj mají společné ústřední téma – boj proti korupci. Slovenská kandidátka na prezidentku vystupuje je dlouholetá protikorupční aktivistka, která se dostala do popředí během protestů po loňských vraždách investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, které fungovaly jako vyjádření nespokojenosti s vládní stranou Smer, obviňovanou z silné korupce.

Zelenskyj, který v populárním seriálu hrál prezidenta, ostře vystupuje proti výrazně neoblíbenému Porošenkovi, považovaného za velmi zkorumpovaného politika. Ačkoliv se Porošenko snaží hrát na nacionalistickou strunu, podle průzkumů Ukrajinci za hlavní téma voleb považují špatnou ekonomickou situaci země a dlouhodobou, rozsáhlou rozšířenost korupce. Zelenskyj slibuje, že to změní a to mu získává body.

Podle ruského komentátora oba kandidáti jsou v zásadě dalším projevem protikorupčního populistického hnutí, které se prohnalo Bulharskem, Estonskem a ČR. Ačkoliv v českých médiích bývá Čaputová vykreslována jako protiklad českého premiéra Andreje Babiše, Bershindsky naznačuje, že ve skutečnosti s ním je spřízněná minimálně co se týče populistických slibů, že právě s ní/ním přijde očista zkorumpované „matrixu“ ovládaného zkorumpovanými „tradičními“ politiky.

Naopak kritici premiéra zcela nepochybně naleznou jistou podobnost mezi Babišem a ukrajinským komikem, kritizovaným za prázdnotu jeho programu a nekonkrétnost jeho slibů. Babiš i Zelenskyj bývají vysmíváni, že se rozhodují podle čistě podle toho, co si myslí, že chtějí voliči slyšet, nikoliv podle toho, co by bylo třeba udělat.

Babišova popularita, která se nezdá polevovat, ukazuje, že se Čaputová a Zelenskyj mají šanci zvítězit i se u moci udržet. Nicméně, Bershindsky též varuje, že příklad protikorupční hnutí v Bělorusku a Estonsku, které mají marginální pozici, též pro ně může sloužit jako varování, že vést se pouze na antisystémovém populismu nestačí.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 12:10 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Kybernetická agrese podle Putina selhala, stejně jako sankční nátlak

20.05.2022 15:57 Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako sankční nátlak, prohlásil ruský prezident…

Ukrajině přislíbily státy G7 další miliardy dolarů

20.05.2022 15:09 Skupina sedmi velkých ekonomik G7 podpoří ukrajinský rozpočet 9,5 miliardou dolarů (221,5 miliardy…

Ruský voják u soudu v Kyjevě řekl, že zabití ukrajinského civilisty lituje

20.05.2022 13:58 Ruský voják obžalovaný ze zabití ukrajinského civilisty dnes u soudu v Kyjevě řekl, že svého činu…

Bývalý německý kancléř Schröder se rozhodl opustit ruskou Rosněfť

20.05.2022 13:50 Aktualizováno Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné…

Útočník v Norsku pobodal nejméně čtyři lidi, jednoho těžce ranil

20.05.2022 12:15 Aktualizováno Útočník na jihovýchodě Norska pobodal nejméně čtyři lidi, jeden je raněný těžce, tři lehce.…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas dle…

20.05.2022 12:10 Aktualizováno Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Rusko zvažuje zrušení věkových omezení pro zájemce o vojnu

20.05.2022 11:24 Dolní komora ruského parlamentu se zabývá úpravami zákona, které by znamenaly zrušení věkového…

Nové důkazy prokazují zabíjení civilistů ruskými vojáky v Buči

20.05.2022 10:55 Na dvou videích jsou vidět ruští výsadkáři, jak vedou s namířenými zbraněmi několik mužů ulicí…

85. den války: Ukrajina údajně zaútočila na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Aktualizováno Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

NATO řeší obavy Turecka ohledně členství Švédska a Finska, řekl Stoltenberg

19.05.2022 19:36 Aktualizováno Severoatlantická aliance se zabývá obavami, které Turecko vyjádřilo ohledně rozšíření o Švédsko a…

Související:

Právě se děje

reklama