Tajemství komedianta Zelenského: Co láká voliče na možném budoucím prezidentovi?

Vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj nemá žádné politické zkušenosti, ale pro Ukrajince, kteří ho už v televizi v roli hlavy státu viděli, to není žádný problém. Jednačtyřicetiletý komik možná převezeme skutečnou vládu nad zemí a půjde ve stopách muže, jehož hraje v populárním sitcomu - běžného učitele, který se nečekaně stane prezidentem a sjednotí rozdělený stát, napsala dnes v profilu Zelenského agentura AP.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenského bodré vystupování a pohotové vyjadřování v kampani silně připomínalo jeho roli v seriálu Sluha národa - učitele, jehož osud katapultoval do prezidentského křesla, když se v internetu bleskem rozšířilo studentské video, v němž kritizuje zkorumpovanost úřadů. Standardní prezidentskou kampaň ale Zelenskyj před prvním kolem odmítl vést a jeho politický program zůstává záhadou.

Zelenského televizní postava Vasyl Holoboroďko vypadá na první pohled příliš dobrosrdečně a naivně, aby mohla přežít v krutém světě ukrajinské zkorumpované elity. Rychle se ale učí a brzy se stává silným vůdcem schopným porazit své tvrdé a zkušené soky, aniž by ztratil svou bezúhonnost. Sitcom je plný vulgarit a syrového humoru, ale když se Holoboroďko vyjadřuje k hrozbám pro svou zemi, mluví vážně.

Poslední díl seriálu Sluha národa vysílaný těsně před prvním volebním kolem ukazuje Holoboroďka ve vězení, kam byl uvržen po lživých obviněních ze strany svých nelítostných nepřátel. Najatí kriminálníci se pokoušejí ho zabít, ale Holoboroďko přežívá a uniká, jen aby svou zemi nalezl hluboce zuboženou a rozdělenou na pašalíky, což má být odkaz na separatistický konflikt v Donbasu. Zelenského Holoboroďko ale nakonec ve funkci hlavy státu zemi přináší mír, prosperitu a jednotu.

Petro Porošenko, obhajující prezidentský mandát, takového cíle není schopen dosáhnout; Zelenského volební úspěch je založen na nadějích voličů, že v reálném světě bude stejně úspěšný jako Holoboroďko v televizním seriálu. Pro Ukrajince, kteří ho volili, je absence politické zkušenosti Zelenského velkou výhodou, je to vítaný ústup od chování známých politických figur. Porošenko i expremiérka Julija Tymošenková, kteří byli v prvním kole na druhém a třetím místě, se na politické scéně pohybují více než deset let.

Zelenského rodným jazykem je ruština, což mu pomohlo získat hlasy i na ruskojazyčném východě a jihu země. Na veřejnosti se během kampaně objevoval jen málo, o svých politických ani ekonomických plánech nemluvil. Odmítá ale Porošenkovo tvrzení, že je málo zkušený na to, aby se postavil Rusku. Po prvním kole prohlásil, že přinutí Moskvu, aby nejen vrátila Krym a území obsazené rebely, ale aby za "nechutnou a příšernou loupež" zaplatila kompenzaci.

Porošenko se snažil očernit Zelenského jako loutku miliardáře Ihora Kolomojského žijícího v Izraeli, který Zelenského podporuje. Uznávaný ukrajinský politolog Volodymyr Fesenko připouští, že Kolomojskyj může doufat, že by mu Zelenského úspěch mohl prospět.

Od Kolomojského, na jehož televizním kanálu se seriál Sluha národa vysílá, se ale Zelenskyj možná dokáže distancovat. "Kolomojskyj se pokusí nasadit do Zelenského týmu své lidi a do Zelenského hlavy své myšlenky, ale možná s tím bude mít problém," řekl Fesenko agentuře AP.

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje