Režisér Serebrennik zůstane v domácím vězení. Kritik Kremlu je obviněn z defraudace

Moskevský soud dnes prodloužil o další tři měsíce domácí vězení režisérovi Kirillu Serebrennikovi, obviněnému z defraudace. Oznámila to ruská média. Uznávaný umělec již dříve obvinění odmítl s tím, že nikdy nic neukradl. Kritik korupce, byrokracie i ruského vedení byl obviněn, že se svými spolupracovníky zpronevěřil až 133 milionů rublů (skoro 47 milionů Kč). V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení.

Kirill Serebrennikov
doporučujeme

"Vyhovuje se žádosti prokurátora a prodlužuje se domácí vězení Serebrennikova do 4. července," řekla soudkyně Irina Akuratovová. Do stejného data prodloužila domácí vězení i spoluobviněným.

Všichni kategoricky odmítají vinu. Podle obhajoby peníze, poskytnuté Serebrennikovově společnosti Sedmé studio z rozpočtu, byly vynaloženy v souladu s projektem a zákonem a vyšetřovatelé k údajné škodě dospěli chybným výpočtem. Soudkyně si v únoru v této věci vyžádala nový znalecký posudek. Obžaloba se také opírá o doznání jedné z obviněných, která uzavřela dohodu s vyšetřování a vypovídala proti bývalým kolegům.

Serebrennikovův osud vyvolal na ruské umělecké scéně neobvykle širokou vlnu odporu, pronásledování režiséra odsoudili také mnozí jeho zahraniční kolegové. Serebrennikov a jeho stoupenci proces označují za další projev omezování uměleckých svobod v Rusku.

Tažení začalo předloni, když režisér připravil představení o tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi. Premiéra se konala s několikaměsíčním zpožděním a Serebrennikov byl v mezitím zatčen. Inscenace se nevyhýbá tématu homosexuality, což je v Rusku od roku 2013 zakázáno. Na scéně se kromě jiného objevil čelní snímek nahého Nurejeva.

Kvůli domácímu vězení režisér zmeškal premiéry svých dvou divadelních produkcí, ale přes zákaz používat telefon a internet dál pracuje z domova.

Serebrennikovova tvorba je ve světě sledovaná, jeho filmy se promítaly na festivalech v Cannes i Benátkách. Umělec se v minulosti kriticky vyjádřil k rostoucí cenzuře v Rusku a prohlásil, že "se vše vrací k nejžalostnější sovětské praxi".

Minulý měsíc byl režisér ve vlasti oceněn jako nejlepší režisér za nejnovější film Léto, který stříhal již v domácím vězení. Jindy při přebírání státní ceny se jej zastal režisér a herec Fjodor Bondarčuk, který vyzval k osvobození kolegy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama