NATO je umírající zombie? Analytik si nebere servítky

"NATO je zkrátka zombie periodicky kříšená různými způsoby, zpravidla magií voodoo." S tímto radikálním názorem vystoupil vojenský analytik a konzultant Douglas MacGregor v komentáři pro server National Interest. Bývalý plukovník americké armády v něm tvrdí, že nejlepší cestou, jak ověřit něčí smrt, je kontrola pulzu.

NATO

I zombie nakonec zemře

Pomyslný pulz NATO nedávno zkontroloval profesor politologie Walter Russell Mead, který v komentáři pro Wall Street Journal dospěl k názoru, že aliance umírá, připomíná vysloužilý plukovník. S takovým názorem sám nesouhlasí a NATO označuje spíše za zombie.

Kříšení Severoatlantické aliance má své limity, tvrdí Macgregor. "I zombie nakonec zemře. Za situace, kdy Gruzie, malý stát v kavkazských horách, který je vklíněn mezi Rusko, Turecko a Írán, tvrdě lobbuje za to, aby se stal nejnovějším členem NATO, je dobré pochopit proč," dodává.

Ve chvíli, kdy z NATO vyprchal život spolu s koncem sovětské hrozby, americký senátor Richar Lugar v roce 1993 konstatoval, že aliance musí změnit poslání, nebo skončit, poukazuje analytik. Doplňuje, že se jednalo o mocnou infuzi, která nakonec získala podobu vojenských zásahů do dění na Balkánu, kde se NATO snažil mezi lety 1994 a 1999 šířit demokracii silou, nejprve v Bosně a Hercegovině, později v Kosovu.

Velkým impulzem pro vzkříšení NATO byl program partnerství pro mír zahájený v roce 1994, kdy se Polsko, Česká republika, Maďarsko a v zásadě všichni ve východní Evropě, kteří žili po druhé světové válce pod sovětskou nadvládou, seřadili do zástupu a stali se partnery aliance, nastiňuje Macgregor. Situace nepovažuje za překvapivou, jelikož východoevropské státy chtěly mít přímou vazbu na Washington, která jim dávala příslib vojenské pomoci proti ruské hrozbě, o které si všichni mysleli, že je nevyhnutelně vrátí.

"Roli sehrála i domácí americká politika," pokračuje konzultant. Připomíná, že s expanzí NATO přišel Bill Clinton během své kampaně za znovuzvolení v roce 1996, na čemž nebylo nic zlovolného - cílem bylo oslovit voliče z řad východoevropských přistěhovalců a sebrat téma protikandidátovi Bobu Doleovi.

Ignorován byl slib, který dali sovětskému vůdci Michailu Gorbačovovi americký prezident George H. W. Bush, britská premiérka Margaret Thatcherová, francouzský prezident Francois Mitterand, západoněmecký kancléř Helmuth Kohl a jejich ministři zahraničí, tedy nerozšiřovat NATO na východ o bývalé členy Varšavské smlouvy, uvádí Macgregor. Pokládá otázku, proč byl tento důležitý strategický závazek předních lídrů NATO opuštěn.

"Inu, v 90. letech ruská hrozba neexistovala a nebyl důvod předpokládat, že se vrátí," píše bývalý plukovník. Tvrdí, že Clinton a američtí senátoři dohlížející na americkou zahraniční politiku toužili stanout na "správné straně historie" a zajistit si peníze na kampaň.

Americký zbrojní průmysl měl na rozšíření NATO jasný zájem a hledal cestu, jak jej prosadit v americkém Kongresu, jelikož prodej zbraní východoevropským státům, které se měly k alianci připojit, sliboval velké zisky, deklaruje analytik. Podotýká, že aktivní byl v tomto směru především viceprezident firmy Lockheed, Bruce Jackson, který se snažil o zřízení výboru pro rozšíření NATO a údajně využíval finance zbrojovek k lobbování u kongresmanů ve prospěch takového kroku.

Ruský pocit nejistoty

   

Po roce 2001 je možné označit za existenční hrozbu pro americký národ prakticky cokoliv, od islámského terorismu přes globální chalífát až po Čínu, Írán, Venezuelu, Kubu a od roku 2012 i Rusko, konstatuje Macgregor. Dodává, že narůstá vojenský rozpočet USA a američtí vojáci jsou přítomni od Afriky před Blízký východ po východní Evropu.

"V době, kdy prezident Obama dokončil svůj první mandát, Moskva dospěla k názoru, že washingtonská expanze Severoatlantické aliance v kombinaci s časově neomezenou přítomností v Afghánistánu a na Blízkém východě je ve skutečnosti koordinovaným plánem jak učinit ruskou strategickou pozici neudržitelnou," píše konzultant. Odkazuje na amerického diplomata George Kennana, který již před mnoha desetiletími hovořil o ruském pocitu nejistoty.

Ruská národní povaha tíhne k pocitu obležení, kdy věčný nepřítel číhá před branami, a tento pohled, bez ohledu na jeho správnost, zosobnil stávající ruský prezident Vladimir Putin, tvrdí analytik. Dodává, že Putin utužil vládu v Rusku, což sice pobouřilo Západ, ale zřejmě pomohlo zemi ustát dopad ničivých sankcí uvalených po ruském záboru Krymu.    

Ačkoliv ruská ekonomika nedosahuje ani úrovně Jižní Koreje s více než trojnásobně nižším obyvatelstvem, Putin značně obnovil ruskou vojenskou sílu a obraz národa, připouští bývalý plukovník. Vysvětluje, že Putinova paranoia vede některé pozorovatele k názoru, že ruský prezident se připravuje na vojenské střetnutí se Západem, což označuje zveličené, byť je Putin nepochybně odhodlán bránit ruské zájmy na východní polokouli.   

"Nyní Gruzie spěchá, aby se přidala k NATO. Gruzie, podobně jako Černá Hora (a většina členů NATO) stojí v řadě na to, aby se stala dalším vojenským protektorátem Spojených států, nikoliv spojencem," předkládá Macgregor kontroverzní názor. Zároveň nabádá amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby členství Gruzie odmítl, pokud nechce, aby se Moskva domnívala, že země se má stát základnou pro útok na Rusko, Írán či jinou regionální mocnost.  

Čas pro "zombie", které představuje podle jeho mínění NATO, vypršel, tvrdí analytik. Odkazuje v té souvislosti na výrok bývalého francouzského prezidenta Charlese De Gaulla: "Anglie je ostrov a Spojené státy nejsou v Evropě."

Témata: NATO | USA | Gruzie | Rusko | EuroZprávy.cz

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, burcuje ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje